Invited groups |
2016Massachusetts Indoor Division Championships 2016 Results - Massachusetts Indoor Division Championships
Published by
Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
HY-TEK's Meet Manager 2/14/2016 01:20 PM
MIAA Div 1 Indoor Track & Field Championships - 2/14/2016
Reggie Lewis Track & Athletic Center
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 7.02 1999 Monique Tubbs, Boston Latin HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 150 Brianna Duncan 12 Cambridge R&L 7.06q 1
2 424 Wileshka Samuel 12 Methuen 7.30q 2
3 241 Jessica Kroushl 10 Franklin 7.47q 4
4 124 Patricia Douglas 11 Brookline 7.48q 4
5 664 Victoria Steffon 10 Wachusett 7.49q 5
6 191 Saja Sonallah 12 Durfee 7.51q 5
7 741 Adja Sackor 11 Worcester Te 7.53q 3
8 497 Calene Lazare 11 Newton South 7.55q 2
9 3 Samantha Cannarozz 11 Acton-Boxbor 7.57 3
10 361 Patricia Chieh 11 Lowell 7.58 1
11 624 Tasia Jordan 12 Springfield Cent 7.60 2
12 97 Reana Allen 12 Brockton 7.61 1
13 218 Olivia Rothenberg 12 Framingham 7.62 5 7.619
13 638 Samantha Tichelaar 10 Taunton 7.62 3 7.619
15 214 Hilda Kusi 12 Framingham 7.62 2 7.620
16 219 Leche Small-Brown 09 Framingham 7.63 4
17 618 Shalayna Burris 12 Springfield Cent 7.64 1
18 329 Clara Bisson 12 Lincoln-Sudb 7.66 1
19 300 Alexandra Cox 12 Lexington 7.68 5
20 284 Velhemina Akosa 12 Leominster 7.70 3
21 739 Bernice Mensah 11 Worcester Te 7.78 4
22 621 Renhie Harvey 12 Springfield Cent 7.79 3
23 28 Audrey Adam 11 Andover 7.82 2
24 637 Izadora Theodore 12 Taunton 7.83 4
25 301 Candela de Amorror 09 Lexington 7.85 1
26 29 Ally Bennett 10 Andover 7.86 5
27 103 Adiva Jack 11 Brockton 7.88 3
28 148 Janessa Alston 11 Cambridge R&L 7.94 3 7.934
29 100 Danika Clarke 12 Brockton 7.94 2 7.937
30 174 Mckenzie Leahy 10 Chelmsford 7.96 4 7.951
31 540 Sam Cummings 12 Peabody 7.96 1 7.960
32 288 Christabel Yeboah 12 Leominster 7.97 2
33 149 Elysia Correia 12 Cambridge R&L 8.03 4
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 7.02 1999 Monique Tubbs, Boston Latin HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 150 Brianna Duncan 12 Cambridge R&L 7.01* 10
2 424 Wileshka Samuel 12 Methuen 7.24 8
3 241 Jessica Kroushl 10 Franklin 7.47 6 7.461
4 664 Victoria Steffon 10 Wachusett 7.47 5 7.466
5 191 Saja Sonallah 12 Durfee 7.53 4
6 497 Calene Lazare 11 Newton South 7.59 3 7.582
7 741 Adja Sackor 11 Worcester Te 7.59 2 7.586
8 124 Patricia Douglas 11 Brookline 7.69 1
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 39.69 2014 Domonique Hall, Shrewsbury HS
Meet-yards: 35.00 1982 Maxine Underwood, Brookline (=38.28 m)
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 150 Brianna Duncan 12 Cambridge R&L 39.96 5 10
2 309 Melissa Solomon 12 Lexington 40.92 5 8
3 424 Wileshka Samuel 12 Methuen 41.02 5 6
4 451 Cristina Galvagno 12 Newton North 41.58 5 5
5 668 Lindsay Witt 12 Wachusett 41.64 4 4
6 302 Jessica Foley 12 Lexington 41.83 5 3
7 230 Halle Atkinson 09 Franklin 42.07 4 2
8 200 Ashley Hernandez 12 Everett 42.15 4 1
9 501 Elizabeth Walkes 12 Newton South 42.22 3
10 180 Julia Squeri 11 Chelmsford 42.56 3
11 284 Velhemina Akosa 12 Leominster 42.93 1
12 308 Leah Smith 10 Lexington 43.12 4
13 549 Dayna Vadala 11 Peabody 43.23 2
14 633 Mariah O'Gara 12 Taunton 43.32 2
15 347 Milly O'Brien 10 Lincoln-Sudb 43.34 4
16 684 Nicole Fondots 12 Westford Aca 43.41 2
17 523 Alex Case 10 North Quincy 43.92 2
18 404 Taymise Sanders 11 Malden 44.12 1
19 526 Devin Hiltunen 10 North Quincy 44.16 1
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:34.15 2013 Kendal Knous, Franklin HS
Meet-yards: 1:23.10 1982 Darla Parisi, Beverly HS (=1:30.88 m)
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 5 Samantha Friborg 10 Acton-Boxbor 1:36.44 3 10
2 343 Katherine Malone 12 Lincoln-Sudb 1:37.16 3 8
3 464 Carissa Stots 12 Newton North 1:37.69 3 6
4 1 Sophie Antonioli 12 Acton-Boxbor 1:38.60 3 5
5 600 Brianne Moss 12 Shrewsbury 1:39.69 3 4
6 123 Mary Corcoran 10 Brookline 1:39.94 2 3
7 496 Audrey Lavey 09 Newton South 1:39.95 2 2
8 236 Julia Fenerty 09 Franklin 1:41.41 1 1
9 416 Jazmin Encarnarcio 12 Methuen 1:41.97 2
10 597 Julia Lazarek 12 Shrewsbury 1:42.11 1
11 173 Kristen Hohenstein 11 Chelmsford 1:42.39 3
12 127 Emma Larrabee 12 Brookline 1:43.81 2
13 665 Alexis Stone 09 Wachusett 1:44.50 1
Girls 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:49.88 2011 Andrea Keklak, Lincoln-Sudbury Reg HS
Meet-yards: 2:34.60 1985 Bonnie Yuen, Taunton HS (=2:49.07 m)
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 340 Ariel Keklak 12 Lincoln-Sudb 2:48.72* 2 10
2 498 Clare Martin 11 Newton South 2:49.88* 2 8
3 716 Kelly Higgins 12 Weymouth 2:56.59 2 6
4 341 Nicole Kerrigan 12 Lincoln-Sudb 2:59.87 2 5
5 255 Maddie Buco 11 Haverhill 3:04.12 2 4
6 39 Grace O'Hara 10 Andover 3:04.56 2 3
7 533 Sophie Anderle 11 Peabody 3:04.98 2 2
8 307 Rebecca Pion 12 Lexington 3:06.06 2 1
9 305 Grace Leightheiser 11 Lexington 3:09.32 2
10 546 Emily Nelson 10 Peabody 3:11.09 1
11 345 Dana Murphy 11 Lincoln-Sudb 3:11.94 2
12 298 Sophie Chong 10 Lexington 3:12.59 1
13 403 Alexandria Russo 10 Malden 3:13.37 1
14 632 Amanda Baptiste 11 Taunton 3:13.84 1
15 660 Sarah Matys 12 Wachusett 3:14.74 1
16 179 Caroline Robinson 09 Chelmsford 3:14.88 1
17 7 Ellen Malloy 11 Acton-Boxbor 3:15.72 1
18 342 Nancy Lucier 12 Lincoln-Sudb 3:15.84 1
19 368 Hannah Laughlin 12 Lowell 3:19.16 1
20 348 Birgitta Salvesen- 10 Lincoln-Sudb 3:21.35 1
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 4:49.70 1981 Lisa Welch, Peabody Veterans HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 328 Alexa Babick 11 Lincoln-Sudb 5:02.75 10
2 372 Kaley Richards 12 Lowell 5:03.51 8
3 494 Rebecca Grusby 12 Newton South 5:04.58 6
4 11 Sara Mitchell 11 Acton-Boxbor 5:08.94 5
5 231 Nicole Clermont 10 Franklin 5:11.04 4
6 715 Kacie Higgins 12 Weymouth 5:15.70 3
7 655 Rachael Farley 11 Wachusett 5:21.05 2
8 311 Alexandra Wolf 11 Lexington 5:22.32 1
9 465 Cat Teasdale 12 Newton North 5:29.48
10 538 Emily Christensen 11 Peabody 5:33.08
11 371 Alexandra Richards 12 Lowell 5:34.14
12 215 Lucy Matzilevich 12 Framingham 5:36.69
13 459 Olivia Micalizzi 09 Newton North 5:38.03
14 4 Julianne Flynn 12 Acton-Boxbor 5:38.42
15 134 Rae Swardstrom 12 Brookline 5:38.68
16 299 Elise Counsel 11 Lexington 5:38.68
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 10:19.00 1981 Leslie Welch, Peabody Veterans HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 494 Rebecca Grusby 12 Newton South 11:00.25 10
2 304 Paige Lawler 12 Lexington 11:10.93 8
3 548 Jessica Ostrowski 11 Peabody 11:21.82 6
4 654 Jamie Falla 10 Wachusett 11:24.52 5
5 492 Katherine Collins 11 Newton South 11:31.12 4
6 652 Julia Danko 09 Wachusett 11:41.63 3
7 489 Caroline Barry 10 Newton South 11:43.60 2
8 463 Victoria Spitaels 12 Newton North 11:49.07 1
9 245 Sabrina Roche 12 Franklin 11:54.02
10 418 Azia Kalil 12 Methuen 11:54.63
11 334 Charlotte Furman 10 Lincoln-Sudb 11:58.71
12 175 Shannon Lustiber 11 Chelmsford 11:58.90
13 121 April Bagnani 11 Brookline 12:00.58
14 260 Jillian Lemieux 12 Haverhill 12:01.48
15 296 Maya Barrett-Tzann 10 Lexington 12:02.36
16 332 Elizabeth Concanno 11 Lincoln-Sudb 12:13.46
17 723 Olivia Owen 12 Weymouth 12:44.25
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 8.05 2013 Vanessa Clerveaux, Brockton HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 535 Cynthia Aroke 12 Peabody 8.54q 1
2 32 Lizzie Kobelski 12 Andover 9.05q 3
3 221 Ashley Wilson 11 Framingham 9.10q 2
4 173 Kristen Hohenstein 11 Chelmsford 9.11q 3
5 60 Quincy Harding 12 Attleboro 9.18q 3
6 40 Sammy Shea 11 Andover 9.21q 1
7 34 Miranda Lawrence 11 Andover 9.22q 2
8 460 Alexia Perides 12 Newton North 9.30q 1
9 657 Sara James 10 Wachusett 9.38 3
10 438 Alyssa Duarte 12 New Bedford 9.47 1
11 275 RosaLinda Rosario 10 Lawrence 9.50 1
12 634 Jillian Purtell 12 Taunton 9.52 2
13 724 Jackie Schneider 12 Weymouth 9.53 2
14 243 Beth Neal 12 Franklin 9.58 2
15 399 Rachel Eaglin 10 Malden 9.66 3
16 344 Julie Miller 11 Lincoln-Sudb 9.74 2
17 338 Rebecca Gorman 12 Lincoln-Sudb 9.86 3
18 623 Lujuana Jackson 12 Springfield Cent 9.89 3
19 246 Miranda Smith 10 Franklin 9.90 1
20 659 Sydney Lang 11 Wachusett 9.92 1
21 259 Jayla Kitchings 09 Haverhill 9.95 2
22 213 Hannah Greenberg 12 Framingham 9.99 2
23 189 Leah Grannum 12 Durfee 10.06 1
24 544 Teya Marquis 11 Peabody 10.37 3
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 8.05 2013 Vanessa Clerveaux, Brockton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 535 Cynthia Aroke 12 Peabody 8.62 10
2 34 Miranda Lawrence 11 Andover 9.00 8
3 221 Ashley Wilson 11 Framingham 9.04 6
4 173 Kristen Hohenstein 11 Chelmsford 9.07 5
5 32 Lizzie Kobelski 12 Andover 9.17 4
6 460 Alexia Perides 12 Newton North 9.26 3
7 40 Sammy Shea 11 Andover 9.35 2
8 60 Quincy Harding 12 Attleboro 9.36 1
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:43.57 2010 Boston Latin HS, Bostong Latin HS
A Williams, E Rice, T Reid, M Brooks
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Newton North 1:46.11 5 10
2 Framingham 1:46.20 6 8
3 Lexington 1:46.80 6 6
4 Springfield Central 1:47.12 6 5
5 Wachusett 1:48.39 6 4
6 Taunton 1:48.42 5 3
7 Andover 1:48.53 4 2
8 Franklin 1:48.72 5 1
9 Newton South 1:48.87 5
10 Worcester Technical 1:49.83 3
11 Weymouth 1:50.29 4
12 Westford Academy 1:50.99 4
13 Brockton 1:51.87 3
14 Acton-Boxborough 1:52.09 2
15 Brookline 1:53.29 4
16 Everett 1:53.85 3
17 North Quincy 1:54.56 2
18 Shrewsbury 1:54.62 1
19 Lincoln-Sudbury 1:54.76 2
20 Chelmsford 1:55.21 1
21 Leominster 1:55.24 2
22 Peabody 1:57.11 1
23 Methuen 1:59.59 1
-- Lowell DNF 3
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:57.71 2011 Newton North HS, Newton North HS
S Bennett, M Bellerose, C Forbes, M Gillis
Meet-yards: 3:54.50 1982 Brookline HS (=3:53.4 m)
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lexington 4:00.17 3 10
2 Acton-Boxborough 4:01.16 3 8
3 Lincoln-Sudbury 4:02.00 3 6
4 Franklin 4:05.45 2 5
5 Lowell 4:07.67 2 4
6 Peabody 4:07.79 2 3
7 Andover 4:08.74 3 2
8 Wachusett 4:09.01 3 1
9 Methuen 4:09.32 3
10 Shrewsbury 4:11.36 2
11 Springfield Central 4:16.59 1
12 Westford Academy 4:20.03 2
13 Weymouth 4:22.40 2
14 Brockton 4:25.24 1
15 Worcester Technical 4:25.95 1
16 Malden 4:27.06 1
17 North Quincy 4:36.45 1
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: * 9:16.43 2009 Licoln-Sudbury Reg HS, Lincoln-Sudbury Reg
C Arthur, J Griffin, E Hylton, A Keklak
School Finals Points
=======================================================================
1 Lincoln-Sudbury 9:31.63 10
2 Newton South 9:37.11 8
3 Franklin 9:38.55 6
4 Weymouth 9:51.89 5
5 Lexington 9:52.80 4
6 Newton North 9:57.88 3
7 Wachusett 10:03.51 2
8 Lowell 10:06.93 1
9 Brookline 10:16.46
10 Shrewsbury 10:25.86
11 Chelmsford 10:27.37
12 Haverhill 10:34.89
Girls High Jump
=======================================================================
Meet: * 5-07 2010 Moira Cronin, Andover HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 461 Liana Reilly 11 Newton North 5-02.00 10
2 657 Sara James 10 Wachusett J5-02.00 8
3 264 Michaela Sliney 12 Haverhill 5-00.00 6
4 453 Annie Greene 12 Newton North J5-00.00 5
5 524 Isabelle Flaherty 11 North Quincy J5-00.00 3.50
5 107 Sara Remy 11 Brockton J5-00.00 3.50
7 661 Allie Olson 12 Wachusett 4-10.00 1
7 651 Olivia Burnes 12 Wachusett 4-10.00 1
7 35 Casey McCarroll 12 Andover 4-10.00 1
10 374 Dai Thawnghmung 09 Lowell J4-10.00
10 124 Patricia Douglas 11 Brookline J4-10.00
12 454 Jess Hiltz 12 Newton North J4-10.00
12 457 Natalie Marshall 10 Newton North J4-10.00
14 659 Sydney Lang 11 Wachusett J4-10.00
14 658 Jordan Landry 12 Wachusett J4-10.00
16 295 Jayme Banks 11 Lexington J4-10.00
17 42 Jordan Torres 10 Andover 4-08.00
17 542 Alexa Flewelling 09 Peabody 4-08.00
17 685 Jaki Harding 09 Westford Aca 4-08.00
17 743 Leilani Torres 11 Worcester Te 4-08.00
17 151 Maya Johnson 12 Cambridge R&L 4-08.00
22 636 Shannon Stokes 11 Taunton J4-08.00
23 235 Lauren Farnan 12 Franklin J4-08.00
23 333 Lauren Forman 10 Lincoln-Sudb J4-08.00
23 2 Danielle Beerman 10 Acton-Boxbor J4-08.00
23 602 Shannon Nelson-Man 12 Shrewsbury J4-08.00
23 243 Beth Neal 12 Franklin J4-08.00
-- 14 Anna Rychlik 11 Acton-Boxbor NH
-- 545 Vanessa Martarano 09 Peabody NH
-- 502 Megan Walsh 09 Newton South NH
-- 246 Miranda Smith 10 Franklin NH
-- 337 Sarah Goodrich 11 Lincoln-Sudb NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Meet: * 19-09 2013 Carla Forbes, Newton North HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 741 Adja Sackor 11 Worcester Te 18-09.00 10
2 150 Brianna Duncan 12 Cambridge R&L 18-07.75 8
3 634 Jillian Purtell 12 Taunton 17-00.50 6
4 668 Lindsay Witt 12 Wachusett 16-11.50 5
5 451 Cristina Galvagno 12 Newton North 16-10.00 4
6 638 Samantha Tichelaar 10 Taunton 16-08.00 3
7 189 Leah Grannum 12 Durfee 16-04.50 2
8 625 Damahya Phipps 10 Springfield Cent 16-03.00 1
9 191 Saja Sonallah 12 Durfee 16-01.25
10 455 Sydney Hurwitz 11 Newton North 15-08.75
11 657 Sara James 10 Wachusett 15-08.50
12 457 Natalie Marshall 10 Newton North 15-07.50
13 34 Miranda Lawrence 11 Andover 15-07.00
14 306 Vivian Li 10 Lexington 15-04.75
14 497 Calene Lazare 11 Newton South 15-04.75
16 32 Lizzie Kobelski 12 Andover 15-04.50
17 337 Sarah Goodrich 11 Lincoln-Sudb 15-03.00
18 658 Jordan Landry 12 Wachusett 15-02.00
18 60 Quincy Harding 12 Attleboro 15-02.00
20 108 Sydney Rowe 12 Brockton 15-00.50
21 495 Sarah Kern 09 Newton South 15-00.00
22 633 Mariah O'Gara 12 Taunton 14-11.50
23 30 Sara Clarke 12 Andover 14-08.25
24 243 Beth Neal 12 Franklin 14-07.50
25 724 Jackie Schneider 12 Weymouth 14-07.00
26 331 Hannah Chen 11 Lincoln-Sudb 14-06.00
27 423 Jurnie Raschke 11 Methuen 14-04.50
28 40 Sammy Shea 11 Andover 13-08.75
Girls Shot Put
=======================================================================
Meet: * 42-00 1985 Lisa Stack, Woburn HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 466 Roxann Wint 12 Newton North 38-05.00 10
2 152 Khadija Romain 09 Cambridge R&L 34-06.75 8
3 336 Ariannah Gervais 11 Lincoln-Sudb 34-03.50 6
4 666 Emma Trudeau 10 Wachusett 34-00.50 5
5 714 Kelsey Gunther 12 Weymouth 33-10.75 4
6 619 D'Vine Davis 11 Springfield Cent 32-05.00 3
7 237 Sarah Goodermuth 10 Franklin 32-01.25 2
8 265 Danielle Stratoti 12 Haverhill 31-11.25 1
9 499 Amanda Smith 10 Newton South 31-08.75
10 536 Emily Bacelar 10 Peabody 31-04.25
11 543 Brianna MacDonald 12 Peabody 31-03.75
12 712 Hayley Ferbert 12 Weymouth 31-02.00
13 539 Anna Church 12 Peabody 30-07.50
14 261 Julia McLaughlin 12 Haverhill 30-07.25
15 177 Abigail Pellegrino 11 Chelmsford 30-02.50
16 656 Julia Field 12 Wachusett 30-02.25
17 102 Jayla Hunter 12 Brockton 30-02.00
18 274 Naraly Matos 11 Lawrence 29-08.50
19 360 Emily Callery 12 Lowell 28-10.00
20 294 Rebecca Andersen 12 Lexington 28-06.75
21 722 Daphnie Morcy 11 Weymouth 28-03.75
22 366 Sifa Kasongo 12 Lowell 27-09.75
22 405 Shataeya Smith 09 Malden 27-09.75
24 216 Ayana McKay 12 Framingham 27-06.50
25 713 Sam Gaughan 11 Weymouth 26-07.25
26 246 Miranda Smith 10 Franklin 26-06.50
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 6.41 2007 Darius Walker, Lexington HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 324 Noah Shute 11 Lexington 6.64q 1
2 505 Philip Batler 12 Newton South 6.67q 2
3 71 Oskar Djusberg 12 BC High 6.71q 6
4 397 Jalil Gibson 12 Lynn English 6.73q 3
5 112 Grace Dos Santos 12 Brockton 6.74q 2
6 745 George Biney 12 Worcester Te 6.76q 6 6.754
6 573 Khamal Saunders 11 St.John's Shrews 6.76q 4 6.754
8 630 Marquis Pellerin 12 Springfield Cent 6.78q 2 6.772
9 550 Phil Bynum 12 Peabody 6.78 3 6.779
10 50 Raymond Gorzela 12 Andover 6.79 2
11 757 Bryan Hart 12 Xaverian Bro 6.82 1
12 15 Matthew Antes 11 Acton-Boxbor 6.85 5
13 23 Peter Murphy 12 Acton-Boxbor 6.86 5
14 64 Isaiah Rodriguez 11 Attleboro 6.87 4 6.867
15 278 Kelvin Infante 12 Lawrence 6.87 6 6.870
16 583 Alex Miller 12 St.John's Prep. 6.88 6 6.873
17 54 Kyle McCarthy 12 Andover 6.88 3 6.874
18 113 Eddy Fong 12 Brockton 6.88 5 6.879
19 563 Joe Fitzpatrick 11 St.John's Shrews 6.89 4 6.882
20 162 Johnny Rosario 11 Cambridge R&L 6.89 4 6.886
21 408 Reggie Charles 09 Malden 6.89 4 6.888
22 391 Bobby Panagiotopou 12 Lowell 6.90 5
23 648 Damion Theodule 12 Taunton 6.91 3
24 674 Brendan Hanrahan 12 Wachusett 6.95 3
25 352 Gerald Leith II 12 Lincoln-Sudb 6.96 2 6.951
26 509 Jake Epstein 12 Newton South 6.96 4 6.956
27 704 Austin Santana 12 Westford Aca 6.97 3 6.966
28 222 Nick Benoit 12 Framingham 6.97 1 6.970
29 45 Jeremy Chan 11 Andover 6.98 5
30 194 Asante Monteiro 10 Durfee 7.00 3
31 750 Levone Thomas 12 Worcester Te 7.01 2 7.006
32 116 Joel Monteiro 11 Brockton 7.01 5 7.008
33 292 Keith Jackson 12 Leominster 7.02 2
34 613 Brian Moura 11 Shrewsbury 7.03 2
35 69 Alex Caliguri 11 BC High 7.06 3
36 626 Myles Bradley 09 Springfield Cent 7.08 4
37 629 Brandyn Jones 11 Springfield Cent 7.09 5 7.082
38 206 Jalil Marinez 10 Everett 7.09 6 7.086
39 109 Tyreque Cabrera 12 Brockton 7.10 6
40 208 Jonathan Pharell 12 Everett 7.12 5
41 268 Ivan DeLa Rosa 11 Haverhill 7.16 4
42 381 Malik Diaz 10 Lowell 7.19 6
43 92 Jose Pinero 10 Brighton 7.45 6
-- 560 Daniel Adu-Boateng 12 St.John's Shrews FS 1
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 6.41 2007 Darius Walker, Lexington HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 324 Noah Shute 11 Lexington 6.57 10
2 505 Philip Batler 12 Newton South 6.64 8
3 112 Grace Dos Santos 12 Brockton 6.68 6
4 71 Oskar Djusberg 12 BC High 6.69 5
5 573 Khamal Saunders 11 St.John's Shrews 6.71 4
6 397 Jalil Gibson 12 Lynn English 6.76 3
7 745 George Biney 12 Worcester Te 6.77 2
8 630 Marquis Pellerin 12 Springfield Cent 6.79 1
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 34.92 2003 Hafiz Greigre, Attleboro HS
Meet-yards: 30.70 1986 Karim Saunders, Camb. R&L (=33.57 m)
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 162 Johnny Rosario 11 Cambridge R&L 35.47 4 10
2 746 Edward Boamah 12 Worcester Te 35.63 4 8
3 505 Philip Batler 12 Newton South 35.92 4 6
4 324 Noah Shute 11 Lexington 35.96 2 5
5 58 Jeremy Travaglini 11 Andover 36.29 2 4
6 671 David Cusack 12 Wachusett 36.49 4 3
7 702 Brian Murray 12 Westford Aca 36.51 4 2
8 761 Mark Quereux 11 Xaverian Bro 36.62 3 1
9 16 Will Collins 11 Acton-Boxbor 36.76 3
10 642 Brian Cherenfant 12 Taunton 36.93 3
11 446 Carlos Ribeiro 12 New Bedford 36.99 3
12 88 J'Saun Bastien 11 Brighton 37.37 1
13 251 Luke Gordon 12 Franklin 37.89 1
14 112 Grace Dos Santos 12 Brockton 37.98 2
15 396 James Cabral 11 Lynn English 38.50 1
-- 118 Rudiano Ramos 10 Brockton DQ 3 Lane violation
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:20.05 2014 Joe Luongo, Saint John's Prep
Meet-yards: 1:11.2h 1984 Mike Greene, BC High (=1:17.86 m)
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 273 George Papoulis 12 Haverhill 1:21.06 5 10
2 671 David Cusack 12 Wachusett 1:22.40 5 8
3 610 Erik King 12 Shrewsbury 1:23.43 5 6
4 435 Eric Rosario 12 Methuen 1:23.98 5 5
5 570 Greg Moschella 12 St.John's Shrews 1:24.22 5 4
6 358 Nicholas Virkler 12 Lincoln-Sudb 1:24.81 5 3
7 350 Joseph DeSantis 11 Lincoln-Sudb 1:25.20 4 2
8 144 Zach Leonard 12 Brookline 1:25.25 4 1
9 763 Julian Polynice 12 Brockton 1:25.76 4
10 111 Djosue Dos Santos 11 Brockton 1:25.83 4
11 271 Ryan Hunt 12 Haverhill 1:26.23 3
12 81 Andrew Murray 10 BC High 1:26.79 4
13 396 James Cabral 11 Lynn English 1:26.79 2
14 318 Brian Jakob 12 Lexington 1:26.82 2
15 522 Pete Wise 11 Newton South 1:26.84 3
16 756 John Driscoll 10 Xaverian Bro 1:27.06 3
17 609 James He 12 Shrewsbury 1:27.10 3
18 440 Justin Bennett 12 New Bedford 1:27.19 4
19 313 Anthony Aguirre 12 Lexington 1:27.44 1
20 425 Hanoi Campusano 12 Methuen 1:28.52 1
21 250 Dominic Giardini 12 Franklin 1:28.59 1
22 139 Ryan Cullinane 12 Brookline 1:29.39 2
23 753 Alex Buhler 12 Xaverian Bro 1:29.90 1
24 706 Matt Ward 11 Westford Aca 1:31.13 2
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:27.24 2007 Mark Amirault, Xaverian Brothers HS
Meet-yards: 2:13.00 1982 Robert Sheehan, Camb. R&L (=2:25.45 m)
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 19 Colin Grip 11 Acton-Boxbor 2:30.96 2 10
2 155 Esu Alemseged 12 Cambridge R&L 2:30.97 2 8
3 319 Thomas Lingard 10 Lexington 2:33.36 2 6
4 393 Anthony Rodriguez 11 Lowell 2:33.48 2 5
5 141 Quinn Gangadharan 10 Brookline 2:36.36 2 4
6 478 Alex Montague 11 Newton North 2:36.73 2 3
7 562 Jackson Ennis 12 St.John's Shrews 2:36.96 2 2
8 320 Robert MacKenzie 12 Lexington 2:37.72 2 1
9 553 Joseph Farhat 11 Peabody 2:39.43 1
10 678 James Route 12 Wachusett 2:39.85 2
11 280 Marino Pimental 12 Lawrence 2:39.98 1
12 640 Zac Bentley 12 Taunton 2:40.68 2
13 759 Roger Hellard 12 Xaverian Bro 2:41.55 1
14 437 Jacob St. Onge 10 Methuen 2:41.76 1
15 588 Josh Turk 11 St.John's Prep. 2:41.94 1
16 137 Nick Brown 10 Brookline 2:43.28 1
17 316 Connor Hausmann 11 Lexington 2:45.23 1
18 253 Jimmy Robbins 12 Franklin 2:45.52 1
19 270 Mark Hanedanian 11 Haverhill 2:46.45 1
20 65 David Seybert 11 Attleboro 2:54.47 1
Boys 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 4:13.56 2006 Mark Amirault, Xaverian Brothers HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 675 Grant Hauver 12 Wachusett 4:21.03 2 10
2 321 Zachary Manickas-H 12 Lexington 4:22.88 2 8
3 145 Noah Lindeman 12 Brookline 4:23.29 2 6
4 114 Christopher McCaff 11 Brockton 4:29.00 2 5
5 74 Colm Feeney 12 BC High 4:29.51 2 4
6 565 Ben Kovacs 11 St.John's Shrews 4:30.17 2 3
7 521 Noah Whiting 10 Newton South 4:30.99 1 2
8 586 Tristan Shelgren 10 St.John's Prep. 4:32.22 2 1
9 226 Mike McDonald 12 Framingham 4:33.02 1
10 561 Patrick Craemer 10 St.John's Shrews 4:34.52 1
11 142 Sam Klein 12 Brookline 4:36.01 1
12 646 Dylan Lynch 11 Taunton 4:36.72 1
13 254 Ryan Spelman 12 Franklin 4:37.75 1
14 355 Anderson Shew 10 Lincoln-Sudb 4:38.71 1
15 156 Daniel Aschale 12 Cambridge R&L 4:39.62 2
16 392 Chris Polanco 11 Lowell 4:40.64 1
17 510 Gal Fudim 11 Newton South 4:42.10 1
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 9:13.00 1981 Mike Flynn, Woburn HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 558 Marcelo Rocha 11 Peabody 9:15.07 10
2 569 Peter Monahan 12 St.John's Shrews 9:16.64 8
3 386 Christopher Gendro 12 Lowell 9:42.46 6
4 476 Andrew Mah 10 Newton North 9:44.14 5
5 376 Thomas Abraham 12 Lowell 9:45.41 4
6 24 Patrick Nero 11 Acton-Boxbor 9:45.43 3
7 390 Martin Mungai 10 Lowell 9:49.23 2
8 614 Jackson Southard 12 Shrewsbury 9:53.56 1
9 703 Karthik Ravichandr 12 Westford Aca 9:53.89
10 649 Trevor Wysong 12 Taunton 9:55.78
11 85 Joe Stover 11 BC High 9:56.54
12 571 Josh Rahn 10 St.John's Shrews 9:57.13
13 675 Grant Hauver 12 Wachusett 10:03.94
14 185 Zachary Jarnagin 10 Chelmsford 10:04.76
15 379 David Crueger-Cain 12 Lowell 10:05.83
16 166 David Watt 12 Cambridge R&L 10:09.20
17 382 Conor Donovan 11 Lowell 10:12.72
18 147 Hal Triedman 12 Brookline 10:16.63
19 587 Jackson Skelly 12 St.John's Prep. 10:20.67
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 7.47 2001 Luis Moreira, Somverville HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 762 CJ Williams 12 Xaverian Bro 7.82q 1
2 143 Noah Kortkamp 12 Brookline 7.91q 4
3 113 Eddy Fong 12 Brockton 7.95q 2
4 276 Eddie Cabrera 12 Lawrence 8.08q 1
5 444 John Owens 12 New Bedford 8.10q 3
6 224 Ben Kirchman 12 Framingham 8.15q 2
7 283 Fabian Tineo 12 Lawrence 8.21q 1
8 138 Andrew Chabon 11 Brookline 8.23q 4
9 580 Matt Flynn 12 St.John's Prep. 8.25 2
10 631 Xavier Resto 12 Springfield Cent 8.30 4
11 55 Owen Mosher 10 Andover 8.33 3
12 357 Chandler Snodgres 12 Lincoln-Sudb 8.48 1
13 322 Thomas O'Donoghue 12 Lexington 8.49 2
14 572 Dawson Ritchie 11 St.John's Shrews 8.55 1
15 442 Noah Johnson 10 New Bedford 8.57 2
16 627 John Cruz 11 Springfield Cent 8.58 3
17 387 Josh Gettings 12 Lowell 8.64 4
18 507 Adam DiTullio 11 Newton South 8.70 2
19 628 James Gagnon 12 Springfield Cent 8.70 1
20 692 Dariel Carrasco 11 Westford Aca 8.81 3
21 606 Mark Bray 11 Shrewsbury 8.82 4
22 380 Nicholas Czelewicz 10 Lowell 8.83 1
23 187 Mosaab Waheed 10 Chelmsford 9.01 4
-- 511 Patrick Gloria 12 Newton South DQ 3 Pushed hurdle
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 7.47 2001 Luis Moreira, Somverville HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 762 CJ Williams 12 Xaverian Bro 7.81 10
2 444 John Owens 12 New Bedford 7.87 8
3 113 Eddy Fong 12 Brockton 7.95 6
4 138 Andrew Chabon 11 Brookline 8.05 5
5 143 Noah Kortkamp 12 Brookline 8.14 4
6 283 Fabian Tineo 12 Lawrence 8.20 3
7 224 Ben Kirchman 12 Framingham 8.21 2
8 276 Eddie Cabrera 12 Lawrence 8.38 1
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:30.02 2010 Andover High School, Andover HS
C McConnell, M Vetere, K Stevens, C O'Neill
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lexington 1:31.59 7 10
2 Newton North 1:31.73 7 8
3 Newton South 1:31.84 6 6
4 Acton-Boxborough 1:32.64 7 5
5 Andover 1:32.79 7 4
6 Brookline 1:33.57 6 3
7 Lowell 1:33.65 5 2
8 Worcester Technical 1:33.66 6 1
9 Saint John's Prep Danvers 1:33.71 2
10 Leominster 1:33.88 3
11 Wachusett 1:34.85 5
12 Cambridge Rindge & Latin 1:34.94 4
13 Xaverian Brothers 1:34.98 4
14 Weymouth 1:35.30 3
15 Boston College High School 1:35.51 1
16 Everett 1:35.82 1
17 Peabody 1:35.83 6
18 Taunton 1:35.86 5
19 Framingham 1:36.15 4
20 Shrewsbury 1:36.42 1
21 Brighton 1:36.70 5
22 Saint John's HS Shrewsbury 1:36.80 3
23 Brockton 1:36.99 2
24 Methuen 1:37.01 3
25 Springfield Central 1:37.45 2
26 Westford Academy 1:39.21 4
-- Lawrence DQ 2 lane violation
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:24.67 2007 Lexington High School, Lexington HS
D Walker, A Lach, B Longo, M Paschal
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Newton North 3:26.09 4 10
2 Andover 3:26.09 4 8
3 Wachusett 3:29.13 4 6
4 Saint John's Prep Danvers 3:31.16 4 5
5 Lawrence 3:31.66 4 4
6 Lexington 3:32.69 3 3
7 Lowell 3:32.73 2 2
8 Haverhill 3:33.11 3 1
9 Taunton 3:33.48 3
10 Acton-Boxborough 3:33.48 4
11 Shrewsbury 3:33.86 3
12 Brockton 3:34.10 2
13 Methuen 3:34.56 2
14 Saint John's HS Shrewsbury 3:34.87 2
15 Boston College High School 3:36.97 1
16 Worcester Technical 3:37.28 1
17 Westford Academy 3:39.11 1
18 New Bedford 3:40.74 1
19 Malden 3:40.87 1
20 Newton South 3:40.93 1
21 Lincoln-Sudbury 3:40.97 3
22 Xaverian Brothers 3:47.63 2
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: * 8:00.62 2013 Lowell High School, Lowell HS
N McCarthy, A Whitney, M Kalenoski, P Coppinger
School Finals Points
=======================================================================
1 Lexington 8:01.25 10
2 Westford Academy 8:07.69 8
3 Weymouth 8:08.81 6
4 Brookline 8:09.10 5
5 Lowell 8:09.36 4
6 Cambridge Rindge & Latin 8:09.52 3
7 Newton North 8:09.80 2
8 Saint John's HS Shrewsbury 8:15.64 1
9 Andover 8:16.79
10 Newton South 8:27.33
11 Boston College High School 8:31.26
12 Chelmsford 8:35.77
13 Acton-Boxborough 8:44.73
Boys High Jump
=======================================================================
Meet: * 6-11 2009 Corey Thomas, Boston College HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 576 Eric Wicks 12 St.John's Shrews 6-04.00 10
2 322 Thomas O'Donoghue 12 Lexington 6-02.00 8
3 580 Matt Flynn 12 St.John's Prep. J6-02.00 6
4 55 Owen Mosher 10 Andover 6-00.00 5
5 733 Sebastian Radel 10 Weymouth 5-10.00 3
5 143 Noah Kortkamp 12 Brookline 5-10.00 3
5 211 Godson Tumpson 12 Everett 5-10.00 3
8 67 Andrew Byrne 12 BC High J5-10.00 1
9 444 John Owens 12 New Bedford 5-08.00
9 251 Luke Gordon 12 Franklin 5-08.00
9 551 Nate Cioffi 12 Peabody 5-08.00
12 644 Nathan Grant 11 Taunton J5-08.00
-- 279 Steven Morillo 11 Lawrence NH
-- 276 Eddie Cabrera 12 Lawrence NH
-- 396 James Cabral 11 Lynn English NH
Boys Long Jump
=======================================================================
Meet: * 22-07.50 2004 John Encarnacion, Peabody HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 576 Eric Wicks 12 St.John's Shrews 21-01.75 10
2 289 Angel Biegen 12 Leominster 21-01.00 8
3 446 Carlos Ribeiro 12 New Bedford 21-00.50 6
4 481 Jared Prior 12 Newton North 20-10.00 5
5 140 Sam Feingold-Gardn 11 Brookline 20-04.50 4
6 64 Isaiah Rodriguez 11 Attleboro 20-02.25 3
7 514 Dong Kyun Kim 12 Newton South 20-01.00 2
8 512 Alex Huang 12 Newton South 20-00.00 1
9 138 Andrew Chabon 11 Brookline 19-08.75
10 761 Mark Quereux 11 Xaverian Bro 19-07.00
10 249 Chris Chieng 11 Franklin 19-07.00
12 469 Isaiah Bowden 11 Newton North 19-05.75
13 283 Fabian Tineo 12 Lawrence 19-05.00
14 627 John Cruz 11 Springfield Cent 19-03.75
15 80 Sam Mecha 11 BC High 19-03.50
15 23 Peter Murphy 12 Acton-Boxbor 19-03.50
17 164 John Teal 11 Cambridge R&L 19-02.50
18 436 Kieran Sheehan 12 Methuen 19-00.00
19 389 Sean Keene 12 Lowell 18-02.50
20 573 Khamal Saunders 11 St.John's Shrews 18-02.25
21 248 Michael Bullen 12 Franklin 18-01.00
22 557 Amisaday Quijano 10 Peabody 17-11.25
Boys Shot Put
=======================================================================
Meet: * 61-03.75 1972 Ray Auger, Leominster HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 62 Jacob Hardy 12 Attleboro 55-02.75 10
2 467 Elmer Acuna 12 Newton North 55-01.75 8
3 532 Mike Munroe 12 North Quincy 54-08.25 6
4 79 Brendan McCarthy 12 BC High 49-06.00 5
5 86 Pat Watson 11 BC High 49-02.00 4
6 474 Kevin Joyce 12 Newton North 48-00.50 3
7 410 Allen Liang 12 Malden 47-10.50 2
8 165 Mauro Teixiera 12 Cambridge R&L 47-08.50 1
9 475 Nathaniel Klein 11 Newton North 46-04.00
10 556 Patrick Pang 11 Peabody 46-02.50
11 229 Marc Umumbu 12 Framingham 45-10.50
12 384 Chris Ferreira 12 Lowell 45-09.25
13 61 Patrick Collins 12 Attleboro 45-08.50
14 63 Nathan Joyal 12 Attleboro 45-06.75
15 696 Mark Dunne 11 Westford Aca 44-11.50
16 531 Nick Kelly 12 North Quincy 44-06.50
17 579 Kevin Doherty 12 St.John's Prep. 44-00.50
18 755 Hayden Dillow 10 Xaverian Bro 43-11.50
19 146 Jeff Santos 12 Brookline 43-06.00
20 472 Mike Donovan 11 Newton North 42-08.50
21 690 Ajeya Balasubraman 11 Westford Aca 42-06.75
22 585 James Santoianni 11 St.John's Prep. 42-06.25
23 353 Dan Parangi 11 Lincoln-Sudb 41-11.50
24 394 Joao Tamborindegui 12 Lowell 40-03.00
25 732 Rob Proude 11 Weymouth 38-10.00
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Newton North 57 2) Lincoln-Sudbury 55
3) Wachusett 46 4) Newton South 43
5) Lexington 41 6) Cambridge Rindge & Latin 36
7) Acton-Boxborough 28 8) Franklin 27
9) Andover 22 10) Peabody 21
11) Weymouth 18 12) Framingham 14
12) Methuen 14 14) Lowell 13
15) Taunton 12 15) Worcester Technical 12
17) Haverhill 11 18) Springfield Central 9
19) Durfee 6 20) Chelmsford 5
21) Brookline 4 21) Shrewsbury 4
23) North Quincy 3.50 23) Brockton 3.50
25) Attleboro 1 25) Everett 1
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Lexington 61 2) Newton North 44
3) Saint John's HS Shrewsbury 42 4) Brookline 35
5) Wachusett 27 6) Lowell 25
6) Newton South 25 8) Cambridge Rindge & Latin 22
9) Andover 21 10) Boston College High Schoo 19
11) Acton-Boxborough 18 12) Brockton 17
13) New Bedford 14 14) Attleboro 13
15) Saint John's Prep Danvers 12 16) Haverhill 11
16) Xaverian Brothers 11 16) Worcester Technical 11
19) Peabody 10 19) Westford Academy 10
21) Weymouth 9 22) Leominster 8
22) Lawrence 8 24) Shrewsbury 7
25) North Quincy 6 26) Methuen 5
26) Lincoln-Sudbury 5 28) Lynn English 3
28) Everett 3 30) Malden 2
30) Framingham 2 32) Springfield Central 1
Licensed to MSTCA - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 2/11/2016 08:53 PM
MIAA Div 2 Indoor Track & Field Championships
Division II - 2/10/2016
Reggie Lewis Track & Athletic Center
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 7.16 2/14/2014 Amanda Henson, Barnstable
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ally Isley 12 Wellesley 7.40q 1
2 Agnes Bangura 11 Lynn Classic 7.46q 3
3 Dee Picou 12 Needham 7.54q 2
4 Kyla Hill 09 Minnechaug 7.57q 6
5 Youdine Felix 10 Somerville 7.60q 1
6 Alyssa Harris 11 Billerica 7.67q 5
7 Rachel Kingston 12 Needham 7.68q 1
8 Amanda Mangano 09 Mansfield 7.72q 6
9 Isabelle Winkelman 11 Wellesley 7.74 5
10 Lauren Waters 12 Mansfield 7.75 4 7.747
10 Maddy Howland 11 Natick 7.75 3 7.747
10 Kylie Danier 11 Waltham 7.75 2 7.747
13 Quinn O'Connor 10 Braintree 7.80 1 7.791
14 Isabela Cunio 10 Marshfield 7.80 4 7.795
15 Kerina Geminiani 09 Mansfield 7.80 5 7.799
16 Chloe Booker 7 Boston Latin 7.81 5
17 Tatiana Jarostchuk 12 Wellesley 7.83 4
18 Catarina Burke 12 Bridgewater- 7.84 6
19 Ashley Arroyo 12 Silver Lake 7.85 2
20 Claudia Sesso 09 Needham 7.87 4 7.864
21 Sydney Ahern 12 Woburn 7.87 2 7.866
21 Katelyn Sullivan 12 Boston Latin 7.87 3 7.866
23 Martin Simon 10 Chelsea 7.88 1
24 Margaret Bannon 11 Wellesley 7.89 2 7.881
25 Meghan Maher 12 Marshfield 7.89 2 7.883
26 Andrea Hatzis 12 Boston Latin 7.89 6 7.885
27 Minerva Veeser-Bobea 12 Arlington 7.91 6
28 Alyssa Doust 10 Marshfield 7.92 3
29 Jordan Assad 12 Minnechaug 7.94 5
30 Kaiya Saunders 09 Doherty 7.96 4
31 Angelisa Nguyen 12 Revere 7.97 4 7.962
32 Maeve Swanton 10 Reading 7.97 4 7.967
33 Alexis Kiyanda 09 Mansfield 7.97 3 7.968
34 Courtney Woronka 11 Central Cath 7.98 1 7.973
34 Mariel Boggia 12 Natick 7.98 5 7.973
36 Trixie Bernard 11 Waltham 7.98 6 7.974
37 Taylor Crane 11 North Andove 8.00 1
38 Lucie Farnham 12 Masconomet 8.03 2
39 Alyssa Sousa 11 Bridgewater- 8.04 5
40 Alison McDonough 09 Silver Lake 8.06 6
41 Loudes Jean-Louis 10 Somerville 8.08 4
42 athena kordis 09 Masconomet 8.09 3 8.083
43 Stephanie Lopes 12 Chicopee Com 8.09 3 8.088
44 Zendy Nieves 12 Greater New 8.10 5 8.093
45 Irlanda Antunes 11 Greater New 8.10 2 8.098
46 Grace Byrd 11 Beverly 8.12 3
47 Angelina Nguyen 12 Revere 8.13 1
48 Callie Donovan 12 Beverly 8.14 6
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 7.16 2/14/2014 Amanda Henson, Barnstable
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ally Isley 12 Wellesley 7.36 10
2 Agnes Bangura 11 Lynn Classic 7.43 8
3 Dee Picou 12 Needham 7.52 6
4 Youdine Felix 10 Somerville 7.62 5 7.611
5 Kyla Hill 09 Minnechaug 7.62 4 7.617
6 Alyssa Harris 11 Billerica 7.66 3
7 Rachel Kingston 12 Needham 7.70 2 7.692
8 Amanda Mangano 09 Mansfield 7.70 1 7.699
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 39.41 2/19/2012 Rebecca Robinson, Arlington HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rachelle Parker 10 Wellesley 40.89 4 10
2 Jahphiah Gilliard 10 West Roxbury 41.00 4 8
3 Avery Leydon 10 Woburn 41.23 4 6
4 Wadeline Jonathas 12 Doherty 41.24 3 5
5 Kelly Crawford 11 Mansfield 41.94 4 4
6 Kelsey Long 10 Woburn 42.22 4 3
7 Jessie Hem 11 Needham 42.66 3 2
8 Katherine Cabral 12 Chelsea 43.62 3 1
9 Alyssa Tortora 10 Bridgewater- 43.77 3
10 Kaitlyn Shreeve 12 Algonquin 43.78 1
11 Mariel Boggia 12 Natick 43.83 2
12 Moira McDonald 10 Westfield 43.92 3
13 Haley Cole 12 Needham 44.01 2
14 Miranda Murphy 10 Plymouth Sou 44.27 2
15 Kayla O'Connell 09 Marshfield 44.29 1
16 Nicole Stevens 10 Needham 44.44 1
17 Julia Jankowski 11 Central Cath 44.70 2
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:35.54 2/16/2001 Melissa Sherman, Dennis-Yarmouth HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Grace Pettengill 10 Minnechaug 1:38.04 2 10
2 Marina MacKinnon 11 Marshfield 1:39.50 3 8
3 Rachel Stier 12 Mansfield 1:40.06 3 6
4 Erica Layne 11 King Philip 1:40.28 3 5
5 Erin Leonard 12 Braintree 1:40.40 3 4
6 Katie Rowe 12 Mansfield 1:40.49 3 3
7 Mara Bergin 12 Central Cath 1:42.57 3 2
8 Paige Edwards 09 Natick 1:42.98 2 1
9 Lucy Hamilton 11 King Philip 1:43.63 2
10 Sydney Hall 10 Billerica 1:43.92 2
11 Emma Weisse 12 Minnechaug 1:44.15 1
12 ava montesi 10 Arlington 1:47.66 1
13 Amanda Rosenberger 11 Beverly 1:48.44 1
14 Cara McCarthy 11 Central Cath 1:49.69 2
Girls 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:55.40 2/17/2013 Karina Shepard, Dracut
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sarah Armstrong 12 Needham 2:53.63* 2 10
2 Insa Mannstadt 11 Arlington 2:56.90 2 8
3 Kelsey Walak 11 Natick 2:57.09 2 6
4 Mia Sheets 10 Boston Latin 3:04.49 2 5
5 Caitlin Whitman 11 Mansfield 3:06.22 2 4
6 Emily DeBruin 11 Bridgewater- 3:08.40 2 3
7 Grace McDowell 10 Central Cath 3:09.46 2 2
8 Mia McDonald 10 Westfield 3:11.60 2 1
9 Alyssa Bravin 12 Natick 3:13.94 1
10 Catherine Almeida 11 Reading 3:16.66 1
11 Kayleigh May 11 Natick 3:17.75 1
12 Kendra Griesman 12 Arlington 3:18.39 1
13 Kayla Livingston 11 Billerica 3:18.71 1
14 Valentia DoerreTorres 10 Boston Latin 3:20.15 1
15 Samantha White 12 Billerica 3:31.67 1
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 4:58.61 2/20/2010 Monica Alder, Beverly
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Margie Cullen 12 Needham 4:51.14* 10
2 Julia Curtin 10 Beverly 4:55.14* 8
3 Abby Walsh 11 Beverly 5:10.81 6
4 Lily Voke 11 North Andove 5:15.54 5
5 Sarah Freeman 10 Central Cath 5:27.86 4
6 Andrea Ponte 12 Billerica 5:29.01 3
7 Emma Oldow 10 Mansfield 5:29.32 2
8 Alyssa Freeman 12 Billerica 5:29.54 1
9 Daniella Pascucci 12 Needham 5:39.33
10 Emma Maxtius 12 Arlington 5:40.84
11 Maddie Lawlor 12 Marshfield 5:42.68
12 Meghan Trombly 10 Plymouth Sou 5:45.84
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 10:46.40 2/15/1984 Katie Toner, Swampscott HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Margie Cullen 12 Needham 10:44.00* 10
2 Grace Connolly 09 Natick 10:48.52 8
3 Abby Fisher 12 Billerica 11:17.10 6
4 Taylor White 12 Westfield 11:46.92 5
5 Sarah Burns 10 Billerica 11:58.65 4
6 Sarah Kiame 11 Boston Latin 11:59.43 3
7 Jillian Callahan 09 Plymouth Sou 12:12.44 2
8 Lexi Sutyak 11 Beverly 12:13.21 1
9 Mia Drury 12 North Andove 12:27.34
10 Kim Carroll 11 North Andove 12:27.59
11 Amanda Hawkes 11 Billerica 12:30.25
12 Sophia Gronbeck 10 Westfield 12:39.14
13 Carolin Muniz 11 Billerica 12:44.93
14 Janessa Nault 09 Central Cath 12:44.94
15 Kathryn Montgomery 10 Central Cath 12:53.21
16 Laura Flagg 11 Woburn 12:58.38
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 8.20 2/16/2012 Jen Esposito Masfield HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Madelyn Sessler 11 Plymouth Sou 8.50q 1
2 Morgan Sanders 12 Westfield 8.61q 2
3 Megan Galleriani 10 Plymouth Sou 8.95q 4
4 Julianna Devitt 12 Beverly 9.02q 4 9.013
5 Erin Toomey 12 Natick 9.02q 2 9.018
6 Elizabeth Gee 12 Natick 9.04q 1
7 Kat Turner 11 Woburn 9.06q 3
8 Jessikha Ribeiro 12 Chicopee Com 9.09q 3
9 Hannah McNeil 12 King Philip 9.10 5 9.092
10 Jaiden Andrews 11 Plymouth Sou 9.10 3 9.098
11 Grace Connolly 12 Needham 9.23 5
12 Nina Schofield 10 Needham 9.27 4
13 Cassie Wahl 12 Beverly 9.31 3
14 Devyn Astuccio 11 Lynn Classic 9.48 4
15 Yailen Almonte 12 Salem 9.59 2
16 Christina Thebado 11 Algonquin 9.62 5
17 Melissa Sanon 12 Somerville 9.63 3
18 Emily Carmichael 11 Central Cath 9.64 5
19 Anna D'Louha 12 Algonquin 9.65 3
20 Erin Wager 12 Mansfield 9.66 5
21 Alicyn McHugh 12 Mansfield 9.70 1
22 Katie Weber 12 Woburn 9.72 4 9.712
23 Eleanor Fremont-Smith 10 Central Cath 9.72 2 9.719
24 McKenzie Chaban 11 Westfield 9.76 4
25 Amanda Concetti 12 Waltham 9.81 1 9.809
26 Cally Wilde 12 Wellesley 9.81 4 9.810
27 Katie Olson 11 Marshfield 9.88 4
28 Hayley Licata 11 Central Cath 9.90 1
29 Rebecca Reidel 12 North Andove 9.93 1
30 Isabelle Winkelman 11 Wellesley 9.97 1
31 Christina Fleury 10 North Andove 9.98 5
32 Jackie Eloi 10 Somerville 10.33 2
33 Kendra Mcintosh 09 Plymouth Sou 10.46 5
34 Tyler Orlandella 10 Beverly 10.73 2
35 Kylie Danier 11 Waltham 10.89 2
36 Kiki Horgan 11 Marshfield 12.80 3
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 8.20 2/16/2012 Jen Esposito Masfield HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Madelyn Sessler 11 Plymouth Sou 8.45 10
2 Morgan Sanders 12 Westfield 8.49 8
3 Julianna Devitt 12 Beverly 8.72 6
4 Jessikha Ribeiro 12 Chicopee Com 8.95 5
5 Megan Galleriani 10 Plymouth Sou 9.04 4
6 Kat Turner 11 Woburn 9.07 3
7 Elizabeth Gee 12 Natick 9.13 2
8 Erin Toomey 12 Natick 9.14 1
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:44.26 2/20/2010 Mansfield HS
K.Comer,E.Broyles,J.Esposito, J.Verbic
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Woburn 1:46.08 7 10
1) Kelsey Long 10 2) Avery Leydon 10
3) Kaitlyn Cronin 12 4) Sydney Ahern 12
2 Wellesley 1:46.38 7 8
1) Tatiana Jarostchuk 12 2) Rachelle Parker 10
3) Cally Wilde 12 4) Ally Isley 12
3 Needham 1:48.91 7 6
1) Claudia Sesso 09 2) Dee Picou 12
3) Rachel Kingston 12 4) Haley Cole 12
4 Mansfield 1:49.05 6 5
1) Angela Corkery 10 2) Amanda Mangano 09
3) Katie Rowe 12 4) Rachel Stier 12
5 Natick 1:49.32 7 4
1) Abigail Gerdes 09 2) Mariel Boggia 12
3) Sabrina Kaliouby 12 4) Maddy Howland 11
6 Doherty 1:49.36 3 3
1) Wadeline Jonathas 12 2) Kaiya Saunders 09
3) Brianna Fisher 09 4) Crystal Zaimi 12
7 Marshfield 1:50.07 4 2
1) Kayla O'Connell 09 2) Bridget Bradley 11
3) Alyssa Doust 10 4) Isabela Cunio 10
8 West Roxbury Academy 1:50.79 5 1
1) Jahphiah Gilliard 10 2) Michelle McPherson 12
3) Abbygail Rudder 10 4) Hirmine Francois 12
9 Minnechaug 1:51.29 6
1) Jordan Assad 12 2) Kyla Hill 09
3) Gina Barillaro 12 4) Grace Pettengill 10
10 North Andover 1:51.52 6
1) Taylor Crane 11 2) Elizabeth Steinberg 09
3) Rileigh Cinquegrano 09 4) Deven Sportelli 12
11 Arlington 1:51.71 4
1) Bailey Holman 11 2) ava montesi 10
3) helena ritzkowski 10 4) Minerva Veeser-Bobea 12
12 King Philip 1:51.82 5
1) Hannah McNeil 12 2) Meredith Kelly 11
3) Shayla Weitzman 09 4) Christa Wagner 12
13 Waltham 1:52.50 5
1) Kylie Danier 11 2) Trixie Bernard 11
3) Melannie Cano 10 4) Amanda Concetti 12
14 Somerville 1:52.51 2
1) Katia Mathews 11 2) Loudes Jean-Louis 10
3) Jackie Eloi 10 4) Youdine Felix 10
15 Lynn Classical 1:52.71 5
1) Devyn Astuccio 11 2) Jasmine Coffin 09
3) Mary Jok 12 4) Agnes Bangura 11
16 Westfield 1:52.81 6
1) Moira McDonald 10 2) Gianna (Gigi) Katsounakis 11
3) Aliya Yacteen 10 4) Morgan Sanders 12
17 Bridgewater-Raynham 1:53.71 4
1) Alyssa Sousa 11 2) Catarina Burke 12
3) Sarah Maloney 12 4) Michaela McSweeney 11
18 Central Catholic 1:54.04 4
1) Julia Jankowski 11 2) Courtney Woronka 11
3) Julia Worden 10 4) Madison MacPhee 12
19 Algonquin 1:54.05 3
1) Anna D'Louha 12 2) Olivia Giles 10
3) Christina Thebado 11 4) Caleigh Logan 12
20 Boston Latin School 1:54.44 2
1) Andrea Hatzis 12 2) Chloe Booker 7
3) Katelyn Sullivan 12 4) Rachel Shanahan 11
21 Beverly 1:55.04 3
1) Grace Byrd 11 2) Anne Vonzweck 11
3) Julianna Devitt 12 4) Cassie Wahl 12
22 Plymouth South 1:55.23 2
1) Caroline Elrick 11 2) Jaiden Andrews 11
3) Katie Romonovicz 12 4) Madelyn Sessler 11
23 Reading 1:56.00 3
1) Alex Maher 10 2) Sydney Raupp 11
3) Christina O'Connor 12 4) Maeve Swanton 10
24 Silver Lake 1:56.50 1
1) Ashley Arroyo 12 2) Kayla Fahey 12
3) Emma Wick 10 4) Alison McDonough 09
25 Billerica 1:56.52 1
1) Alyssa Harris 11 2) Cristina Fulgoni 11
3) Caitlin Catania 12 4) Ryleigh Tedford 12
26 Greater New Bedford Rvt 2:00.84 1
1) Cassandra Andrade 10 2) Lauren Clapper 10
3) Irlanda Antunes 11 4) Shanae Pina 11
27 Braintree 2:01.45 2
1) Quinn O'Connor 10 2) Emma Kelly 10
3) Julia Doherty 10 4) Grace Reinold 10
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 4:00.66 2/14/2014 Mansfield, Mansfield
M Oldow, L Goulet, R Stier, M Amerantes
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mansfield 4:03.80 4 10
1) Rachel Stier 12 2) Caitlin Whitman 11
3) Katie Rowe 12 4) Kelly Crawford 11
2 Needham 4:07.92 4 8
1) Nicole Stevens 10 2) Sarah Armstrong 12
3) Jessie Hem 11 4) Margie Cullen 12
3 Woburn 4:13.20 4 6
1) Kelsey Long 10 2) Kaitlyn Cronin 12
3) Cayla Barretto 11 4) Avery Leydon 10
4 Wellesley 4:14.31 4 5
1) Liana Tabtiang 12 2) Joanna Kennedy 10
3) Charlotte Freniere 09 4) Leah Struzenski 12
5 Bridgewater-Raynham 4:15.99 3 4
1) Alyssa Tortora 10 2) Sarah Maloney 12
3) Nicole Geraghty 12 4) Emily DeBruin 11
6 King Philip 4:17.52 4 3
1) Hannah McNeil 12 2) Shayla Weitzman 09
3) Erica Layne 11 4) Lucy Hamilton 11
7 Beverly 4:19.28 3 2
1) Julia Curtin 10 2) Abby Walsh 11
3) Rachelle Mullins 09 4) Nora Monahan 11
8 Plymouth South 4:19.86 3 1
1) Megan Galleriani 10 2) Renee Melisse 12
3) Abigail Whiting 11 4) Miranda Murphy 10
9 Central Catholic 4:20.08 4
1) Emily Carmichael 11 2) Eleanor Fremont-Smith 10
3) Julia Worden 10 4) Mara Bergin 12
10 Arlington 4:21.12 3
1) ava montesi 10 2) helena ritzkowski 10
3) shulan holmes-farley 10 4) Insa Mannstadt 11
11 Algonquin 4:26.32 2
1) Kaitlyn Shreeve 12 2) Emily Hong 10
3) Mackenzie Smith 11 4) Kelley Morin 11
12 North Andover 4:27.11 3
1) Christina Fleury 10 2) Elizabeth Steinberg 09
3) Lily Voke 11 4) Deven Sportelli 12
13 Reading 4:28.24 2
1) Catherine Almeida 11 2) Eliza Fandel 10
3) Christina O'Connor 12 4) Jamie Ritondo 10
14 Marshfield 4:29.31 2
1) Cassidy Roycroft 10 2) Allie Stanley 11
3) Annie Roht 10 4) Marina MacKinnon 11
15 Boston Latin School 4:30.35 2
1) Julia Curran 10 2) Claudia Murray 09
3) Mia Sheets 10 4) Sarah Kiame 11
16 Westfield 4:30.87 2
1) Katrina Arona 11 2) Karina Popoli-Sarat 09
3) Mia McDonald 10 4) Moira McDonald 10
17 Agawam 4:31.14 2
1) Sarah Carron 11 2) Caroline Hitchcock 11
3) Sierra Kruser 11 4) Vicky Abramchuk 12
18 Chicopee Comprehensive 4:32.93 1
1) Jessikha Ribeiro 12 2) Ella Dion 12
3) Stephanie Lopes 12 4) Abigail Conde 10
19 Somerville 4:36.63 1
1) Katia Mathews 11 2) Alice Egar 11
3) Fiona Borondy-Jenkins 10 4) LeighAnn Nguyen 12
20 Waltham 4:38.83 1
1) Elena Kelley 10 2) Melannie Cano 10
3) MacKenzie Darcy 12 4) Michela Platt 10
21 Medford 4:38.84 1
1) Adriana Barbosa 09 2) Dora Barrett 10
3) Jasmine Bell 12 4) Omayma Bentalha 10
22 Braintree 4:48.81 3
1) Ellen Duane 10 2) Katie Reardon 10
3) Nellie Lynch 09 4) Meghan Murphy 10
Girls 4x800 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 9:35.38 2/10/2016 Beverly, Beverly
A Walsh, J Wesley, J Curtin, N Monahan
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Natick 9:41.98 2 10
1) Grace Connolly 09 2) Paige Edwards 09
3) Sheila McQuillen 11 4) Kelsey Walak 11
2 Wellesley 9:58.45 2 8
1) Bridget Ulian 09 2) Valerie Collins 12
3) Cassandra Winkelman 11 4) Margaret Donahue 09
3 Beverly 10:01.23 2 6
1) Julia Curtin 10 2) Abby Walsh 11
3) Nora Monahan 11 4) Lexi Sutyak 11
4 Woburn 10:05.70 2 5
1) Cayla Barretto 11 2) MacKenzie Galvin 10
3) Emily Ryan 11 4) Alexina Hurley 10
5 Billerica 10:06.50 2 4
1) Abby Fisher 12 2) Kayla Livingston 11
3) Andrea Ponte 12 4) Alyssa Freeman 12
6 Central Catholic 10:07.88 2 3
1) Erin Dwinell 12 2) Cara McCarthy 11
3) Grace McDowell 10 4) Mara Bergin 12
7 Silver Lake 10:08.86 2 2
1) Ashley Arroyo 12 2) Kayla Fahey 12
3) Sarah Cook 12 4) Emma Wick 10
8 Arlington 10:18.08 2 1
1) Kendra Griesman 12 2) Emma Maxtius 12
3) Annie Cave 09 4) Insa Mannstadt 11
9 Braintree 10:18.55 2
1) Meghan O'Rourke 10 2) Maddie Trotta 09
3) Frances Pistorino 10 4) Erin Leonard 12
10 Westfield 10:23.05 1
1) Katrina Arona 11 2) Carley Censabella 12
3) Mia McDonald 10 4) Taylor White 12
11 Boston Latin School 10:23.13 1
1) Valentia DoerreTorres 10 2) Sarah Kiame 11
3) Mia Sheets 10 4) Claudia Murray 09
12 Needham 10:26.29 1
1) Annemarie Toolan 09 2) Ana Keene 09
3) Emily Hargreaves 11 4) Ellie Cullen 10
13 Marshfield 10:35.43 1
1) Marina MacKinnon 11 2) Maddie Lawlor 12
3) Grace Khosla 11 4) Colleen Scully 10
14 Reading 10:48.94 1
1) Elizabeth Dee 11 2) Emma Johnson 10
3) Caroline Coumounduros 11 4) Amanda Tavoletti 12
15 Somerville 10:49.02 1
1) Fiona Borondy-Jenkins 10 2) Maureen McNabb 12
3) Isabella Ferrari 10 4) Alice Egar 11
16 North Andover 10:51.03 1
1) Elizabeth Voke 12 2) Enea Schleicher 11
3) Kim Carroll 11 4) Mia Drury 12
17 Plymouth South 10:51.08 1
1) Jillian Callahan 09 2) Grace Baler 10
3) Mallory Hanson 12 4) Meghan Trombly 10
18 Mansfield 10:53.59 1
1) Emma Oldow 10 2) Bryn Anderson 09
3) Valeree Buonora 09 4) Lauren Whitman 09
19 Revere 10:59.96 1
1) Hannah Fitzpatrick 10 2) Suellen Guerreiro 12
3) Helen Perez 10 4) Trisha Cheever 12
Girls High Jump
=======================================================================
Meet: * 5-10 2/15/1996 Andrea Comeau, Reading HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Catherine Flaherty 12 North Andove 5-04.00 10
2 Jessikha Ribeiro 12 Chicopee Com 5-02.00 8
3 Madelyn Sessler 11 Plymouth Sou J5-02.00 5.50
3 Caroline Hitchcock 11 Agawam J5-02.00 5.50
5 Michaela McSweeney 11 Bridgewater- 5-00.00 1.66
5 Erica Blackett-Thomas 11 Wellesley 5-00.00 1.66
5 Cassie Wahl 12 Beverly 5-00.00 1.66
5 Hirmine Francois 12 West Roxbury 5-00.00 1.66
5 Tyler Orlandella 10 Beverly 5-00.00 1.66
5 Julia Jordahl-Henry 09 Wellesley 5-00.00 1.66
11 Caitlin Lynch 12 Doherty J5-00.00
11 Caroline Sullivan 10 Central Cath J5-00.00
13 Kaitlyn Cronin 12 Woburn 4-10.00
14 Melissa Sanon 12 Somerville J4-10.00
14 Courtney Sullivan 11 Bridgewater- J4-10.00
14 Elizabeth Gee 12 Natick J4-10.00
17 Wadeline Jonathas 12 Doherty J4-10.00
-- Sydney Young 12 Woburn NH
-- Jackie Eloi 10 Somerville NH
-- Megan Galleriani 10 Plymouth Sou NH
-- Mikayla Ferrini 12 Bridgewater- NH
-- Paige Dunleavy 11 Central Cath NH
-- Grace Greene 12 Agawam NH
-- Natalie Coughlin 11 Beverly NH
-- Grace Bulson 11 Wellesley NH
-- Rachel Mayotte 12 Minnechaug NH
-- Abigail McKeown 10 King Philip NH
-- Meghan Maher 12 Marshfield NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Meet: * 18-02.50 2/17/2013 Carrie Abraham, Winchester
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ashley Arroyo 12 Silver Lake 17-06.50 10
2 Kelly Crawford 11 Mansfield 17-03.00 8
3 Dee Picou 12 Needham 17-00.50 6
4 Ally Isley 12 Wellesley 16-10.50 5
5 Michaela McSweeney 11 Bridgewater- 16-10.25 4
6 Morgan Sanders 12 Westfield 16-02.25 3
7 Angela Corkery 10 Mansfield 16-02.00 2
8 Ellie Hanna 12 Minnechaug 16-00.50 1
9 Hirmine Francois 12 West Roxbury 15-10.75
10 Kerry Harrington 11 Wellesley 15-10.50
11 Sabrina Kaliouby 12 Natick 15-09.00
12 Catarina Burke 12 Bridgewater- 15-08.50
13 Vicky Abramchuk 12 Agawam 15-06.75
14 Miranda Murphy 10 Plymouth Sou 15-06.00
14 Johanna Breeden-Stevens 12 Wellesley 15-06.00
16 Amanda Concetti 12 Waltham 15-04.50
17 Megan Galleriani 10 Plymouth Sou 15-04.00
17 Kayla Fahey 12 Silver Lake 15-04.00
19 Caroline Hitchcock 11 Agawam 15-02.00
20 ava montesi 10 Arlington 14-10.50
21 Stella Martinelli 12 Natick 14-08.25
22 Mariel Boggia 12 Natick 14-07.25
23 Stephanie Lopes 12 Chicopee Com 14-03.00
24 Megan Vien 10 Beverly 14-00.00
24 Julia Worden 10 Central Cath 14-00.00
26 Sydney Raupp 11 Reading 13-10.50
27 Youdine Felix 10 Somerville 13-08.50
-- Katherine Cabral 12 Chelsea ND
Girls Shot Put
=======================================================================
Meet: * 44-01.50 2/13/1999 Jill Kornetsky, Burlington HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gabrielle Etienne 12 Somerville 39-00.25 10
2 Vanessa Attaya 10 Billerica 35-09.50 8
3 Daniela Espinosa 12 Woburn 33-04.00 6
4 Kaylie Corda 12 Wellesley 33-02.00 5
5 Jayla Millender 11 King Philip 32-06.25 4
6 Sabrina Christie 10 Agawam 31-09.25 3
7 Katelyn Condon 10 Billerica 31-08.00 2
8 Julianna Cacciatore 12 Waltham 31-06.50 1
9 Rona Scott 09 Beverly 31-06.00
10 Shannon Parks 10 Reading 31-05.00
10 Gracie Sparkman 11 Beverly 31-05.00
12 Rachel Strout 12 Natick 31-04.50
12 Emily Walsh 12 Braintree 31-04.50
12 Jackie Eloi 10 Somerville 31-04.50
15 Elizabeth Dew 12 Masconomet 31-02.50
16 Joy Duboff 12 North Andove 30-08.75
17 Marianna Miller 10 Central Cath 30-07.25
18 Johanna Breeden-Stevens 12 Wellesley 30-06.50
19 Hannah Rideout 10 Bridgewater- 30-02.00
20 Victoria Ishola 11 Doherty 30-01.50
21 Allison Rodriguez 10 North Andove 30-01.00
22 Emily Cote 12 King Philip 29-10.00
22 Rachel Shanbar 11 Revere 29-10.00
24 Jessica Sawyer 12 Wellesley 29-09.00
25 Brianna Young 12 Mansfield 29-07.50
26 Shannon Kirshy 12 Needham 28-11.00
27 Amanda Hall 11 Westfield 28-09.00
28 Katherine Gorrie 12 Central Cath 28-08.50
29 Kelley Morin 11 Algonquin 28-06.00
30 Ashley Garvey 11 Woburn 28-03.50
31 Megan Boone 12 Chicopee Com 27-07.25
32 Catherine Hodges 10 Natick 26-06.00
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 6.45 2/16/2012 PJ Hayes Walpole HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Davonte Burnett 10 Needham 6.60q 4
2 Josh Willis 12 Minnechaug 6.67q 1 6.662
3 Jordan Howard 12 Medford 6.67q 5 6.664
4 Manasseh Konadu 12 South High C 6.69q 5
5 Joel Pastrana 11 East Boston 6.75q 2
6 Devin Leahy 11 Plymouth Sou 6.78q 4
7 Ben Pierre 12 Somerville 6.79q 2
8 Sean Garrity 11 King Philip 6.80q 1 6.794
9 Michael Roby 12 King Philip 6.80 3 6.799
10 Issac Ibeh 12 Boston Latin 6.85 5
11 Noah Ogbebor 12 Needham 6.86 3 6.853
12 Jared Bernal 12 Plymouth Sou 6.86 1 6.854
13 Michael McCormack 12 Algonquin 6.87 2 6.862
14 Ayrton Zargani 11 Woburn 6.87 2 6.863
15 Trevor Schofield 12 Needham 6.89 1
16 Kris Ule 12 Boston Latin 6.90 2
17 Sheldon Bissainthe 12 Arlington 6.91 4 6.902
18 Brendan Ward 10 Marshfield 6.91 4 6.903
19 Corey Moore 12 Medford 6.91 4 6.909
20 Jordan Rawding 12 Beverly 6.93 3 6.921
21 Mark Blahut 11 Westfield 6.93 5 6.923
21 Nathan Colon 11 Holyoke 6.93 1 6.923
23 Jeffrey Rodriquez 10 Salem 6.93 4 6.930
24 Jeffrey McConkey 12 Westfield 6.94 3 6.932
25 Tommy Flannery 12 Marshfield 6.94 3 6.933
26 Daniel Murphy 12 Revere 6.94 5 6.939
27 Mathias Villafane 10 Central Cath 6.96 3
28 Nick Graham 11 Mansfield 7.02 1
29 Aneudy Espinal 10 Salem 7.03 3
30 Devante Greaves 10 Bridgewater- 7.04 2 7.031
31 Liam McGrath 12 Masconomet 7.04 1 7.037
32 Clayton McAlpine 09 Beverly 7.05 5
33 Calvin James 11 Springfield 7.08 2
34 Steven Jackson 12 Central Cath 7.09 2
35 James Estrella 11 Greater New 7.14 3
36 Austin Machado 12 Greater New 7.28 5 7.271
37 Devin Santos 09 Greater New 7.28 4 7.274
38 Elijah Hernadez 12 Bridgewater- 8.94 1
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 6.45 2/16/2012 PJ Hayes Walpole HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jordan Howard 12 Medford 6.60 10
2 Davonte Burnett 10 Needham 6.61 8 6.607
3 Ben Pierre 12 Somerville 6.61 6 6.610
4 Manasseh Konadu 12 South High C 6.62 5
5 Josh Willis 12 Minnechaug 6.64 4
6 Devin Leahy 11 Plymouth Sou 6.67 3
7 Sean Garrity 11 King Philip 6.70 2
8 Joel Pastrana 11 East Boston 6.84 1
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 35.15 2/16/2012 Donovan Henry Catholic Memorial HS
Meet: * 35.15 2/10/2016 Chris Jewett, Woburn
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Myles Holt 12 Natick 35.67 4 10
2 Lucas Holt 12 Natick 35.93 4 8
3 Felipe Freitas 12 Billerica 36.09 4 6
4 Lukas Blythe 11 Central Cath 36.45 4 5
5 Noah Martin 11 Greater New 36.47 4 4
6 Joey Black 12 Chicopee Com 36.80 3 3
7 Devin Maughn 12 Mansfield 37.11 2 2
8 Kevin Shannon 12 Reading 37.15 3 1
9 Jeffrey McConkey 12 Westfield 37.20 3
10 Ryan Parker 12 Wellesley 37.21 3
11 Ben Mesnik 12 Needham 37.62 2
12 Corey Masterson 11 Waltham 37.82 3
13 Adly Francois 10 East Boston 37.92 1
14 John Forbes 12 Braintree 38.05 1
15 Nasiar Rivera 10 West Roxbury 38.43 1
16 Malcolm Ducasse 12 Somerville 38.58 2
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:21.06 2/22/2009 Nick Wade, North Attleboro HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Will Ashenfelter 12 Needham 1:22.82 3 10
2 Ryan Prenosil 11 Westfield 1:23.84 3 8
3 Phillips Magre 10 Somerville 1:24.11 3 6
4 Nicholas Santos 12 Minnechaug 1:24.18 3 5
5 Faolan Coogan Pluck 12 Arlington 1:25.19 3 4
6 Collin Sullivan 10 Wellesley 1:27.50 1 3
7 Roshan Nair 12 Billerica 1:27.76 3 2
8 Michael McShane 11 Needham 1:27.97 2 1
9 Chris Peabody 12 Natick 1:28.04 2
10 Luke DiSalvo 10 North Andove 1:28.28 2
11 Mike Murley 12 Mansfield 1:29.73 1
12 John Stork 11 Bridgewater- 1:30.89 1
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:25.94 2/16/2001 Said Ahmed, Boston English HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Matthew D'Anieri 12 Wellesley 2:31.69 3 10
2 Dan Cosgrove 12 Masconomet 2:32.71 3 8
3 Max Michaud 12 Algonquin 2:32.79 3 6
4 Alex Turner 12 Needham 2:34.93 3 5
5 Kevin Crawford 10 Mansfield 2:36.14 3 4
6 Jovan Talavera 10 West Roxbury 2:36.20 3 3
7 Travis Dolcine 12 Somerville 2:39.45 3 2
8 Tyler Bernier 12 Minnechaug 2:39.93 3 1
9 Will McKinstry 11 Chicopee Com 2:43.35 3
10 Anthony Galasso 12 Reading 2:43.73 2
11 Brandon Sullivan 12 King Philip 2:44.32 3
12 Justin Doherty 12 Braintree 2:44.59 2
13 Brian McPherson 11 Beverly 2:45.18 2
14 Gilley Kambabe 11 Lynn Classic 2:46.10 2
15 Jack Stevenson 10 Holyoke 2:46.39 2
16 Jackson Burbic 12 Barnstable 2:46.58 2
17 Christian Goodwin 12 Beverly 2:47.30 2
18 Jackson Murphy 10 Mansfield 2:47.48 2
19 Masho Strogoff 11 Doherty 2:48.40 1
20 Chris Gillis 11 Needham 2:49.06 1
21 Victor Yang 12 Boston Latin 2:50.01 1
22 Thomas Canto 12 Minnechaug 2:50.05 2
23 Zak Attioui 12 Revere 2:50.42 1
24 William Philbin 11 Arlington 2:50.63 1
25 Collin Stevenson 12 Holyoke 2:50.81 1
26 Ruairi O'Cearuil 12 North Andove 2:50.97 1
27 Mark Swymer 10 Woburn 2:51.53 1
28 Sean Lanzillo 10 Mansfield 2:52.50 2
29 Jack Connolly 12 Boston Latin 2:55.33 1
30 Dan Loiselle 11 Barnstable 2:57.57 1
31 Ray Todoroff 12 Barnstable 2:57.85 3
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 4:15.49 2/14/2004 Drew Harrington, Oliver Ames HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kyle Faddis 11 Masconomet 4:26.74 10
2 Cameron Correia 11 Holyoke 4:28.35 8
3 Jack Crawford 12 Mansfield 4:28.53 6
4 Sam Gilman 11 Wellesley 4:29.08 5
5 Bryan Dec 12 Holyoke 4:29.63 4
6 Kevin Quinn 11 Needham 4:31.21 3
7 Patrick Hurley 12 Woburn 4:34.17 2
8 Joey Donovan 11 Marshfield 4:38.63 1
9 Evan Fagan 10 Central Cath 4:40.23
10 Nate Werst 12 Arlington 4:40.64
11 Ray Todoroff 12 Barnstable 4:42.64
12 Owen Chase 10 Natick 4:44.64
13 Izaien Lugo 10 Holyoke 4:45.93
14 Kalin Petrov 10 Mansfield 4:46.05
15 Drew Mahoney 11 Plymouth Sou 4:46.21
16 Matthew Cervon 10 Wellesley 4:47.84
Boys 2 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 9:13.59 2/12/2000 Tristan Colangelo, Gloucester HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Thomas D'Anieri 12 Wellesley 9:23.43 2 10
2 Jake Affanato 12 Mansfield 9:29.01 2 8
3 Steven Flanagan 11 Needham 9:36.56 2 6
4 Ben Matejka 11 Wellesley 9:38.50 2 5
5 John Benner 12 Needham 9:39.80 2 4
6 Jamieson Mazzola 11 Wellesley 9:49.66 2 3
7 Ryan Oosting 09 Arlington 9:56.25 2 2
8 Andrew Lamb 11 Marshfield 10:07.01 2 1
9 Thomas Mackin 12 Lynn Classic 10:07.09 2
10 Andrew Peterson 12 Arlington 10:10.48 2
11 Thomas Williams 11 Wellesley 10:15.12 1
12 Cameron Leonard 10 Central Cath 10:17.57 1
13 Trey Sheridan 11 Bridgewater- 10:18.43 1
14 Thomas Weiss 10 Wellesley 10:30.74 1
15 Niegel Dabare 12 Mansfield 10:31.42 1
16 Caleb Snyder-Dicesare 12 Arlington 10:34.13 1
17 Colin Boerger 12 Silver Lake 10:43.38 1
18 Cameron Faszewski 11 Barnstable 10:55.79 1
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 7.37 2/19/2011 Greg Boursiqout,Stoughton HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Erick Duffy 11 North Andove 7.87q 3
2 Paul Chong 12 Reading 8.02q 2
3 Antonio DiGenova 11 Waltham 8.03q 5
4 Andrew Shortall 12 Plymouth Sou 8.09q 4 8.083
5 Fabian Gaziano 12 Minnechaug 8.09q 2 8.087
6 Elisha George 10 Woburn 8.14q 3
7 Tim Woods 12 Chicopee Com 8.19q 5
8 Ethan Dunne 11 King Philip 8.21q 4
9 Conor Abraham 12 Central Cath 8.22 1
10 Jareme DiLorenzo 10 Mansfield 8.27 3 8.261
11 Drew Duchemin 12 Central Cath 8.27 3 8.266
12 Michael McCormack 12 Algonquin 8.28 4
13 Brendan Tumwesigye 10 Woburn 8.32 5
14 Kevin Adusei 11 South High C 8.33 4
15 Jaden Oliver 11 Salem 8.34 2
16 Devin Leahy 11 Plymouth Sou 8.36 1
17 CJ Felix 11 Somerville 8.42 3
18 Cameron MacIntyre 11 Mansfield 8.43 5
19 Demar Chapman 12 Somerville 8.51 4
20 Starje Prophete-Bernadin 11 Salem 8.53 5
21 kyle daley 12 Plymouth Sou 8.54 2
22 Matthew Starble 11 Reading 8.57 3
23 David Sinatra 11 Revere 8.58 1
24 Tom Howard 12 Agawam 8.63 4
25 Corey Heath 11 Chicopee Com 8.64 3 8.633
26 Jake Morrill 12 Mansfield 8.64 1 8.636
27 Jacob Casey 10 Woburn 8.72 2
28 Austin Yeung 12 Braintree 8.73 1
29 Jordan Lupien 11 Chicopee Com 8.80 4
30 Calvin James 11 Springfield 8.98 1
31 Derek Girouard 11 Chicopee Com 9.02 2
32 Kevin Bonnano 12 Masconomet 9.27 5
33 James McCarthy 12 Silver Lake 12.81 5
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 7.37 2/19/2011 Greg Boursiqout,Stoughton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Erick Duffy 11 North Andove 7.89 10
2 Paul Chong 12 Reading 7.93 8
3 Elisha George 10 Woburn 8.13 6
4 Andrew Shortall 12 Plymouth Sou 8.18 5
5 Fabian Gaziano 12 Minnechaug 8.21 4
6 Ethan Dunne 11 King Philip 8.22 3
7 Tim Woods 12 Chicopee Com 8.23 2
8 Antonio DiGenova 11 Waltham 8.25 1
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:30.94 2/15/2008 Woburn High School
B.Smith,D.Clark,C.Martin,M.Pereria
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Natick 1:32.97 7 10
1) Lucas Holt 12 2) Brian Holihan 11
3) Dermot Adelmann 12 4) Myles Holt 12
2 Needham 1:33.02 7 8
1) Noah Ogbebor 12 2) Trevor Schofield 12
3) Will Barber 12 4) Ben Mesnik 12
3 Woburn 1:33.62 6 6
1) Ja-Vaughn Beal 12 2) Ayrton Zargani 11
3) Tyler Catania 11 4) Elisha George 10
4 North Andover 1:33.64 7 5
1) Stephen Stabile 11 2) Matthew Manteiga 11
3) Kyle Salois 12 4) Erick Duffy 11
5 King Philip 1:33.73 6 4
1) Michael Roby 12 2) Dylan Casassa 11
3) Mark Kahaly 11 4) Sean Garrity 11
6 Mansfield 1:34.60 6 3
1) Nick Krysko 12 2) Griffin Boulter 12
3) Kyle Haley 10 4) Nick Graham 11
7 Central Catholic 1:35.68 6 2
1) Steven Jackson 12 2) Lukas Blythe 11
3) Juan Cintron 12 4) Mathias Villafane 10
8 Bridgewater-Raynham 1:35.83 4 1
1) Devante Greaves 10 2) Andrew Thorson 12
3) Marcus McNeil 11 4) Khari Brown 11
9 Chicopee Comprehensive 1:36.22 5
1) Tim Woods 12 2) Josh Riley 11
3) Isaiah Blake 11 4) Joey Black 12
10 Somerville 1:36.32 5
1) Malcolm Ducasse 12 2) Demar Chapman 12
3) Marcus Thomas 10 4) Ben Pierre 12
11 Salem 1:36.36 1
1) Aneudy Espinal 10 2) Starje Prophete-Bernadin 11
3) Jeffrey Rodriquez 10 4) Giovanni Guzman 11
12 Billerica 1:36.47 3
1) Mike Cianci 12 2) Felipe Freitas 12
3) Gilberto Oliveira 12 4) Roshan Nair 12
13 Revere 1:36.58 3
1) Daniel Murphy 12 2) Edi Mujan 11
3) Andy Em 11 4) David Sinatra 11
14 Algonquin 1:36.68 3
1) Matthew Madamba 09 2) Cole Maslanka 11
3) Everett Pirtle 11 4) Nicholas Hong 12
15 Medford 1:36.84 5
1) Corey Moore 12 2) Ben Antoine 11
3) Jordan Howard 12 4) Myles Olivier 12
16 Greater New Bedford Rvt 1:37.49 1
1) Noah Martin 11 2) James Estrella 11
3) Zack Guillotte 09 4) Devin Santos 09
17 East Boston 1:37.68 2
1) Andres Navarro 09 2) Adly Francois 10
3) Alec Parnell 10 4) Joel Pastrana 11
18 Beverly 1:37.89 5
1) Kyle Chouinard 11 2) Sam Abate 11
3) Jordan Rawding 12 4) Clayton McAlpine 09
19 Wellesley 1:37.91 3
1) Timothy K. Yee 11 2) Geo Raynaud 11
3) Matthew Russell 12 4) James Flores 12
20 Silver Lake 1:37.98 4
1) Christian Moran 11 2) Steve Phan 10
3) Max LaFerrara 11 4) Max Shirikjian 10
21 Masconomet 1:38.65 2
1) Luke Hosman 11 2) Kevin Bonnano 12
3) Liam McGrath 12 4) Sam Cataldo 10
22 Braintree 1:39.03 2
1) Jack Cusack 12 2) John Forbes 12
3) Steve Whalen 12 4) Justin Doherty 12
23 West Roxbury Academy 1:42.76 1
1) Nasiar Rivera 10 2) William Tonto 12
3) Ronaldo Cameron 09 4) Curtis Hackett 11
-- Plymouth South DQ 7 Zone violation
1) Jared Bernal 12 2) Devin Leahy 11
3) Jacob Rooney 11 4) Andrew Shortall 12
-- Minnechaug DQ 4 Zone violation 1-2
1) Andrew Jobson 12 2) William Simmons 12
3) Fabian Gaziano 12 4) Josh Willis 12
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:23.11 2/15/2008 Woburn HS
M.McDonough,D.Tobin,R.Bencheikh,B.Sullivan
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Natick 3:26.95 4 10
1) Lucas Holt 12 2) Brian Holihan 11
3) Chris Peabody 12 4) Myles Holt 12
2 Needham 3:28.15 4 8
1) Alex Turner 12 2) Michael McShane 11
3) Davonte Burnett 10 4) Will Ashenfelter 12
3 North Andover 3:31.34 4 6
1) Luke DiSalvo 10 2) Matthew Manteiga 11
3) Stephen Stabile 11 4) Erick Duffy 11
4 Reading 3:32.76 4 5
1) Jack Geiger 10 2) Kelvin Hoyt 11
3) Kevin Shannon 12 4) Eric Webb 11
5 Woburn 3:33.15 4 4
1) Jake Bridge 11 2) Justin Panetta 12
3) Paul Desir 12 4) Ja-Vaughn Beal 12
6 Mansfield 3:33.91 4 3
1) Kyle Amerantes 11 2) Mike Murley 12
3) Nick Copponi 12 4) Devin Maughn 12
7 Somerville 3:36.08 3 2
1) Malcolm Ducasse 12 2) Marcus Thomas 10
3) Travis Dolcine 12 4) Phillips Magre 10
8 West Roxbury Academy 3:38.42 3 1
1) Delpierro Beaumont 12 2) William Tonto 12
3) Nasiar Rivera 10 4) Jovan Talavera 10
9 King Philip 3:38.73 1
1) Ethan Dunne 11 2) Dylan Casassa 11
3) Jay Lukes 12 4) Michael Roby 12
10 Holyoke 3:38.93 3
1) Donavin Planter 12 2) Bryan Dec 12
3) Cameron Correia 11 4) James Curtin 12
11 Wellesley 3:39.90 3
1) Collin Sullivan 10 2) Ryan Parker 12
3) Matthew D'Anieri 12 4) Caleb Brown 12
12 Marshfield 3:40.20 1
1) Jake Decoste 11 2) Jimmy Jordan 11
3) Brendan Ward 10 4) Christian Friedel 11
13 Masconomet 3:40.49 2
1) Kyle Faddis 11 2) Bryan Gilbert 11
3) Dylan Ursino 09 4) Dan Cosgrove 12
14 Plymouth South 3:42.78 3
1) Zach Corcoran 11 2) Andrew Disher 11
3) justin fosdick 11 4) jonathan quindley 11
15 Arlington 3:43.03 2
1) Sheldon Bissainthe 12 2) Nate Werst 12
3) Faolan Coogan Pluck 12 4) William Philbin 11
16 Central Catholic 3:43.73 3
1) Sean Regan 12 2) Juan Cintron 12
3) Cole Royer 12 4) Justin Dansereau 11
17 Chicopee Comprehensive 3:43.75 2
1) Corey Heath 11 2) Tim Woods 12
3) Josh Riley 11 4) Joey Black 12
18 Bridgewater-Raynham 3:44.27 2
1) John Stork 11 2) John Gimler 12
3) Brandon Calley 11 4) Trey Sheridan 11
19 Beverly 3:44.46 2
1) Johnny Jones 11 2) Kevin Flaherty 11
3) Nick Berry 10 4) Brian McPherson 11
20 Westfield 3:44.53 1
1) Jeffrey McConkey 12 2) Ryan Prenosil 11
3) Benjamin Jury 12 4) Francesco Liucci 12
21 Barnstable 3:45.62 2
1) Jackson Burbic 12 2) Lucas Lanzo 11
3) Nathan Ryan 12 4) Ray Todoroff 12
22 Agawam 3:48.57 1
1) Tom Howard 12 2) Thomas Hendrickson 11
3) Colin Czerpak 11 4) Jason Beaver 09
23 Lynn Classical 3:51.23 1
1) Emmanuel Kalambayi 12 2) John Juguna 12
3) Ivan Melara 09 4) Issa Jalloh 12
24 Boston Latin School 3:53.44 1
1) Yuta Belmont 11 2) Jack Connolly 12
3) Andrew Yang 12 4) Victor Yang 12
25 Braintree 3:55.32 1
1) Brendan Baszkiewicz 11 2) Jeff Mitchell 11
3) Mike Valicenti 09 4) Dennis Zhen 10
Boys 4x800 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 8:09.16 2/14/2014 Mansfield, Mansfield
M Duggan, J Murphy, C Murphy, A Simons
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Algonquin 8:12.10 2 10
1) Noah Brazer 11 2) Matthew Burrneister 12
3) Patrick Sullivan 12 4) Max Michaud 12
2 Mansfield 8:12.58 2 8
1) Jack Crawford 12 2) Kalin Petrov 10
3) Jake Affanato 12 4) Kevin Crawford 10
3 Wellesley 8:12.78 2 6
1) Matthew D'Anieri 12 2) Thomas D'Anieri 12
3) Harrison Gill 12 4) Sam Gilman 11
4 Needham 8:15.34 2 5
1) Kevin Quinn 11 2) Cam McLeod 09
3) Robert Strollo 10 4) Matt Heier 12
5 Woburn 8:15.35 2 4
1) Patrick Hurley 12 2) Patrick Haverty 12
3) Matt DiMauro 12 4) Mike Garcia 12
6 Natick 8:15.92 2 3
1) Noah Dixon 12 2) Casey Kuehnapfel 11
3) Matthew Walak 10 4) Conor Eliot 12
7 Holyoke 8:21.46 2 2
1) Bryan Dec 12 2) James Curtin 12
3) Izaien Lugo 10 4) Cameron Correia 11
8 Marshfield 8:26.86 2 1
1) James Condon 10 2) Mike Maglio 10
3) Jake Connor 12 4) Joey Donovan 11
9 North Andover 8:46.34 1
1) Tyler Fournier 11 2) Matthew Tabola 12
3) John Ferres 12 4) Patrick Kitchen 11
10 Minnechaug 8:48.32 1
1) Tyler Bernier 12 2) Thomas Canto 12
3) Nick Godlew 11 4) Nicholas Santos 12
11 Boston Latin School 8:51.53 1
1) Yuta Belmont 11 2) Andrew Yang 12
3) Victor Yang 12 4) Jack Connolly 12
12 Masconomet 8:53.03 1
1) Garrett Bampos 12 2) Marcus Cryin 11
3) Ben Demers 09 4) Alex Brovender 11
13 Chicopee Comprehensive 8:54.73 1
1) Jacob Tompkins 11 2) Kyle Parks 12
3) Alex Celetti 12 4) Will McKinstry 11
14 Revere 9:03.96 1
1) Zach Gentile 11 2) Abu Aldarazy 10
3) Sebastian Mejia 11 4) Zak Attioui 12
15 King Philip 9:05.52 1
1) Aidan Bender 09 2) Dylan Powers 09
3) Joshua Smith 09 4) Aeden Angelone 10
16 Silver Lake 9:06.81 1
1) William d Entremont 10 2) Kenneth Stanley 12
3) Paul Cook 12 4) Logan Arendt 11
17 Somerville 9:08.75 1
1) Kalin Toussaint 11 2) Josh Gauyo 12
3) Henry Sprick 11 4) Jeffery Zou 10
Boys High Jump
=======================================================================
Meet: * 6-10.25 2/15/1981 Gregg Gonsalves, Falmouth HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Paul Chong 12 Reading 6-02.00 10
2 Anthony Christian 12 North Andove J6-02.00 8
3 Phillips Magre 10 Somerville J6-02.00 6
4 Nelson Cevallos 12 Revere 6-00.00 5
5 Jacob Gore 12 Algonquin J6-00.00 4
6 Andrew Hallman 11 Bridgewater- 5-10.00 3
7 Kevin King 12 Reading J5-10.00 2
8 William Gallagher 12 Silver Lake J5-10.00 1
9 Dermot Adelmann 12 Natick 5-09.00
9 Garth Hull 12 Arlington 5-09.00
11 Nic Romeo 11 Woburn J5-09.00
11 Ryan Guerrier 12 Billerica J5-09.00
-- Scott Alexander 09 Reading NH
-- Jake Morrill 12 Mansfield NH
-- David Onyemen 11 Central Cath NH
-- Sam Abate 11 Beverly NH
-- Kevin Stachowski 12 Woburn NH
-- Drew Duchemin 12 Central Cath NH
-- Scott D'Attilio 11 Masconomet NH
-- Max Waltzman 10 Natick NH
-- Terrell Jones 09 Woburn NH
-- Bryan Gilbert 11 Masconomet NH
-- Camren Twomey 11 North Andove NH
-- Connor Grant 11 North Andove NH
-- Liam McGrath 12 Masconomet NH
Boys Long Jump
=======================================================================
Meet: * 23-04.75 2/17/2013 Alex Niemiec, Chicopee Com
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Paul Chong 12 Reading 21-02.75 10
2 Trevor Schofield 12 Needham 21-01.50 8
3 Matthew Manteiga 11 North Andove 20-09.75 6
4 Pat Glennon 12 Needham 20-09.25 5
5 CJ Felix 11 Somerville 20-07.00 4
6 Lukas Blythe 11 Central Cath 20-04.00 3
7 Billy Kopellas 12 Needham 20-00.25 2
8 Juan Cintron 12 Central Cath 20-00.00 1
9 Kyle Haley 10 Mansfield 19-08.50
10 Kevin Stachowski 12 Woburn J19-08.50
11 Derek Girouard 11 Chicopee Com 19-06.00
12 Nathanial Steitz 11 Woburn 19-03.50
13 Andrew Hallman 11 Bridgewater- 19-00.00
14 Hunter Laughlin 12 Chicopee Com 18-09.50
15 Alezio Da Silva II 12 Chelsea 18-08.00
16 Christian Friedel 11 Marshfield 18-07.25
17 Adriel Cedano 11 Chelsea 18-06.00
18 Clinton Garrahan 11 Arlington 18-03.50
18 Max Shirikjian 10 Silver Lake 18-03.50
20 Cam Donoghue 11 Barnstable 18-02.00
21 Nick Copponi 12 Mansfield 17-09.00
Boys Shot Put
=======================================================================
Meet: * 59-11 2/15/1970 Greg Sullivan, Xaverian Brothers HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shane Leonard 12 Marshfield 51-03.00 10
2 Tavian Vassar 12 Doherty 48-07.00 8
3 Christopher Doncaster 12 Reading 48-06.50 6
4 Mayse Dias 12 Greater New 46-00.00 5
5 Zach Stocking 12 Marshfield 45-11.50 4
6 James Kurtz 11 Bridgewater- 44-06.50 3
7 Travis Hunt 11 Woburn 44-05.75 2
8 Nick Johnson 12 Barnstable 44-04.00 1
9 Giovanni Fernandez 11 King Philip 42-07.00
10 Paul Macrina 11 King Philip 42-02.00
11 Carlo Gerton 12 Somerville 42-01.25
12 Jake Fogarty 12 Central Cath 42-00.50
13 Luke Geraghty 12 Needham 41-08.50
14 Kevin McCree 10 Mansfield 41-04.75
15 Chris Faust 12 Beverly 41-02.00
16 Phuc Tran 12 Revere 41-01.75
17 Michael Bliss 12 Needham 41-01.25
18 Carlos Rosado 12 South High C 40-11.00
19 Poonaty Sophorlrath 12 East Boston 40-10.50
20 Alex Olsen 11 King Philip 40-08.00
21 Colby Eason 09 Mansfield 40-03.50
22 Nick Patti 12 Woburn 39-06.00
23 Vik Vakati 11 Needham 39-04.50
24 Rustian Aponte 11 Chicopee Com 39-04.00
25 Devin Talbot 12 Marshfield 39-02.00
26 Anthony Walley 12 South High C 39-00.50
27 James Cooke 12 King Philip 38-10.50
28 Isacc Santiago 12 Greater New 38-03.00
29 Ryan Burns 10 Central Cath 38-01.50
30 Jake Berry 12 Beverly 37-09.75
31 John Nader 12 Central Cath 37-07.25
32 Aidan Platon 11 Woburn 37-04.50
33 Zachary Morgan 11 Barnstable 36-08.50
34 Thomas Eliopoulis 12 Westfield 36-05.75
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Needham 60 2) Wellesley 54.33
3) Mansfield 45 4) Woburn 39
5) Beverly 32.33 6) Natick 32
7) Billerica 31 8) Plymouth South 22.50
9) Westfield 17 10) North Andover 15
10) Somerville 15 10) Minnechaug 15
13) Chicopee Comprehensive 13 14) Bridgewater-Raynham 12.66
15) King Philip 12 15) Silver Lake 12
17) Central Catholic 11 18) West Roxbury Academy 10.66
19) Marshfield 10 20) Arlington 9
21) Agawam 8.50 22) Lynn Classical 8
22) Boston Latin School 8 22) Doherty 8
25) Braintree 4 26) Waltham 1
26) Chelsea 1
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Needham 73 2) Reading 42
2) Wellesley 42 4) Natick 41
5) North Andover 35 6) Mansfield 34
7) Somerville 26 8) Woburn 24
9) Algonquin 20 10) Masconomet 18
11) Marshfield 17 12) Holyoke 14
12) Minnechaug 14 14) Central Catholic 11
15) Medford 10 16) Greater New Bedford RVT 9
16) King Philip 9 18) Westfield 8
18) Plymouth South 8 18) Doherty 8
18) Billerica 8 22) Bridgewater-Raynham 7
23) Arlington 6 24) Chicopee Comprehensive 5
24) South High Community 5 24) Revere 5
27) West Roxbury Academy 4 28) Barnstable 1
28) East Boston 1 28) Waltham 1
28) Silver Lake 1
Licensed to MSTCA - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 2/11/2016 08:50 PM
MIAA Div 3 Indoor Track & Field Championships - 2/11/2016
Reggie Lewis Track & Athletic Center
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 7.06 2/15/2014 Jessica Scott, Hopkinton HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lewis, Juleen 12 O'Bryant 7.28q 1
2 Budris, Sarinnagh 11 Concord-Carlisle 7.40q 4
3 Mcpherson, Toriel 12 Chicopee 7.49q 3
4 Leahy, Anne 11 Bishop Feehan 7.52q 1 7.512
5 Pressley, Imani 12 Latin Academy 7.52q 2 7.515
6 Caster, Hana 12 No. Attleborough 7.53q 3
7 O'Brien, Sinead 12 Norwood 7.54q 4
8 Potts, Jhanel 12 Concord-Carlisle 7.55q 4
9 Price, Elizabeth 12 Concord-Carlisle 7.58 2 7.573
10 Burhans, Augusta 09 Winchester 7.58 4 7.579
11 Holly, Nisa 11 O'Bryant 7.62 1
12 Endyke, Sarah 12 Hingham 7.68 2
13 Perry, Coral 11 Dartmouth 7.71 1
14 Cordopatri, Lindsay 11 Walpole 7.72 3
15 McCloud, Hafsa 11 Norwood 7.73 1
16 Birkhaeuser, Elise 09 Hingham 7.74 2
17 Chan, Madelyn 12 Hingham 7.80 3
18 Barnes, Jacqueline 11 Hopkinton 7.81 3
19 Ford, Shanel 12 Stoughton 7.84 1
20 Renzi, Isabelle 12 No. Attleborough 7.85 1
21 Tavekelian, Jadyn 10 Plymouth North 7.87 2
22 Arsenault, Cassandra 10 Marlborough 7.92 2
23 Steinberg, Ally 11 Sharon 7.94 4
24 DaVeiga, Sidilene 11 Amherst-Pelham 7.97 4
25 Boswell, Gesheca 12 Madison Park 8.02 3
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 7.06 2/15/2014 Jessica Scott, Hopkinton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lewis, Juleen 12 O'Bryant 7.27 10
2 Budris, Sarinnagh 11 Concord-Carlisle 7.39 8
3 Mcpherson, Toriel 12 Chicopee 7.44 6
4 Caster, Hana 12 No. Attleborough 7.46 5
5 Leahy, Anne 11 Bishop Feehan 7.48 4
6 O'Brien, Sinead 12 Norwood 7.50 3
7 Potts, Jhanel 12 Concord-Carlisle 7.51 2
8 Pressley, Imani 12 Latin Academy 7.66 1
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 38.86 2/15/2014 Sierra Irvin, Hingham HS
Meet-yards: 34.52 1986 (=37.75 m) Tasha Downing, Boston Tech
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lewis, Juleen 12 O'Bryant 40.45 5 10
2 Lewis, Ashley 12 Latin Academy 41.69 5 8
3 Haley, Caitlin 10 Plymouth North 41.83 5 6
4 Strohschneider, Hannah 11 Plymouth North 41.95 5 5
5 Cella, Julia 11 Belmont 41.99 5 4
6 MacAulay, Meggie 12 Belmont 42.78 4 3
7 Gordon, Michelle 12 Marlborough 42.97 4 2
8 LaBonte, Rachel 10 No. Attleborough 43.28 4 1
9 Santos, Alexandra 11 Whitman-Hanson 43.34 3
10 Reiling, Valerie 11 Concord-Carlisle 43.35 4
11 Chisholm, Amber 12 Norwood 43.55 1
12 Kelly, Danielle 11 Belmont 43.59 2
13 Koontz, Claudia 10 Concord-Carlisle 43.86 2
14 Jordan, Fiona 11 Norwood 43.86 3
15 Franck, Lottie 09 Concord-Carlisle 44.26 4
16 Connolly, Meaghan 11 Sharon 44.48 1
17 Luther, Claire 10 Gr Lawrence 44.60 3
18 Hawkins, Samantha 09 No. Attleborough 44.63 3
19 Noble, Jill 12 Dracut 44.64 1
20 Weilding, Gaby 09 Hopkinton 44.73 2
21 O'Neil, Gabby 12 Milford 45.38 2
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:32.88 2/13/1999 Maura McCusker, Stoneham HS
Meet-yards: 1:24.4h 1988 (=1:32.30 m) Kathleen Stewart, Scituate HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Sullivan, Jacklyn 12 Plymouth North 1:34.49 4 10
2 Lewis, Ashley 12 Latin Academy 1:34.60 4 8
3 Wilson, Meg 12 Concord-Carlisle 1:36.13 4 6
4 Naumann, Sara 11 Belmont 1:36.92 4 5
5 Tolay, Ariadne 10 Sharon 1:37.49 4 4
6 Hayes, Kaylie 09 Notre Dame (H) 1:40.16 3 3
7 Giugno, Erin 11 Marlborough 1:40.44 3 2
8 Rodway, Caitlin 11 Notre Dame (H) 1:40.66 4 1
9 Lynch, Tori 12 Walpole 1:40.70 3
10 Sibole, Casey 11 Marlborough 1:40.92 2
11 Bailey, Alexandra 11 Belmont 1:41.95 2
12 Firmin, Britney 12 Latin Academy 1:42.75 3
13 Rudolph, Leah 09 Gloucester 1:42.98 3
14 Brown, Amanda 09 Sharon 1:43.08 2
15 Kennedy, Katie 10 Notre Dame (H) 1:43.55 2
16 Marshall, Elizabeth 09 Plymouth North 1:44.35 1
17 Donahue, Gabby 10 Walpole 1:45.59 1
18 Zibold, Hannah 12 Tantasqua 1:49.26 1
Girls 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:56.90 2/15/2014 Karina Shepard, Dracut HS
Meet-yards: 2:37.6h 1986 (=2:52.35 m) Pam Connell, Norwell HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Giordano, Isabelle 11 Hopkinton 3:01.32 2 10
2 Carmody, Meghan 12 Bishop Feehan 3:02.48 2 8
3 Perkins, Hannah 10 Walpole 3:03.59 2 6
4 Murphy, Alyssa 12 Walpole 3:05.45 2 5
5 Lowney, Dana 11 Oliver Ames 3:06.19 2 4
6 Martin, Emily 11 Walpole 3:07.64 1 3
7 King, Paige 12 Hingham 3:07.69 2 2
8 Wilson, Kara 12 Concord-Carlisle 3:09.40 1 1
9 Nickerson, Maggie 12 Concord-Carlisle 3:10.76 2
10 Laidler, Erica 11 Sharon 3:11.92 1
11 Magill, Lauren 10 Bishop Feehan 3:13.76 1
12 Ford, Riley 11 Notre Dame (H) 3:20.10 1
13 Pietropaolo, Daria 11 Concord-Carlisle 3:21.20 1
14 Hardy, Samantha 11 Notre Dame (H) 3:24.52 1
Girls 1 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 4:54.90 1987 Kristen Seabury, Stoneham HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Long, Abigail 11 Bishop Feehan 5:07.40 10
2 Colletti, Samantha 12 Whitman-Hanson 5:08.14 8
3 Ehrenthal, Margot 11 Concord-Carlisle 5:08.40 6
4 Curcuru, Carly 11 Gloucester 5:14.20 5
5 James, Rebekah 09 Shepherd Hill 5:18.17 4
6 Newman, Abbie 12 Whitman-Hanson 5:23.63 3
7 McGrath, Caroline 09 Walpole 5:23.90 2
8 Ness, Lauren 11 Hopkinton 5:25.03 1
9 Cutrumbes, Abigail 12 Dracut 5:27.30
10 Kaiser, Angela 10 No. Attleborough 5:36.38
11 Cella, Olivia 09 Belmont 5:37.17
12 Hintlian, Tarvis 11 Winchester 5:37.86
13 Aldrich, Reed 10 Winchester 5:39.14
14 Husband, Ailish 10 Plymouth North 5:39.37
15 Kelley, Grace 10 Westborough 5:41.74
16 Wade, Elena 10 Hopkinton 5:52.37
Girls 2 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 10:38.46 2/14/2013 Julie McConville, Hingham HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Long, Abigail 11 Bishop Feehan 11:08.73 2 10
2 Callahan, Jordan 12 Plymouth North 11:30.28 2 8
3 Whitehead, Emma 09 Shepherd Hill 11:31.06 2 6
4 Roberts, Ann 12 No. Attleborough 11:35.66 2 5
5 Curtin, Sam 11 Plymouth North 11:36.76 2 4
6 Lawrence, Gabrielle 10 Shepherd Hill 11:36.99 2 3
7 Laurent, Eline 10 Concord-Carlisle 11:44.40 2 2
8 Woodcock, Bethany 09 Westborough 11:45.53 2 1
9 Kerrigan, Sarah 12 Notre Dame (H) 12:13.03 1
10 Driscoll, Kerry 11 Hopkinton 12:14.01 1
11 Borelli, Danielle 10 Walpole 12:14.75 1
12 Madden, Jenise 12 Milford 12:15.40 2
13 Sullivan, Lindsey 10 Walpole 12:16.85 1
14 Morrison, Ana 10 Sharon 12:17.42 1
15 Arsenault, Kyra 12 Walpole 12:17.64 1
16 Ryter, Carly 12 Sharon 12:19.79 1
17 Gieg, Maria 10 Sharon 12:25.06 1
18 Norve, Nicole 10 Whitman-Hanson 12:25.09 2
19 Saba, Madison 09 Bishop Feehan 12:25.18 1
20 Hill, Kaylee 10 Hingham 12:26.71 1
21 Filler, Eliza 10 Belmont 12:37.94 1
22 Killion, Ayla 09 Bishop Feehan 12:56.34 1
23 Dodge, Phoebe 09 Bishop Feehan 12:59.46 1
24 Fortin, Severine 12 Hingham 12:59.82 1
-- Flores, Rachael 12 Dracut DNF 2
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 8.26 2/21/2010 Deanna Latham, Triton Reg.
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kirk, Amy 12 Hingham 8.82q 3
2 Halloran, Caitlin 10 Hopkinton 9.02q 1
3 Sullivan, Melissa 12 Westborough 9.03q 4
4 Berets, Rachel 11 Belmont 9.06q 5
5 Plante, Madyson 12 Marlborough 9.13q 5
6 Krafian, Anoush 10 Belmont 9.15q 2
7 Konar, Kim 11 Marlborough 9.24q 3 9.234
8 Sillari, Gabby 12 Notre Dame (H) 9.24q 5 9.240
9 Speliakos, Christina 10 Milford 9.26 3
10 Volmar, Sara 12 Stoughton 9.28 2
11 Charnley, Rosie 12 Concord-Carlisle 9.30 4
12 Kelly, Amanda 12 Bishop Feehan 9.38 2
13 Eldridge, Gabby 12 Oliver Ames 9.47 1
14 Loftus, Brigid 12 Sharon 9.48 4
15 Jette, Leah 10 No. Attleborough 9.55 2
16 DeFalco, Devyn 11 Notre Dame (H) 9.56 2
17 Christie, Ariel 12 Amherst-Pelham 9.58 4 9.578
18 Marques, Kaitlin 10 Gloucester 9.58 5 9.579
19 Bruno, Hannah 11 Bishop Feehan 9.61 1
20 Bressette, Katerina 12 Oliver Ames 9.62 5
21 Sharpe, Jordan 12 No. Attleborough 9.65 2
22 Boyce, Camryn 11 Hopkinton 9.68 3
23 Hersh, Samantha 10 Hopkinton 9.71 3
24 Rosen, Olivia 10 Hopkinton 9.72 4 9.713
25 Mazzocca, Kelsey 11 Walpole 9.72 1 9.717
26 Kuhns, Lily 11 Gloucester 9.76 2
27 Colby, Alexandra 10 Hingham 9.78 3
28 Chase, Peri 11 Notre Dame (H) 9.82 1
29 Monteiro Dobson, Chaiyan 12 Fitchburg 9.96 4
30 Morse, Christie 12 Oliver Ames 10.01 4
31 Kievra, Alyssa 11 Tantasqua 10.05 5
32 Gagne, Rene 11 No. Attleborough 10.06 3
33 Holly, Nisa 11 O'Bryant 10.22 1
34 Schooley, Katie 10 Bishop Feehan 10.25 1
-- Thompson, Carina 12 Milford DNF 5
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 8.26 2/21/2010 Deanna Latham, Triton Reg.
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kirk, Amy 12 Hingham 8.78 10
2 Sullivan, Melissa 12 Westborough 8.97 8
3 Halloran, Caitlin 10 Hopkinton 9.04 6
4 Berets, Rachel 11 Belmont 9.07 5
5 Krafian, Anoush 10 Belmont 9.09 4
6 Plante, Madyson 12 Marlborough 9.16 3
7 Konar, Kim 11 Marlborough 9.20 2
8 Sillari, Gabby 12 Notre Dame (H) 9.33 1
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:45.09 2/15/2014 Hingham HS, Hingham
O Cundari, S Endyke, K Freda, S Irvin
School Finals H# Points
==========================================================================
1 North Attleborough 1:46.86 6 10
1) Caster, Hana 12 2) Ibrahim, Celine 09
3) LaBonte, Rachel 10 4) Renzi, Isabelle 12
2 Winchester 1:46.95 6 8
1) Madden, Anna 10 2) Pfeifenberger, Lena 12
3) Joseph, Abby 11 4) Carazza, Mia 10
3 Concord-Carlisle Reg. 1:47.99 6 6
1) Potts, Jhanel 12 2) Price, Elizabeth 12
3) Reiling, Valerie 11 4) Budris, Sarinnagh 11
4 Bishop Feehan-Attleboro 1:49.38 5 5
1) Leahy, Anne 11 2) Ingegneri, Kerin 11
3) Toomey, Caroline 12 4) Lahiff, Molly 11
5 Norwood 1:50.97 4 4
1) Fagan, Rachel 10 2) McCloud, Hafsa 11
3) Chisholm, Amber 12 4) Jordan, Fiona 11
6 Amherst-Pelham Reg. 1:51.21 4 3
1) Torres, Amina 10 2) Christie, Ariel 12
3) Feyre Febonio, Eva 12 4) DaVeiga, Sidilene 11
7 Plymouth North 1:51.27 5 2
1) Hart, Margaret 10 2) Post, Mackenzie 11
3) Zaniboni, Julia 10 4) Tavekelian, Jadyn 10
8 Dracut 1:51.28 4 1
1) Noble, Jill 12 2) Kukulski, Kendra 12
3) Santos, Rachael 11 4) D'Auteuil, Angela 10
9 Hopkinton 1:52.00 5
1) Barnes, Jacqueline 11 2) Weilding, Gaby 09
3) Velazquez, Taylor 11 4) Glidden, Sarah 11
10 Whitman-Hanson Reg. 1:52.72 2
1) Nolan, Lily 11 2) Alexopoulous, Caroline 11
3) Morse, Olivia 11 4) Reed, Olivia 11
11 Dartmouth 1:52.92 2
1) Perry, Coral 11 2) LaBree, Victoria 11
3) Silvia, Allison 11 4) Whelan, Julia 11
12 Sharon 1:53.24 3
1) Brandes, Rachel 10 2) Usen, Morgan 12
3) Steinberg, Ally 11 4) Connolly, Meaghan 11
13 Stoughton 1:53.64 3
1) Volmar, Sara 12 2) Guerrier, Nashadee 12
3) Robinson, Aliaya 11 4) Ford, Shanel 12
14 Walpole 1:54.14 3
1) Cordopatri, Lindsay 11 2) Mazzocca, Kelsey 11
3) Maloney, Erin 10 4) Koenig, Meghan 10
15 Tantasqua Reg.-Fiskdale 1:54.62 2
1) Ashworth, Amelia 12 2) Talbot, Lynnea 12
3) Laporte, Lila 09 4) Laporte, Sharlette 12
16 West Springfield 1:55.12 1
1) Weissman, Jessica 11 2) Glidden, Caitlyn 12
3) Trudeau, Danielle 11 4) Armstrong, Natalie 10
17 Chicopee 1:55.29 1
1) Mcpherson, Toriel 12 2) Czop, Alexandra 10
3) Fournier, Cassidy 12 4) Facchini, Mia 12
18 Marlborough 1:57.18 4
1) Arsenault, Cassandra 10 2) Konar, Kim 11
3) Bromfield, Mariah 12 4) Vuong, Mai 11
19 Westborough 1:57.30 2
1) Bretta, Katie 12 2) Moberg, Alana 12
3) Ku, Megan 10 4) Bush, Mary 12
20 Fitchburg 1:57.42 1
1) Tran, Isabelle 12 2) Monteiro Dobson, Chaiyanne 12
3) Allen, Karlie 09 4) Feliciano, Thais 11
21 Oliver Ames-No. Easton 1:57.48 3
1) Nuss, Elizabeth 10 2) Eldridge, Gabby 12
3) Creighton, Tayla 10 4) Flynn, Rachel 12
22 Notre Dame Academy-Hingham 1:58.09 1
1) Frodigh, Katherine 10 2) Griffin, Elizabeth 11
3) Burke, Georgina 12 4) Pitts, Sophia 09
-- Hingham DQ 6 Zone violation
1) Kirk, Amy 12 2) Brennan, Marykate 11
3) Birkhaeuser, Elise 09 4) Endyke, Sarah 12
-- O'Bryant-Roxbury DQ 5
1) Holly, Nisa 11 2) King, Kalsie 12
3) Perry, Destaunia 11 4) Lewis, Juleen 12
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 4:00.86 2/19/2011 Pembroke HS, Pembroke
M Coate, M Ng, M Scanlan, B Stoyle
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Plymouth North 4:05.23 3 10
1) Strohschneider, Hannah 11 2) Haley, Caitlin 10
3) Marshall, Elizabeth 09 4) Sullivan, Jacklyn 12
2 Winchester 4:05.75 3 8
1) Madden, Anna 10 2) Pfeifenberger, Lena 12
3) Joseph, Abby 11 4) Carazza, Mia 10
3 Hopkinton 4:06.63 3 6
1) Giordano, Isabelle 11 2) Halloran, Caitlin 10
3) Mastroianni, Emily 11 4) Velazquez, Taylor 11
4 Hingham 4:12.08 2 5
1) Brennan, Marykate 11 2) Burleigh, Emma 11
3) Hurley, Erin 12 4) Linscott, Heather 10
5 Marlborough 4:12.68 1 4
1) Sibole, Casey 11 2) Giugno, Erin 11
3) Rainville, Olivia 09 4) Gordon, Michelle 12
6 Sharon 4:12.78 2 3
1) Brown, Amanda 09 2) Laidler, Erica 11
3) Mayo, Sydney 11 4) Tolay, Ariadne 10
7 Notre Dame Academy-Hingham 4:13.28 3 2
1) Rodway, Caitlin 11 2) Kennedy, Katie 10
3) Sillari, Gabby 12 4) Hayes, Kaylie 09
8 Bishop Feehan-Attleboro 4:13.74 2 1
1) Ingegneri, Kerin 11 2) Toomey, Caroline 12
3) Magill, Lauren 10 4) Lahiff, Molly 11
9 Concord-Carlisle Reg. 4:15.78 3
1) Wilson, Meg 12 2) Nickerson, Maggie 12
3) Budris, Sarinnagh 11 4) Reiling, Valerie 11
10 Whitman-Hanson Reg. 4:17.49 1
1) Colletti, Samantha 12 2) Newman, Abbie 12
3) Perkins-Reisdorf, Lillian 10 4) Norve, Nicole 10
11 Walpole 4:20.51 1
1) Lynch, Tori 12 2) Kemple, Alannah 10
3) Giffen, Jess 11 4) Donahue, Gabby 10
12 Norwood 4:21.42 2
1) Fagan, Rachel 10 2) Higgins, Julia 10
3) Chisholm, Amber 12 4) Jordan, Fiona 11
13 Oliver Ames-No. Easton 4:25.31 2
1) Wright, Lauren 11 2) Mills, Jacqueline 10
3) Hausman, Elizabeth 11 4) Short, Emily 11
14 North Attleborough 4:25.87 1
1) Badger, Jennifer 12 2) Buron, Erin 10
3) Hawkins, Samantha 09 4) Hiltz, Autumn 12
15 Milford 4:27.22 1
1) Palmer, Jessica 12 2) Speliakos, Christina 10
3) Madden, Jenise 12 4) O'Neil, Gabby 12
16 Westborough 4:27.53 1
1) Desmond, Grace 09 2) Yap, Heidi 09
3) Whitaker, Sarah 10 4) Woodcock, Bethany 09
17 Tantasqua Reg.-Fiskdale 4:29.05 1
1) Zibold, Hannah 12 2) Doherty, Maddi 11
3) Kievra, Emily 11 4) Laporte, Sharlette 12
18 Amherst-Pelham Reg. 4:35.49 2
1) Torres, Amina 10 2) Fang, Sophia 10
3) DaVeiga, Sidilene 11 4) Duncan, Frances 12
-- Belmont DQ 3 Zone violation
1) Kelly, Danielle 11 2) Cella, Julia 11
3) MacAulay, Meggie 12 4) Naumann, Sara 11
Girls 4x800 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 9:33.90 2/15/2014 Shepherd Hill Reg., Dudley
E Thibaud, V Thibaud, S Worters, J Schultz
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Concord-Carlisle Reg. 9:45.55 2 10
1) Laurent, Eline 10 2) Nickerson, Maggie 12
3) Wilson, Meg 12 4) Ehrenthal, Margot 11
2 Walpole 9:45.96 2 8
1) Murphy, Alyssa 12 2) Perkins, Hannah 10
3) Forester, Stephanie 11 4) Martin, Emily 11
3 Bishop Feehan-Attleboro 9:49.20 2 6
1) Carmody, Meghan 12 2) Dold, Emily 12
3) Magill, Lauren 10 4) Larkin, Erica 09
4 Westborough 9:56.00 1 5
1) Sullivan, Melissa 12 2) Hogan, Cecelia 12
3) Desmond, Emily 11 4) Natale, Olivia 11
5 North Attleborough 9:59.81 2 4
1) Blanchard, Kaitlyn 12 2) Guertin, Grace 12
3) Kaiser, Angela 10 4) Marchetti, Lauren 12
6 Hopkinton 10:05.53 2 3
1) Ness, Lauren 11 2) Hawkins, Molly 11
3) Dembinski, Emily 10 4) Giordano, Isabelle 11
7 Hingham 10:09.93 2 2
1) Harrington, Jacqueline 10 2) Linscott, Heather 10
3) Burleigh, Emma 11 4) King, Paige 12
8 Oliver Ames-No. Easton 10:10.45 1 1
1) Robarge, Jessica 11 2) Jerome, Lindsay 12
3) Fitzgerald, Erin 12 4) Lowney, Dana 11
9 Dartmouth 10:11.66 2
1) Freitas, Isabella 09 2) Demers, Caitlyn 12
3) Gin, Rachel 12 4) Lynch, Maddy 11
10 Shepherd Hill Reg.-Dudley 10:13.59 2
1) Ellis, Briana 12 2) James, Rebekah 09
3) Lawrence, Gabrielle 10 4) Whitehead, Emma 09
11 Gloucester 10:20.80 1
1) Cunnignham, Aidan 09 2) Curcuru, Carly 11
3) Kenyon, Chloe 12 4) Craaybeck, Meagan 10
12 Milford 10:28.05 1
1) Palmer, Jessica 12 2) Caron, Alexis 10
3) Chong, Gabriela 10 4) Madden, Jenise 12
13 Belmont 10:34.97 1
1) Baiany, Danielle 11 2) Delhome, Julia 11
3) Filler, Eliza 10 4) Cella, Olivia 09
14 Marlborough 10:40.49 1
1) Bastarache, Kendra 10 2) Silva, Katelyn 10
3) Sibole, Carrie 09 4) Saari, Megan 11
15 Sharon 10:43.79 1
1) Zambello, Victoria 11 2) Seggelin, Heather 12
3) Rappaport, Molly 12 4) Ryter, Carly 12
16 Notre Dame Academy-Hingham 10:46.68 1
1) Hardy, Samantha 11 2) O'Rourke, Kellsey 11
3) Coyne, Katherine 10 4) Ford, Riley 11
Girls High Jump
=================================================================================
Meet: * 5-07 2/15/1987 Cassandra Wheeler, Ashland HS.
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Rudolph, Sierra 11 Gloucester 5-03.00 1.60m 10
2 Steeves, Katie 12 Notre Dame (H) J5-03.00 1.60m 8
3 Dainton, Zoe 10 Hingham 5-02.00 1.57m 6
4 Facchini, Mia 12 Chicopee J5-02.00 1.57m 4.50
4 Bruno, Isabel 11 Winchester J5-02.00 1.57m 4.50
6 Demers, Caitlyn 12 Dartmouth 5-00.00 1.52m 3
7 Krafian, Anoush 10 Belmont J5-00.00 1.52m 2
8 Plante, Madyson 12 Marlborough J5-00.00 1.52m 1
9 Williamson, Davanda 11 Winchester 4-10.00 1.47m
9 Reynolds, Caroline 12 Westborough 4-10.00 1.47m
11 Talbot, Lynnea 12 Tantasqua J4-10.00 1.47m
11 Kirk, Amy 12 Hingham J4-10.00 1.47m
13 Boulanger, Nicole 12 No. Attleborough J4-10.00 1.47m
14 Komodromos, Zoe 10 Hopkinton J4-10.00 1.47m
14 Udo, Comfort 11 Oliver Ames J4-08.00 1.42m
16 Reed, Olivia 11 Whitman-Hanson J4-08.00 1.42m
17 Kuhns, Julia 09 Gloucester J4-08.00 1.42m
18 Mulligan, Catherine 09 Bishop Feehan J4-08.00 1.42m
-- Higgins, Julia 10 Norwood NH
-- Viale, Gabriella 09 Belmont NH
-- Sass, Emma 10 Belmont NH
-- Acevedo, Jocelynn 12 West Springfield NH
-- McLaughlin, Gabrielle 09 Oliver Ames NH
-- Flynn, Rachel 12 Oliver Ames NH
-- Belsher, Peyton 09 Hingham NH
-- Rodrigues, Rianna 10 Stoughton NH
-- Falke, Mackenzie 10 Tantasqua NH
-- Lesser, Geena 09 Sharon NH
Girls Long Jump
=================================================================================
Meet: * 18-10 2/15/2003 Kara Dickman, Westborough HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lewis, Juleen 12 O'Bryant 18-09.00 5.71m 10
2 Perry, Coral 11 Dartmouth 16-09.50 5.11m 8
3 Endyke, Sarah 12 Hingham 16-07.00 5.05m 6
4 Santos, Alexandra 11 Whitman-Hanson 16-03.25 4.95m 5
5 Madden, Anna 10 Winchester 16-01.25 4.90m 4
6 Potts, Jhanel 12 Concord-Carlisle 16-00.00 4.87m 3
7 Kukulski, Kendra 12 Dracut 15-10.25 4.83m 2 15-09.75
8 Usen, Morgan 12 Sharon J15-10.25 4.83m 1 15-08.25
9 Chase, Peri 11 Notre Dame (H) 15-09.75 4.81m
10 LaBonte, Rachel 10 No. Attleborough 15-09.50 4.81m
11 Plante, Madyson 12 Marlborough 15-09.25 4.80m
12 Santos, Rachael 11 Dracut 15-08.75 4.79m
13 Speliakos, Christina 10 Milford 15-05.75 4.71m
14 Gordon, Michelle 12 Marlborough 15-04.75 4.69m
15 Renzi, Isabelle 12 No. Attleborough 15-04.50 4.68m
16 Berets, Rachel 11 Belmont 15-04.25 4.67m
16 Sullivan, Jacklyn 12 Plymouth North 15-04.25 4.67m
18 Loftus, Brigid 12 Sharon 15-01.25 4.60m
19 Burleigh, Emma 11 Hingham 15-00.00 4.57m
20 Dainton, Zoe 10 Hingham 14-11.00 4.54m
21 Mulligan, Catherine 09 Bishop Feehan 14-10.75 4.54m
21 Steinberg, Ally 11 Sharon 14-10.75 4.54m
21 Burhans, Augusta 09 Winchester 14-10.75 4.54m
24 Lysko, Christina 12 Marlborough 14-09.75 4.51m
25 Iverson, Ila 09 Winchester 14-08.50 4.48m
26 Kelly, Danielle 11 Belmont 14-06.50 4.43m
27 Chan, Madelyn 12 Hingham 14-05.25 4.40m
28 Kibbee, Leanne 10 Milford 14-02.50 4.33m
29 Fagan, Rachel 10 Norwood 14-00.75 4.28m
30 Rudolph, Sierra 11 Gloucester 12-06.50 3.82m
-- Price, Elizabeth 12 Concord-Carlisle ND
Girls Shot Put
=================================================================================
Meet: * 41-02.50 2/16/2008 Emmaline Berg, Holliston HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Barthelmes, Skylar 12 Dartmouth 42-02.50* 12.86m 10
2 Akanegbu, Chi-Chi 12 Oliver Ames 37-00.00 11.27m 8
3 Eldridge, Gabby 12 Oliver Ames 35-11.75 10.96m 6
4 Schwartz, Mikaylah 11 Dracut 33-10.25 10.31m 5
5 Mechlinski, Julia 09 No. Attleborough 31-10.75 9.72m 4
6 Momodu, Aleye 12 Milford 31-09.25 9.68m 3
7 Cole, Kourtni 12 Plymouth North 30-09.50 9.38m 2
8 Cruz, Ariana 09 Gr Lawrence 30-08.00 9.34m 1
9 Brown, Gabrielle 09 Dracut 30-07.50 9.33m
10 DeFalco, Devyn 11 Notre Dame (H) 30-03.50 9.23m
11 Whitaker, Sarah 10 Westborough 30-02.75 9.21m
12 Kelleher, Hannah 11 Bishop Feehan 30-00.25 9.15m
13 Hurley, Erin 12 Hingham 30-00.00 9.14m
14 Guerrier, Nashadee 12 Stoughton 29-05.25 8.97m
15 McGowan, Summer 12 No. Attleborough 29-04.00 8.94m
16 Pursley, Katie 12 Oliver Ames 29-03.00 8.91m
17 Turner, Imani 12 Oliver Ames 29-02.75 8.90m
18 Bennett, Maille 11 Hopkinton 29-01.50 8.87m
19 Petrucci, Kacie 11 Norwood 28-07.75 8.73m
20 Archambault, Lauren 10 Bishop Feehan 27-10.00 8.48m
21 Martin, Juliana 11 No. Attleborough 27-09.00 8.45m
22 Brea, Amanda 12 O'Bryant 27-04.50 8.34m
23 Shames, Liana 11 Concord-Carlisle 27-02.00 8.28m
24 Monteiro Dobson, Chaiyan 12 Fitchburg 27-00.00 8.22m
25 Bond, Lilly 11 Bishop Feehan 26-01.75 7.96m
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 6.42 1995 Ron Hall, Winchester HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Delasanta, Anthony 12 Bishop Feehan 6.67q 1
2 Ojo, Ore 10 Cath. Memorial 6.78q 1
3 Jolin, Devin 11 Bishop Feehan 6.81q 3
4 Street, Akin 12 Walpole 6.82q 3 6.820
4 Dias, Sam 12 Marlborough 6.82q 1 6.820
6 Anderson, William 12 Hingham 6.83q 2 6.823
7 Gerring, Clifton 12 Stoughton 6.83q 3 6.826
8 Perkins, Sean 12 Walpole 6.84q 4
9 Medeiros, Chico 12 Diman Voke/Tech 6.85 1 6.841
10 Grullon, Carlos 12 Sharon 6.85 4 6.847
11 Hogan, Jebediah 12 Gloucester 6.85 3 6.849
12 Rajotte, Nick 11 No. Attleborough 6.86 4 6.854
13 Cuthbert, Michael 12 Hopkinton 6.86 1 6.860
14 MacDonald, Doug 12 Oliver Ames 6.87 2
15 Conner, Bryce 11 Bishop Feehan 6.90 2 6.896
15 Goslin, Benjamin 12 Bishop Feehan 6.90 4 6.896
17 Hu, Oliver 11 Sharon 6.90 2 6.897
18 O'Rourke, Gwil 12 Hopkinton 6.91 2
19 Fitzpatrick, Steve 12 Winchester 6.94 3
20 Haley, Nick 12 Whitman-Hanson 6.98 4
21 Molnar, Tom 12 Tantasqua 7.00 4
22 Dennis, Dejour 12 Commerce-Spf 7.02 2
23 Kingman, Aaron 12 Tantasqua 7.06 1
24 Meunsaveng, Tyler 12 Gloucester 7.07 1
25 True, John 12 Tantasqua 7.17 3
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 6.42 1995 Ron Hall, Winchester HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Delasanta, Anthony 12 Bishop Feehan 6.59 10
2 Ojo, Ore 10 Cath. Memorial 6.75 8 6.741
3 Anderson, William 12 Hingham 6.75 6 6.750
4 Perkins, Sean 12 Walpole 6.76 5 6.752
5 Dias, Sam 12 Marlborough 6.76 4 6.755
6 Jolin, Devin 11 Bishop Feehan 6.80 3
7 Gerring, Clifton 12 Stoughton 6.85 2
8 Street, Akin 12 Walpole 6.89 1
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 34.30 2/15/2014 Andrew Bolze, Hingham HS
Meet-yards: 30.6h 1994 (=33.62 m) Mike Ballard, Franklin HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Delasanta, Anthony 12 Bishop Feehan 34.83 5 10
2 Cuthbert, Michael 12 Hopkinton 36.31 5 8
3 Selve, Lior 12 Concord-Carlisle 36.49 5 6
4 Cordeiro, Kyle 12 Diman Voke/Tech 36.82 4 5
5 Figueroa, Angel 10 Fitchburg 37.03 4 4
6 Rodrigues-Pires, Belmund 11 Oliver Ames 37.27 4 3
7 Hogan, Jebediah 12 Gloucester 37.38 5 2
8 Pacheco, Jordan 11 Dartmouth 37.56 2 1
9 Taylor, Jordan 12 Stoughton 37.91 4
10 Pascal, Sebastian 11 Marlborough 37.93 2
11 Papageorge, Nicholas 12 Malden Catholic 37.98 3
12 Pestana, Josh 11 Plymouth North 37.98 5
13 Pimental, Henley 12 O'Bryant 38.04 3
14 Randle, Sam 11 Concord-Carlisle 38.23 4
15 Clark, Cameron 11 Milford 38.26 2
16 Albert, Cam 11 Malden Catholic 38.35 2
17 Hill, Alex 09 Hingham 38.49 1
18 Barreto, Eddie 12 Madison Park 38.61 3
19 Lu, Sean 11 Winchester 38.88 1
20 Shepard, Andre 11 Amherst-Pelham 38.96 3
21 Hoffman, Matthew 11 Sharon 39.13 3
22 Molnar, Tom 12 Tantasqua 39.31 1
23 Myers, Stephen 11 Shepherd Hill 41.16 1
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:21.84 2/13/2015 Allen Vance, Amherst-Pelham Reg.
Meet-yards: 1:12.0h 1986 (=1:18.74 m) Mike Brown, Belmont HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Higgins, Joshua 12 Fitchburg 1:22.54 5 10
2 Lara, John 11 Cath. Memorial 1:22.76 5 8
3 Foucault-Etheridge, Aide 10 Amherst-Pelham 1:23.52 5 6
4 Perkins, Calvin 10 Belmont 1:25.44 5 5
5 Carr-Locke, Christian 12 Walpole 1:25.74 5 4
6 Kennefick, Jack 11 Walpole 1:26.66 4 3
7 Oomen-Lochtefeld, Sam 10 Hingham 1:26.71 4 2
8 Forrest, Patrick 11 Norwood 1:27.36 4 1
9 Barzun, Jackson 12 Concord-Carlisle 1:27.40 3
10 Paine, Ben 11 Dartmouth 1:27.61 3
11 Naim, Yossef 11 Marlborough 1:27.72 3
12 D'Ovidio, Andrew 12 Walpole 1:27.86 4
13 Mallia, Cameron 10 Plymouth North 1:28.27 3
14 Amri, Oussama 12 O'Bryant 1:28.63 5
15 Burns, Brian 11 Shepherd Hill 1:28.86 3
16 Ramsland, Hunter 09 Tantasqua 1:29.58 2
17 Easton, Cole 12 Concord-Carlisle 1:29.74 3
18 Kaufman, Tyler 12 Sharon 1:29.89 4
19 Madden, Joseph 09 Milford 1:30.27 2
20 Ullman, Benjamin 12 Hopkinton 1:30.42 2
21 Harvey, Colin 12 Malden Catholic 1:30.46 2
22 Cicciu, Christoper 11 Milford 1:30.69 1
23 Narahari, Pavan 10 Westborough 1:30.77 1
24 Mazur, Eamonn 11 Westborough 1:30.80 2
25 Pucci, Nathan 10 Hopkinton 1:30.94 1
26 Herrera, Alan 12 Gr Lawrence 1:31.34 1
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:29.82 2/13/2004 Victor Gras, Belmont HS
Meet-yards: 2:14.9h 1988 (=2:27.53 m) Omar Simmons, Boston Tech. HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Decker, Eli 12 Concord-Carlisle 2:35.61 2 10
2 Pearl, Andrew 12 Bishop Feehan 2:36.80 2 8
3 Kacher, John 12 Concord-Carlisle 2:36.97 2 6
4 Gaudette, Jacob 12 Dracut 2:38.04 2 5
5 Goddard, Evan 10 Hingham 2:39.29 2 4
6 Duffey, Pat 12 Whitman-Hanson 2:39.30 2 3
7 Kaplan, Scott 12 Sharon 2:40.61 2 2
8 Toure, Ousmane 12 Norwood 2:46.41 1 1
9 Garvey, Dillon 12 West Springfield 2:47.13 1
10 Kent, Troy 12 Oliver Ames 2:47.20 1
11 Genovese, Dylan 12 Gloucester 2:47.41 1
12 Waldman, Avi 11 Concord-Carlisle 2:49.59 1
13 Cuomo, David 11 Concord-Carlisle 2:52.65 1
14 Colon, Dylan 12 Gr Lawrence 2:54.95 1
15 Cahill, Mike 12 Malden Catholic 3:00.04 1
Boys 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 4:17.09 2/17/2012 Wesley Gallagher, Pembroke HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ratcliffe, Thomas 12 Concord-Carlisle 4:24.46 2 10
2 Vogel, Dean 11 West Springfield 4:28.99 2 8
3 Spooner, Michael 11 North Middlesex 4:29.16 2 6
4 Oram, Brian 10 Marlborough 4:29.55 2 5
5 Fisher-Frank, Julian 11 Amherst-Pelham 4:35.38 2 4
6 Frantz, Ivan 12 Hingham 4:35.97 2 3
7 Boone, Jarod 12 Oliver Ames 4:37.71 2 2
8 Cahill, Matt 11 Dracut 4:38.45 2 1
9 Cowen, Johnny 09 Hopkinton 4:39.04 2
10 Ryder, Bryan 10 Plymouth North 4:43.28 2
11 Barber, Nicholas 12 Oliver Ames 4:43.39 1
12 Wiseman, Jack 11 Winchester 4:44.84 2
13 Grubbs-Donovan, Danny 11 Dartmouth 4:46.22 1
14 Gao, Brian 12 Hopkinton 4:46.29 1
15 Rodrigues, Tyler 09 Tantasqua 4:46.48 1
16 Sawyer, Jon 12 Gloucester 4:48.85 1
17 Mountain, Bennet 11 West Springfield 4:49.05 1
18 Schmidt, Owen 11 Concord-Carlisle 4:49.31 1
19 Ross, Peter 12 Hingham 4:49.34 1
20 Kalil, Jack 10 Milford 4:49.67 1
21 DeSilva, Brandon 11 Cath. Memorial 4:50.44 2
22 Bean, Cameron 11 Stoughton 4:53.87 1
23 Ryan, Jack 10 Whitman-Hanson 4:55.22 1
24 Mahmood, Khalid 12 Winchester 5:04.44 1
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 9:03.53 2/13/1999 Andy Powell, Oliver Ames HS N.Easton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wright, Owen 12 Amherst-Pelham 9:47.02 10
2 Alfond, Chris 12 North Middlesex 9:49.92 8
3 Yanko, Jack 09 Amherst-Pelham 10:04.96 6
4 Zuck, Jacob 12 Winchester 10:05.00 5
5 Wurts, Taylor 12 Concord-Carlisle 10:07.15 4
6 Sun, Tianrui 11 Sharon 10:09.95 3
7 Durkin, Michael 12 Hingham 10:10.32 2
8 Schoen, Connor 11 Westborough 10:10.69 1
9 Grosner, Isaac 12 Westborough 10:17.24
10 Curley, Daniel 11 Norwood 10:18.55
11 McNulty, Ted 12 Bishop Feehan 10:18.56
12 Latimer, Eric 12 Westborough 10:18.98
13 Muldoon, Jack 11 Hingham 10:24.88
14 Merck, Nate 10 West Springfield 10:25.61
15 McClure, Tim 10 Concord-Carlisle 10:30.34
16 Stevens, Daniel 11 Shepherd Hill 10:31.48
17 Simoneau, Alexander 10 Bishop Feehan 11:00.32
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 7.60 2/21/1998 Kevin Worrell, Milton HS
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 McManus, William 12 Sharon 7.93q 2
2 King, Gareth 12 No. Attleborough 8.16q 1
3 Tripp, Maxwell 11 Plymouth North 8.17q 3
4 Chase, Aaron 12 Plymouth North 8.36q 5
5 Kilroy, Brandon 11 Walpole 8.38q 2
6 Baublis, Aaron 11 Westborough 8.43q 1
7 Caron, Chris 11 West Springfield 8.46q 5
8 Augustin, James 12 Malden Catholic 8.55q 4
9 Oliver, Alexander 12 Stoughton 8.56 4
10 Shultz, Jonathan 10 No. Attleborough 8.57 4
11 Darkwa, Richard 09 West Springfield 8.59 3
12 Prucher, Garrett 10 Hopkinton 8.62 3
13 Bekhet, Mark 11 No. Attleborough 8.71 1
14 Tarantino, Matt 10 No. Attleborough 8.72 4
15 Goncalves, Luis 12 Milford 8.73 1 8.723
16 Struppe, Lukas 12 Gloucester 8.73 2 8.730
17 MacAdam, Jack 10 Oliver Ames 8.75 5
18 Yoder, Charlie 11 Bishop Feehan 8.79 5 8.786
19 Morgado, Nathan 12 Dartmouth 8.79 3 8.790
20 Clark, Cameron 11 Milford 8.82 1
21 Galvis, Nathaniel 11 Norwood 8.83 4
22 Dore, Jack 10 Oliver Ames 8.87 1
23 Strachan, Kyle 10 Westborough 8.88 5
24 Em, Tevin 12 Dracut 8.91 2
25 Schmidt, Jeffrey 11 Marlborough 8.95 4 8.943
26 Cleveland, Evan 12 Tantasqua 8.95 2 8.947
27 Via, Matt 12 Tantasqua 8.96 1
28 Bienfang, Britt 10 Hingham 8.97 5
29 Greeley, Zack 10 Plymouth North 8.98 3
30 Davis, Jared 11 West Springfield 9.05 3
31 Preston, Ricky 12 O'Bryant 9.07 4
32 Min, Cheolhong 12 Winchester 9.23 2
33 Reason, Kyle 12 Stoughton 9.26 2
34 Arquillano, Neil 10 Milford 9.34 3
35 Gomes, Tiago 10 Norwood 9.56 5
36 Normandeau, Joshua 12 Hopkinton 9.67 5
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 7.60 2/21/1998 Kevin Worrell, Milton HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 McManus, William 12 Sharon 7.99 10
2 Chase, Aaron 12 Plymouth North 8.31 8
3 King, Gareth 12 No. Attleborough 8.34 6
4 Baublis, Aaron 11 Westborough 8.39 5
5 Kilroy, Brandon 11 Walpole 8.42 4
6 Caron, Chris 11 West Springfield 8.45 3
7 Augustin, James 12 Malden Catholic 8.48 2
-- Tripp, Maxwell 11 Plymouth North DQ
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:32.19 2/17/2012 Bishop Feehan HS, Attleboro
B Ward, J Majka, M Caine, M Taylor
School Finals H# Points
==========================================================================
1 North Attleborough 1:33.55 7 10
1) King, Gareth 12 2) Thompson, John 12
3) Johnson, Pat 12 4) Rajotte, Nick 11
2 Bishop Feehan-Attleboro 1:33.69 7 8
1) Jolin, Devin 11 2) Goslin, Benjamin 12
3) Goslin, Zachary 12 4) Vincent, Shawn 11
3 Fitchburg 1:34.26 4 6
1) Figueroa, Angel 10 2) Saddler, Kobe 10
3) Ashmore, Elizia 10 4) Higgins, Joshua 12
4 Plymouth North 1:35.37 6 5
1) Massie, Richard 12 2) Chase, Aaron 12
3) Tripp, Maxwell 11 4) Pestana, Josh 11
5 Amherst-Pelham Reg. 1:35.95 5 4
1) Sylla, Jericho 12 2) Abdel-Maksoud, Ali 11
3) Cage, Eddie 12 4) Pontes da Veiga, Junior 09
6 Hopkinton 1:36.16 6 3
1) Murphy, Conor 12 2) O'Rourke, Gwil 12
3) Stilwell, Isaac 11 4) Cuthbert, Michael 12
7 H.S. of Commerce-Springfield 1:36.35 5 2
1) Abrahams, Octavian 12 2) Pusey, Raheem 11
3) Virola, Tyzier 11 4) Ruiz-Davis, Isaiah 12
8 Dracut 1:36.46 6 1
1) Cahill, Tim 12 2) Lopez, Steven 12
3) Pelletier, Steve 12 4) Spicer, Lucas 12
9 Stoughton 1:36.49 7
1) Taylor, Jordan 12 2) Laguerre, Ritchy 10
3) Elice, Steve 12 4) Gerring, Clifton 12
10 Norwood 1:36.94 3
1) Pungitore, Zach 12 2) Burke, Jonathan 10
3) Galvis, Nathaniel 11 4) Mosca, William 10
11 Hingham 1:37.39 3
1) Anderson, William 12 2) Emmel, Clay 12
3) Hewins, Jake 11 4) Oomen-Lochtefeld, Sam 10
12 Dartmouth 1:37.42 5
1) Lee, Anthony 11 2) Paine, Ben 11
3) Morgado, Nathan 12 4) Pacheco, Jordan 11
13 Malden Catholic 1:38.38 4
1) Augustin, James 12 2) Papageorge, Nicholas 12
3) Kelly, Devin 12 4) Mastrocola, Ron 12
14 Catholic Memorial-W.Roxb. 1:38.55 4
1) Kelley, Tomell 12 2) Gray, Christian 10
3) charles, dalvyn 12 4) Ojo, Ore 10
15 Oliver Ames-No. Easton 1:38.59 4
1) MacDonald, Doug 12 2) Rodrigues-Pires, Belmundo 11
3) Matier, Kalil 10 4) Stern, Zach 12
16 Belmont 1:39.18 1
1) Nagashima, Mel 10 2) Loh, Jefferey 11
3) Huang, Bryan 10 4) Sokol, Dan 10
16 Westborough 1:39.18 2
1) Strachan, Kyle 10 2) Borgia, Jacob 11
3) Dadzie, Kofi 11 4) Feldman, Benjamin 12
18 Gloucester 1:39.68 3
1) Meunsaveng, Tyler 12 2) Petrilli, Tony 10
3) Hogan, Jebediah 12 4) Sanfilippo, Christian 11
19 O'Bryant-Roxbury 1:40.31 3
1) Preston, Ricky 12 2) George, Rodney 10
3) Alexandre, Amarj 10 4) Pimental, Henley 12
20 West Springfield 1:40.39 1
1) Darkwa, Richard 09 2) Woodall, Treyvon 10
3) Hicks, Dailen 10 4) Tessier, Leeony 10
21 Winchester 1:41.03 1
1) Espiga, Alex 12 2) Fitzpatrick, Steve 12
3) Costello, Patrick 12 4) Cipro, Robert 12
22 Shepherd Hill Reg.-Dudley 1:42.65 1
1) Myers, Stephen 11 2) Fagan, Tyler 12
3) Roberts, Lucas 10 4) Lawson, Benjamin 12
-- Concord-Carlisle Reg. DNF 6
1) Ambrose, Nayquan 11 2) Mitchell, Christian 11
3) Selve, Lior 12 4) Randle, Sam 11
-- Sharon DNF 5
1) Hu, Oliver 11 2) McManus, William 12
3) Elisma, Juvan 11 4) Grullon, Carlos 12
-- Milford DQ 2 Zone violation
1) Moronta, Leo 12 2) Goncalves, Luis 12
3) Speroni, Chris 11 4) Clark, Cameron 11
-- Marlborough DQ 2 Zone violation
1) Dias, Sam 12 2) Lee, Robert 11
3) Schmidt, Jeffrey 11 4) Costa, Kevin 09
-- Tantasqua Reg.-Fiskdale DQ 2 Zone Violation
1) Cleveland, Evan 12 2) Via, Matt 12
3) Molnar, Tom 12 4) True, John 12
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:27.95 2/15/2014 Amherst-Pelham Reg. HS, Amherst
J Tavares, A Vance, K Rodrigues, T Torres
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bishop Feehan-Attleboro 3:31.07 4 10
1) McCombs, Ryan 11 2) Clark, Pat 11
3) McKeon, Ryan 12 4) Delasanta, Anthony 12
2 Catholic Memorial-W.Roxb. 3:31.45 4 8
1) Denny, Christian 10 2) Techiera, Nick 11
3) Suleiman, Abubakar 11 4) Lara, John 11
3 North Attleborough 3:35.09 4 6
1) Wachowski, Griffin 10 2) Shultz, Jonathan 10
3) Johnson, Pat 12 4) King, Gareth 12
4 Hopkinton 3:35.80 4 5
1) DeYoung, Jonathan 12 2) Lehman, Sam 12
3) Stilwell, Isaac 11 4) Pucci, Nathan 10
5 Concord-Carlisle Reg. 3:38.80 4 4
1) Barzun, Jackson 12 2) Battista, Nathaniel 11
3) Ratcliffe, Thomas 12 4) Randle, Sam 11
6 Norwood 3:38.95 3 3
1) Pungitore, Zach 12 2) Cronin, Andrew 11
3) Galvis, Nathaniel 11 4) Forrest, Patrick 11
7 Marlborough 3:40.46 3 2
1) Oram, Brian 10 2) Naim, Yossef 11
3) Naoum, John 11 4) Pascal, Sebastian 11
8 Malden Catholic 3:41.22 3 1
1) Albert, Cam 11 2) Cahill, Mike 12
3) Egizi, Dante 11 4) Harvey, Colin 12
9 Amherst-Pelham Reg. 3:41.38 4
1) Sylla, Jericho 12 2) Shepard, Andre 11
3) Fisher-Frank, Julian 11 4) Foucault-Etheridge, Aiden 10
10 H.S. of Commerce-Springfield 3:41.69 3
1) Abrahams, Octavian 12 2) Jean-Charles, Justin 11
3) Virola, Tyzier 11 4) Ruiz-Davis, Isaiah 12
11 Sharon 3:42.22 3
1) Hoffman, Matthew 11 2) Kaufman, Tyler 12
3) Goloboy, Jake 12 4) Kaplan, Scott 12
12 Shepherd Hill Reg.-Dudley 3:42.34 2
1) Roberts, Lucas 10 2) Myers, Stephen 11
3) Burns, Brian 11 4) Fagan, Tyler 12
13 Milford 3:44.08 1
1) Cicciu, Christoper 11 2) Luce, Jared 11
3) Migliorini, Gerson 12 4) Moronta, Leo 12
14 Winchester 3:45.03 3
1) Franco, Nick 12 2) Zuck, Jacob 12
3) Downs, James 10 4) Wiseman, Jack 11
15 North Middlesex Reg.-Townsend 3:46.02 1
1) Alfond, Chris 12 2) Leighton, Tristan 12
3) Chabot, Noelan 10 4) Tomasetti, Nicholas 11
16 Whitman-Hanson Reg. 3:46.03 2
1) Coletti, Joe 10 2) Duffey, Pat 12
3) Ryan, Jack 10 4) Coletti, Mike 12
17 Plymouth North 3:47.85 2
1) Reifeiss, Payton 11 2) Riley, James 10
3) Ryder, Bryan 10 4) Mallia, Cameron 10
18 West Springfield 3:48.27 2
1) Caron, Chris 11 2) Gilhooly, John 10
3) Gaffney, Tim 12 4) Malinoski, Patrick 12
19 Westborough 3:48.29 2
1) Li, Keyi 11 2) Narahari, Pavan 10
3) Askew, Tim 12 4) Mazur, Eamonn 11
20 Dracut 3:49.37 1
1) Beaumont, Connor 12 2) Doherty, Patrick 12
3) Surprenant, Nicolas 10 4) Petrocchi, James 12
21 Tantasqua Reg.-Fiskdale 3:49.67 1
1) McCarthy, Cullen 12 2) Fimian, Jesse 12
3) Via, Matt 12 4) Cleveland, Evan 12
22 Stoughton 3:50.67 1
1) Tucker, Brian 11 2) Shore, Ross 11
3) Reason, Kyle 12 4) Latouche, Tyrell 11
-- Diman Regional V/T-Fall River DQ 2 Lane violation
1) Vasconcellos, Evan 10 2) Almeida, Alec 11
3) Brockman, Joshua 12 4) Cordeiro, Kyle 12
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: * 8:05.01 2/13/2015 Amherst-Pelham Reg. HS, Amherst
A Vance, A Foucault-Etheredge, Evans, K Rodrigues
School Finals Points
=======================================================================
1 Concord-Carlisle Reg. 8:18.86 10
1) Decker, Eli 12 2) Battista, Nathaniel 11
3) Ratcliffe, Thomas 12 4) McClure, Tim 10
2 Bishop Feehan-Attleboro 8:21.42 8
1) Corkery, Joe 12 2) Okeefe, Gavin 12
3) Ross, Ian 10 4) Pearl, Andrew 12
3 Amherst-Pelham Reg. 8:21.48 6
1) Wright, Owen 12 2) Fisher-Frank, Julian 11
3) Mepham, Gabe 11 4) Foucault-Etheridge, Aiden 10
4 North Attleborough 8:28.82 5
1) Reimels, Matt 11 2) Monahan, Liam 09
3) Shah, Prateet 12 4) Elia, James 11
5 Walpole 8:30.96 4
1) Carr-Locke, Christian 12 2) Berardinelli, Luke 11
3) McCarthy, Eamon 12 4) Wheeler, Andrew 12
6 Dracut 8:37.74 3
1) Cahill, Matt 11 2) Verras, Steven 12
3) Surprenant, Nicolas 10 4) Gaudette, Jacob 12
7 Belmont 8:41.29 2
1) Carey, Aidan 11 2) Huang, Bryan 10
3) Loh, Jefferey 11 4) Li, Gavin 12
8 West Springfield 8:45.43 1
1) Buddenhagen, Craig 11 2) Garvey, Dillon 12
3) Mountain, Bennet 11 4) Vogel, Dean 11
9 Gloucester 8:53.03
1) Genovese, Dylan 12 2) Sawyer, Jon 12
3) Hardy, Henry 10 4) MacDonald, Chris 10
10 Westborough 8:56.68
1) Clancy, Jacob 10 2) Casey-Caplan, Peter 10
3) Barbini, Michael 10 4) Latimer, Eric 12
11 Sharon 8:59.12
1) Chabot, Jordan 12 2) Sethi, Kanishka 09
3) Sun, Tianrui 11 4) Sun, Tieqi 10
12 Hingham 9:01.53
1) Durkin, Michael 12 2) Frantz, Ivan 12
3) Goddard, Evan 10 4) Ross, Peter 12
13 Dartmouth 9:03.46
1) Grubbs-Donovan, Danny 11 2) Lajeunesse, Zach 11
3) Lynch, Mac 10 4) Martin, Greg 11
14 Oliver Ames-No. Easton 9:06.22
1) Boone, Jarod 12 2) Platter, Jake 12
3) Barber, Nicholas 12 4) Kent, Troy 12
Boys High Jump
=================================================================================
Meet: * 6-07.25 2/17/2012 Adam Couitt, Somerset-Berkley HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Dolaher, Ian 12 Malden Catholic 6-02.00 1.87m 10
2 O'Rourke, Gwil 12 Hopkinton 6-00.00 1.82m 8
3 Lopez, Steven 12 Dracut 5-10.00 1.77m 5
3 Pascal, Sebastian 11 Marlborough 5-10.00 1.77m 5
3 Dias, Sam 12 Marlborough 5-10.00 1.77m 5
6 Elice, Steve 12 Stoughton J5-10.00 1.77m 3
7 Pacheco, Jordan 11 Dartmouth J5-10.00 1.77m 2
8 Tarantino, Matt 10 No. Attleborough 5-08.00 1.72m 0.25
8 Hicks, Dailen 10 West Springfield 5-08.00 1.72m 0.25
8 Zahr, Ryan 10 Tantasqua 5-08.00 1.72m 0.25
8 Winstanley, Cole 12 Concord-Carlisle 5-08.00 1.72m 0.25
12 Li, Nathan 11 Winchester J5-08.00 1.72m
13 Poskett, James 10 Winchester J5-08.00 1.72m
14 Farland, Michael 11 Tantasqua J5-08.00 1.72m
15 Edwards, Brian 10 Whitman-Hanson 5-07.00 1.70m
16 Ellis, Nathan 10 Dartmouth J5-07.00 1.70m
16 Jackson, Jeremy 10 Belmont J5-07.00 1.70m
16 Caneira, Tomas 10 Dartmouth J5-07.00 1.70m
-- Joseph, David 10 Winchester NH
-- Dadzie, Kofi 11 Westborough NH
Boys Long Jump
=================================================================================
Meet: * 23-02.75 2/17/2012 Olisa Obiefuna, Saugus HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Selve, Lior 12 Concord-Carlisle 21-00.75 6.41m 10
2 Sylla, Jericho 12 Amherst-Pelham 21-00.00 6.40m 8
3 Mitchell, Christian 11 Concord-Carlisle 20-07.00 6.27m 6
4 Thompson, John 12 No. Attleborough 20-06.00 6.24m 5
5 Vincent, Shawn 11 Bishop Feehan 20-02.00 6.14m 4
6 Grullon, Carlos 12 Sharon 20-01.50 6.13m 3
7 Pelletier, Steve 12 Dracut 20-00.00 6.09m 2
8 McManus, William 12 Sharon 19-09.00 6.01m 1
9 Hogan, Jebediah 12 Gloucester 19-08.00 5.99m
10 Haley, Nick 12 Whitman-Hanson 19-06.00 5.94m
11 Elisma, Juvan 11 Sharon 19-05.50 5.93m
12 Turransky, Reise 12 Malden Catholic 19-05.25 5.92m
13 Em, Tevin 12 Dracut 19-01.75 5.83m
14 Kelly, Devin 12 Malden Catholic 18-11.00 5.76m
15 Kelley, Tomell 12 Cath. Memorial 18-10.00 5.74m
16 lyra, daniel 11 Amherst-Pelham 18-08.25 5.69m
17 MacAdam, Jack 10 Oliver Ames 18-07.00 5.66m
18 Goslin, Benjamin 12 Bishop Feehan 18-05.25 5.61m
19 Dennis, Dejour 12 Commerce-Spf 18-02.50 5.54m
Boys Shot Put
=================================================================================
Meet: * 59-00.75 2/15/1975 Ron Melkonian, Stoneham HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Stewart, Cole 12 Bishop Feehan 57-10.25 17.63m 10
2 McCabe, Colin 11 Dartmouth 48-00.00 14.63m 8 47-10.50
3 Teo, Manny 11 Marlborough J48-00.00 14.63m 6 45-11.75
4 Burgoyne, Tyler 11 Dracut 47-05.00 14.45m 5
5 Campobasso, Nick 12 Walpole 47-02.00 14.37m 4
6 Bourque, Michael 12 Fitchburg 46-06.50 14.18m 3
7 Rotondo, Harrison 11 Shepherd Hill 43-08.00 13.30m 2
8 robinson, adawehei 12 Amherst-Pelham 43-02.00 13.15m 1 41-06.50
9 Cloutier, Brett 11 No. Attleborough J43-02.00 13.15m 41-04.00
10 Fogarty, Ian 12 Malden Catholic 42-08.75 13.02m
11 Poillucci, Nicholas 12 Hopkinton 42-06.00 12.95m
12 Williams, Antonio 12 Fitchburg 42-05.00 12.92m
13 Palmieri, Michael 12 Hopkinton 41-07.50 12.68m
14 Tobey, Michael 11 No. Attleborough 41-06.50 12.66m
15 Lussier, Steven 12 Norwood 41-06.00 12.64m
16 Kane, Max 11 Norwood 41-05.00 12.62m
17 Walnut, Chris 12 No. Attleborough 41-03.00 12.57m
18 Joyce, Eriq 12 North Middlesex 40-11.00 12.47m
19 Mammone, Nick 12 Plymouth North 40-03.00 12.26m
20 Phillips, Millyan 11 Winchester 40-01.50 12.23m
21 Parent, Roger 12 Bishop Feehan 40-00.75 12.21m
22 Larkin, John 11 No. Attleborough 40-00.50 12.20m
23 Marques, Nick 12 Dartmouth 40-00.00 12.19m
24 McNamara, Owen 12 Hopkinton 38-10.00 11.83m
25 McManus, Matthew 10 Sharon 38-09.50 11.82m
26 Murad, Dylan 10 Cath. Memorial 37-09.00 11.50m
26 Smith, Carson 12 North Middlesex 37-09.00 11.50m
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Plymouth North 47 2) Bishop Feehan-Attleboro 44
2) Concord-Carlisle Reg. 44 4) Hingham 31
5) O'Bryant-Roxbury 30 6) North Attleborough 29
7) Hopkinton 26 8) Winchester 24.50
9) Walpole 24 10) Belmont 23
11) Dartmouth 21 12) Oliver Ames-No. Easton 19
13) Boston Latin Academy 17 14) Whitman-Hanson Reg. 16
15) Gloucester 15 15) Notre Dame Academy-Hingha 15
17) Marlborough 14 17) Westborough 14
19) Shepherd Hill Reg.-Dudley 13 20) Chicopee 10.50
21) Dracut 8 21) Sharon 8
23) Norwood 7 24) Milford 3
24) Amherst-Pelham Reg. 3 26) Gr. Lawrence Tech-Andover 1
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Bishop Feehan-Attleboro 71 2) Concord-Carlisle Reg. 66.25
3) Amherst-Pelham Reg. 45 4) North Attleborough 32.25
5) Marlborough 27 6) Walpole 25
7) Hopkinton 24 7) Catholic Memorial-W.Roxb. 24
9) Fitchburg 23 10) Dracut 22
11) Sharon 19 12) Hingham 17
13) North Middlesex Reg.-Towns 14 14) Plymouth North 13
14) Malden Catholic 13 16) West Springfield 12.25
17) Dartmouth 11 18) Belmont 7
19) Westborough 6 20) Winchester 5
20) Stoughton 5 20) Norwood 5
20) Oliver Ames-No. Easton 5 20) Diman Regional V/T-Fall R 5
25) Whitman-Hanson Reg. 3 26) H.S. of Commerce-Springfi 2
26) Shepherd Hill Reg.-Dudley 2 26) Gloucester 2
29) Tantasqua Reg.-Fiskdale 0.25
Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
HY-TEK's Meet Manager 2/12/2016 09:01 PM
MIAA Div 4 Indoor Track & Field Championship
Division IV - 2/12/2016
Reggie Lewis Track & Athletic Center
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 7.21 2/12/2000 Kyanna Stallings, Newburyport HS
Meet: * 7.21 2/16/2014 Sarah Militano, Nashoba
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 276 Brooke-Lynn Willia 11 Norton * 7.18q 2
2 447 Emma Marlow-Benedi 12 Weston 7.44q 3
3 213 Alexis Daly 09 Milton 7.46q 6
4 234 Kristina MacLure 12 Nashoba 7.51q 1
5 280 Breagh Fitzgerald 12 Pembroke 7.56q 4 7.554
6 217 Abigail Jean-Bapti 11 Milton 7.56q 5 7.555
7 477 Alexcia Luna 10 Wilmington 7.58q 4
8 313 Kiara Felix 11 Randolph 7.61q 2
9 106 Shraeya Srinivasan 11 Foxborough 7.64 4
10 61 Angelina Rivera 8 Dennis-Yarmo 7.65 5
11 416 Chayla Ewing 11 Wareham 7.66 1
12 226 Atheana Pierre 11 Milton 7.70 3
13 2 Jordan McCloskey 09 Apponequet 7.75 6
14 361 Christine Baptiste 12 Tewksbury 7.76 6 7.756
15 34 Selena Cho 11 Canton 7.76 1 7.759
16 419 Jillian Rawding 09 Wareham 7.76 6 7.760
17 368 Alex Joseph 11 Tewksbury 7.77 3
18 101 Berlendah Dure 12 Foxborough 7.78 1
19 257 Emma Harder 09 Northampton 7.80 2
20 33 Nicole Brown 09 Canton 7.81 6
21 297 Brooke Chambers 12 Pentucket 7.83 5 7.821
22 1 Emilea Lauzon 11 Apponequet 7.83 3 7.829
23 369 Marissa Ladderbush 09 Tewksbury 7.84 5 7.838
24 7 Jacqueline Clark 12 Auburn 7.84 3 7.839
25 245 Ellie Hartman 11 Nauset 7.85 1 7.846
26 80 Pallyanna Borrello 10 East Longmea 7.85 2 7.850
27 357 Zoe Petty 10 Swampscott 7.86 3 7.855
28 60 Madison Pawlina 12 Dennis-Yarmo 7.86 2 7.856
29 73 Katerina Kraemer 11 Duxbury 7.88 5
30 148 Stephanie Perkins 10 Longmeadow 7.90 4
31 71 Olivia Gill 09 Duxbury 7.91 1
32 202 Anne Morrison 11 Melrose 7.96 5
33 484 Victoria Sheehan 09 Wilmington 8.01 2 8.004
34 170 Maeve Sherwood 09 Marblehead 8.01 4 8.008
35 325 Samantha Borges 10 Somerset-Ber 8.03 6
36 329 Christine Nasiff 11 Somerset-Ber 8.05 3 8.041
37 271 Cecelia Browne 12 Norton 8.05 4 8.050
38 359 Bailey Shorr 12 Swampscott 8.06 2 8.052
39 63 Kylie Fletcher 11 Dighton-Reho 8.06 6 8.054
40 10 Obiamaka Igwenagu 09 Auburn 8.07 4
41 438 Chrissy Goldin 11 Wayland 8.13 1
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 7.21 2/12/2000 Kyanna Stallings, Newburyport HS
Meet: * 7.21 2/16/2014 Sarah Militano, Nashoba
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 276 Brooke-Lynn Willia 11 Norton 7.00* 10
2 213 Alexis Daly 09 Milton 7.40 8
3 234 Kristina MacLure 12 Nashoba 7.41 6
4 447 Emma Marlow-Benedi 12 Weston 7.41 5
5 217 Abigail Jean-Bapti 11 Milton 7.51 4
6 280 Breagh Fitzgerald 12 Pembroke 7.52 3
7 313 Kiara Felix 11 Randolph 7.55 2
8 477 Alexcia Luna 10 Wilmington 7.65 1
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 39.74 2/12/2000 Christine Moschella, Hopkinton HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 276 Brooke-Lynn Willia 11 Norton 40.60 6 10
2 234 Kristina MacLure 12 Nashoba 41.63 6 8
3 195 Ava Vasile 09 Medway 41.67 6 6
4 280 Breagh Fitzgerald 12 Pembroke 41.76 6 5
5 375 Tatum Pecci 10 Tewksbury 42.18 5 4
6 477 Alexcia Luna 10 Wilmington 42.35 4 3
7 260 Sierra Loomis 12 Northampton 42.57 6 2
8 268 Isabella Berardi 11 Norton 42.74 5 1
9 39 Hannah Link 11 Canton 42.98 5
10 430 Katherine Tolman 12 Watertown 43.00 4
11 153 Lydia Bongiorno 09 Marblehead 43.04 5
12 484 Victoria Sheehan 09 Wilmington 43.49 3
13 123 Emma Guccione 11 Holliston 43.69 5
14 31 Krystal Thorpe 11 Burncoat 43.76 3
15 60 Madison Pawlina 12 Dennis-Yarmo 43.79 2
16 134 Sara Fagan 12 Hudson 43.89 4
17 313 Kiara Felix 11 Randolph 44.12 3
18 410 Samantha Ross 12 Wakefield 44.12 1
19 246 Mackenzie Meads 11 Nauset 44.32 4
20 300 Kaley Enright 09 Pentucket 44.56 2
21 154 Olivia Eddy 11 Marblehead 44.61 2
22 111 Olivia Dunsmoor 10 Groton-Dunst 44.64 1
23 9 Meg Gurlitz 11 Auburn 44.82 1
24 2 Jordan McCloskey 09 Apponequet 44.89 2
25 298 Grace Dore 12 Pentucket 44.91 4
26 65 Evie Rodrigues 11 Dighton-Reho 45.75 3
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:34.99 2/18/2012 Danielle Griffin, Norwell
Meet-yards: 1:26.60 1990 (=1:34.71 m) Alicia Porro, Norwell HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 225 Elise O'Leary 09 Milton 1:35.66 6 10
2 212 Sophie Cousineau 12 Milton 1:38.20 6 8
3 376 Lauren Polimeno 11 Tewksbury 1:38.81 6 6
4 472 Julia Gake 12 Wilmington 1:39.91 6 5
5 209 Alexis Belash 12 Milton 1:39.99 6 4
6 269 Kambrynn Bowman 11 Norton 1:40.83 5 3
7 121 Eve Bagley 12 Holliston 1:41.36 5 2
8 270 Katie Bradley 10 Norton 1:41.61 6 1
9 306 Ellison Seymour 10 Pentucket 1:41.72 5
10 274 Julia Palin 10 Norton 1:41.84 5
11 122 Helen Dolan 11 Holliston 1:41.91 5
12 403 Abigail Harrington 11 Wakefield 1:42.42 5
13 199 Sarah Herron 10 Melrose 1:45.38 3
14 125 Emma Sayers 10 Holliston 1:45.80 3
15 439 Erica Sheffres 12 Wayland 1:45.81 3
16 136 Samantha McLaughli 10 Hudson 1:46.02 1
17 457 Caroline Kremer 10 Westwood 1:46.07 4
18 26 Mikenna Mattson 11 Burlington 1:46.38 4
19 455 Tess Healy 10 Westwood 1:46.45 4
20 53 Adriana Cericola 09 Dennis-Yarmo 1:46.60 1
21 281 Samantha Goodman 10 Pembroke 1:46.95 4
22 264 Gretchen Savenson 11 Northampton 1:47.03 2
23 387 Apphia Donoghue 10 Triton 1:47.06 3
24 48 Sophie Boudette 11 Dedham 1:47.10 4
25 110 Brianna Considine 12 Groton-Dunst 1:47.18 2
26 169 Eve Rice 11 Marblehead 1:47.86 1
27 67 Cassidy Vincent 11 Dighton-Reho 1:48.95 1
28 482 Samantha Pitzi 12 Wilmington 1:49.23 3
29 315 Amanda Karch 10 Sandwich 1:50.33 2
30 5 Samantha Boucher 12 Auburn 1:51.73 2
Girls 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:48.52 2/16/2003 Ari Lambie, Bromfield School-Harvard
Meet-yards: 2:38.60
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 224 Colette O'Leary 11 Milton 2:56.47 3 10
2 126 Sydney Snow 12 Holliston 2:59.51 3 8
3 17 Sabine Galvis 12 Bedford 3:05.13 3 6
4 228 Alexandra Bettez 09 Nashoba 3:05.37 3 5
5 425 Emily Koufos 10 Watertown 3:07.45 3 4
6 453 Kelly Drew 12 Westwood 3:08.01 3 3
7 341 Emily Manfra 12 Stoneham 3:08.06 3 2
8 57 Sydney McCann 10 Dennis-Yarmo 3:09.90 3 1
9 88 Abby Laughlin 12 East Longmea 3:11.79 2
10 211 Josie Cousineau 10 Milton 3:12.41 3
11 283 Carliegh Messner 11 Pembroke 3:12.59 3
12 30 Madeline Hayman 12 Burncoat 3:14.08 2
13 189 Jenna Faichney 11 Medway 3:15.35 2
14 448 Isabella Morzano 11 Weston 3:15.83 1
15 417 Paige Fehskens 12 Wareham 3:16.08 2
16 163 Alix Livermore 09 Marblehead 3:16.50 1
17 253 Miaread Blatner 11 Northampton 3:16.75 2
18 124 Alexis Mejia 11 Holliston 3:17.33 2
19 45 Katherine Crum 11 Danvers 3:19.58 2
20 408 Cassie Lucci 11 Wakefield 3:19.67 1
21 51 Caitlin Murphy 11 Dedham 3:21.09 2
22 469 Alyssa Bernazani 09 Wilmington 3:21.21 1
23 310 Taylor Walsh 11 Pentucket 3:21.29 1
24 198 Emily Donovan 12 Melrose 3:21.93 1
25 29 Kerri Urqhart 10 Burlington 3:22.37 1
26 159 Ana Hecht 10 Marblehead 3:23.78 2
27 317 Elizabeth Wegman 12 Sandwich 3:25.05 3
28 182 MaryKate McNeil 12 Medfield 3:26.45 1
29 432 Emily Barnard 12 Wayland 3:33.22 1
Girls 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 4:58.39 2/15/2013 Olivia Lantz, Manchester E
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 381 Rachel Sessa 10 Tewksbury 5:07.02 2 10
2 445 Jillian Howard 11 Weston 5:13.20 2 8
3 98 Meredith Cronin 11 Foxborough 5:14.19 2 6
4 462 Ashley Walker 10 Westwood 5:15.06 2 5
5 289 Emma Tarantino 11 Pembroke 5:16.67 2 4
6 96 Morgan Voight 12 East Longmea 5:26.71 2 3
7 243 Tara Ellard 10 Nauset 5:28.93 2 2 5:28.924
8 208 Ella Affanato 09 Milton 5:28.93 2 1 5:28.928
9 254 Evelynn Burke 11 Northampton 5:30.63 2
10 479 Elisabeth Olson 12 Wilmington 5:33.24 2
11 443 Emma Eglinton 11 Weston 5:36.31 1
12 68 Katie Cass 10 Duxbury 5:36.90 2
13 242 Emily Vivanco 10 Nashoba 5:39.61 1
14 463 Mairead Walsh 10 Westwood 5:41.10 2
15 28 Morgan Powers 09 Burlington 5:41.13 1
16 305 Siobhan O'Keefe 10 Pentucket 5:42.11 1
17 3 Ally Anusauskas 09 Auburn 5:48.32 1
18 452 Sarah Conant 09 Westwood 5:48.73 1
19 326 Kate Faria 11 Somerset-Ber 5:49.33 1
20 335 Mari Avola 10 Stoneham 5:49.72 1
21 267 Michelle Belcher 09 Norton 5:50.81 1
22 319 Mia Disano 11 Scituate 5:51.24 1
23 413 Amanda Westlake 09 Wakefield 5:53.89 1
24 292 Grace Valeri 09 Pembroke 5:55.97 1
Girls 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 10:31.82 2/16/2008 Emily Jones, Bromfield School-Harvard
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 381 Rachel Sessa 10 Tewksbury 11:13.52 10
2 6 Sarah Cavanaugh 11 Auburn 11:16.37 8
3 397 Madeline Quigley 12 Triton 11:25.64 6
4 200 Elizabeth Hirsch 12 Melrose 11:28.25 5
5 247 Madaket Nobili 10 Nauset 11:33.22 4
6 383 Devyn Veits 09 Tewksbury 11:36.54 3
7 119 Emily Willson 10 Groton-Dunst 11:44.95 2
8 222 Naomi Negassi 11 Milton 11:52.19 1
9 210 Clodagh Corcoran 09 Milton 11:54.40
10 104 Lexi Quinn 09 Foxborough 12:00.02
11 261 Leila Markosian 11 Northampton 12:14.05
12 388 Marissa Farago 11 Triton 12:14.52
13 279 Aly Coyle 10 Pembroke 12:30.91
14 142 Erica Horowitz 12 Longmeadow 12:34.81
15 50 Emma Francis 10 Dedham 12:39.58
16 214 Mairead Dambruch 12 Milton 12:41.13
17 117 Meagan Odell 10 Groton-Dunst 12:42.94
18 317 Elizabeth Wegman 12 Sandwich 13:00.21
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 8.16 2/14/2004 Tiana Riel, HOPKINTON
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 195 Ava Vasile 09 Medway 8.83q 1
2 332 Cierra Torres 12 Somerset-Ber 9.04q 3 9.036
3 373 Kendall Paolella 12 Tewksbury 9.04q 2 9.038
4 309 Saige Tudisco 10 Pentucket 9.15q 3
5 46 Erin StPierre 12 Danvers 9.18q 4
6 293 Julieanne Watts 11 Pembroke 9.23q 1
7 151 Katherine Strain 12 Longmeadow 9.46q 2
8 216 Jessy Iwuala 11 Milton 9.50q 4
9 118 Rebecca Stark 12 Groton-Dunst 9.53 5 9.524
10 306 Ellison Seymour 10 Pentucket 9.53 4 9.527
11 54 Katie Holmes 10 Dennis-Yarmo 9.58 5
12 400 Sarah Buckley 12 Wakefield 9.60 5 9.592
13 109 Marina Wright 12 Foxborough 9.60 5 9.600
14 66 Abby Teixeira 11 Dighton-Reho 9.62 5
15 184 Abi Todd 11 Medfield 9.63 1
16 347 Kelsey Wojdakowski 12 Stoneham 9.64 2
17 9 Meg Gurlitz 11 Auburn 9.65 5
18 185 Kira Wirsig 12 Medfield 9.70 4
19 171 Jocelyn Smith 12 Marblehead 9.74 2
20 311 Kathryn Churchill 12 Quabbin 9.78 3 9.774
21 59 Olivia Miller 12 Dennis-Yarmo 9.78 1 9.776
22 307 Sterling Seymour 11 Pentucket 9.82 2
23 249 Neilly Rose 10 Nauset 9.85 1
24 173 Theresa Beardsley 11 Medfield 9.87 5
25 194 Nicole Mooradd 11 Medway 9.89 4 9.882
26 90 Brianna Murphy 11 East Longmea 9.89 2 9.884
27 330 Olivia Rapoza 11 Somerset-Ber 9.92 4
28 152 Leelle Tyler 10 Longmeadow 9.94 4
29 331 Kathryn Sullivan 09 Somerset-Ber 9.95 2
30 167 Clara Pollard 11 Marblehead 9.97 4
31 220 Savannah Madden 11 Milton 9.98 3
32 27 Nina Nguyen 12 Burlington 10.01 3 10.003
33 64 Meagan Gustafson 11 Dighton-Reho 10.01 2 10.004
34 272 Emily Carlson 11 Norton 10.07 1
35 384 Skyler Accomando 12 Triton 10.08 1
36 374 Samantha Parker 12 Tewksbury 10.12 3
37 165 Sophie Minigiello 11 Marblehead 10.19 3
38 418 Madison Koslowsky 11 Wareham 10.71 3
39 240 Taylor Tower 12 Nashoba 11.83 1
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 8.16 2/14/2004 Tiana Riel, HOPKINTON
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 46 Erin StPierre 12 Danvers 9.03 10
2 373 Kendall Paolella 12 Tewksbury 9.04 8
3 332 Cierra Torres 12 Somerset-Ber 9.05 6
4 293 Julieanne Watts 11 Pembroke 9.23 5
5 309 Saige Tudisco 10 Pentucket 9.29 4
6 216 Jessy Iwuala 11 Milton 9.35 3
7 151 Katherine Strain 12 Longmeadow 9.41 2
8 195 Ava Vasile 09 Medway 9.43 1
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:46.58 2/14/1999 Hopkinton HS
Sprachman,M.,McCowan,E.,Campbell,E.,Moschella,C.
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Tewksbury 1:48.03 7 10
1) 373 Kendall Paolella 12 2) 375 Tatum Pecci 10
3) 361 Christine Baptiste 12 4) 368 Alex Joseph 11
2 Canton 1:48.68 8 8
1) 32 Tanya Bastien 12 2) 34 Selena Cho 11
3) 33 Nicole Brown 09 4) 39 Hannah Link 11
3 Milton 1:48.79 8 6
1) 213 Alexis Daly 09 2) 217 Abigail Jean-Baptiste 11
3) 226 Atheana Pierre 11 4) 212 Sophie Cousineau 12
4 Weston 1:49.98 8 5
1) 449 Alia Thompson 12 2) 447 Emma Marlow-Benedick 12
3) 442 Christiana Dryden 12 4) 441 Hannah Brown 09
5 Norton 1:50.06 8 4
1) 268 Isabella Berardi 11 2) 276 Brooke-Lynn Williams 11
3) 271 Cecelia Browne 12 4) 273 Kirsten Loring 09
6 Foxborough 1:51.28 6 3
1) 108 Angela VandenBoom 11 2) 97 Shaina Abbott 10
3) 106 Shraeya Srinivasan 11 4) 101 Berlendah Dure 12
7 Wayland 1:51.87 7 2
1) 437 Ally Goldin 09 2) 436 Aliyah Glover 11
3) 438 Chrissy Goldin 11 4) 440 Nyah Webb 11
8 Wilmington 1:52.11 6 1
1) 467 Danielle Baldi 11 2) 475 Shannon Horgan 11
3) 484 Victoria Sheehan 09 4) 477 Alexcia Luna 10
9 Swampscott 1:52.27 3
1) 359 Bailey Shorr 12 2) 350 Catie Cullinane 09
3) 352 Allyson Hartmann 09 4) 357 Zoe Petty 10
10 Nauset 1:52.45 4
1) 245 Ellie Hartman 11 2) 246 Mackenzie Meads 11
3) 244 Sabrina Fogarty 10 4) 250 Caroline Sullivan 10
11 Groton-Dunstable 1:52.64 2
1) 114 Brianna Fischer 11 2) 110 Brianna Considine 12
3) 116 Natalie Nguyen 10 4) 111 Olivia Dunsmoor 10
12 Longmeadow 1:52.80 2
1) 149 Tamira Powe 10 2) 150 Lauren Stone 12
3) 144 Taylor McHugh 09 4) 148 Stephanie Perkins 10
13 Pentucket 1:53.03 6
1) 299 Katryn Dwyer 11 2) 308 Belle Smith 10
3) 309 Saige Tudisco 10 4) 301 Hallie Milne 12
14 Duxbury 1:53.16 3
1) 71 Olivia Gill 09 2) 73 Katerina Kraemer 11
3) 76 Sophia Schortmann 09 4) 78 Kylie Stevens 12
15 East Longmeadow 1:53.29 5
1) 90 Brianna Murphy 11 2) 80 Pallyanna Borrello 10
3) 87 Elizabeth Knight 11 4) 91 Jillian Murphy 11
16 Auburn 1:53.40 5
1) 13 Shannon McGrath 11 2) 14 Logan Prindle 11
3) 7 Jacqueline Clark 12 4) 10 Obiamaka Igwenagu 09
17 Wareham 1:53.57 7
1) 420 Adrianna Santos 8 2) 415 Paige Cogswell 10
3) 419 Jillian Rawding 09 4) 416 Chayla Ewing 11
18 Dennis-Yarmouth 1:53.57 6
1) 60 Madison Pawlina 12 2) 61 Angelina Rivera 8
3) 53 Adriana Cericola 09 4) 54 Katie Holmes 10
19 Hudson 1:54.23 4
1) 130 Claudia Caputo 11 2) 134 Sara Fagan 12
3) 132 Sophia Diplacido 11 4) 133 Emily Ducey 12
20 Watertown 1:54.55 2
1) 422 Gabriella Cacia 10 2) 424 Grace Duguay 12
3) 426 Sarah Lampasona 12 4) 421 Melanie Alberico 10
21 Northampton 1:54.74 3
1) 252 Abby Baldwin 10 2) 265 Abby Springfield 12
3) 256 McKenna Goggins 10 4) 257 Emma Harder 09
22 Stoneham 1:54.93 4
1) 337 Brenna Crowley 10 2) 342 Sophia Perlstein 09
3) 343 Khadidja Ramdani 10 4) 338 Emily Cunningham 10
23 Somerset-Berkley 1:54.94 5
1) 329 Christine Nasiff 11 2) 325 Samantha Borges 10
3) 330 Olivia Rapoza 11 4) 327 Cassie Graca 12
24 Triton 1:55.38 3
1) 384 Skyler Accomando 12 2) 389 Lindsay Gardella 09
3) 390 Isabella Lesinski 09 4) 395 Morgan Monroe 09
25 Scituate 1:55.82 1
1) 321 Grace Maier 09 2) 324 Lucy Smith 09
3) 322 Lucy Masuret 10 4) 323 Jackie Medici 11
26 Medfield 1:56.01 2
1) 180 Jaimee Hirschfeld 09 2) 181 Sydney Joline 11
3) 183 Eden Ravech 11 4) 175 Alanna Cooney 10
27 Nashoba 1:56.40 4
1) 237 Steph Palis 12 2) 231 Katie Everton 11
3) 233 Ashlyn MacLure 10 4) 235 Erin McNemar 11
28 Marblehead 1:56.76 5
1) 162 Katie Knight 10 2) 153 Lydia Bongiorno 09
3) 168 Lucie Poulin 11 4) 160 McKenzie Joyce 12
29 Westwood 1:57.85 1
1) 451 Kylie Arnold 11 2) 454 Makayla Fucile 10
3) 460 Emma O'Connor 11 4) 458 Jane Krumsiek 09
30 Bedford 1:59.52 1
1) 21 Emily Roth 12 2) 16 Elizabeth Carter 11
3) 18 Stephanie Heath 12 4) 20 Oby Nwodoh 11
31 Melrose 2:00.75 1
1) 196 Emily Bertolaccini 12 2) 204 Lauren Pedrini 10
3) 205 Liz Perella 09 4) 206 Erin Reardon 11
-- Pembroke DNF 7
1) 287 Erin Sheehan 10 2) 282 Emily Hall 10
3) 293 Julieanne Watts 11 4) 280 Breagh Fitzgerald 12
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 4:07.35 2/16/2014 Pembroke, Pembroke
B Fitzgerald, B Mello, G Kelly, C Leung
Meet-yards: 4:07.70 1990 (=4:06.6 m) Norwell HS
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Milton 4:08.16 4 10
1) 224 Colette O'Leary 11 2) 225 Elise O'Leary 09
3) 209 Alexis Belash 12 4) 212 Sophie Cousineau 12
2 Holliston 4:10.17 4 8
1) 123 Emma Guccione 11 2) 121 Eve Bagley 12
3) 122 Helen Dolan 11 4) 126 Sydney Snow 12
3 Northampton 4:13.24 4 6
1) 259 Ursa Heidinger 12 2) 264 Gretchen Savenson 11
3) 262 Ally McGrath 10 4) 260 Sierra Loomis 12
4 Pembroke 4:17.13 4 5
1) 282 Emily Hall 10 2) 286 Brianna Price 10
3) 283 Carliegh Messner 11 4) 289 Emma Tarantino 11
5 Pentucket 4:18.43 4 4
1) 307 Sterling Seymour 11 2) 304 Madelyn Nelson 12
3) 306 Ellison Seymour 10 4) 298 Grace Dore 12
6 Medway 4:19.21 3 3
1) 189 Jenna Faichney 11 2) 188 Sydney DiGregorio 10
3) 192 Kayla McSweeney 11 4) 195 Ava Vasile 09
7 Duxbury 4:20.66 4 2
1) 69 Sadie Estey 10 2) 70 Aaden Fantom 09
3) 72 Chloe Jones 09 4) 75 Marisa Saia 12
8 Tewksbury 4:21.57 3 1
1) 367 Grace Higgins 09 2) 366 Katie Famiglietti 10
3) 379 Sam Schultz 10 4) 363 Sara Catanzano 11
9 Marblehead 4:23.80 3
1) 159 Ana Hecht 10 2) 169 Eve Rice 11
3) 166 Alyssa Nye 12 4) 154 Olivia Eddy 11
10 East Longmeadow 4:24.06 3
1) 82 Ashley Corcoran 10 2) 95 Juliana Templeman 12
3) 92 Jillian O'Toole 11 4) 91 Jillian Murphy 11
11 Nauset 4:26.10 1
1) 249 Neilly Rose 10 2) 248 Alena O'Connor 10
3) 243 Tara Ellard 10 4) 247 Madaket Nobili 10
12 Weston 4:27.16 2
1) 442 Christiana Dryden 12 2) 447 Emma Marlow-Benedick 12
3) 443 Emma Eglinton 11 4) 445 Jillian Howard 11
13 Medfield 4:27.22 1
1) 176 Kate Doherty 10 2) 172 Amelia Ashton 10
3) 174 Sarah Bragg 10 4) 177 Riley Drometer 09
14 Westwood 4:27.81 3
1) 453 Kelly Drew 12 2) 455 Tess Healy 10
3) 452 Sarah Conant 09 4) 463 Mairead Walsh 10
15 Wayland 4:27.92 2
1) 439 Erica Sheffres 12 2) 435 Sheryl Chin 11
3) 433 Lindsey Barnard 10 4) 434 Hannah Bonvie 09
16 Stoneham 4:27.98 2
1) 334 Nike Asuputo 12 2) 346 Jade Sledge 10
3) 341 Emily Manfra 12 4) 335 Mari Avola 10
17 Longmeadow 4:28.09 3
1) 150 Lauren Stone 12 2) 144 Taylor McHugh 09
3) 139 Riemke Bouvier 11 4) 147 Hailey Moseman 12
18 Burlington 4:29.13 2
1) 24 Regan Glennon 11 2) 25 Julia Hovasse 09
3) 29 Kerri Urqhart 10 4) 26 Mikenna Mattson 11
19 Triton 4:29.52 1
1) 390 Isabella Lesinski 09 2) 394 Grace McGonagle 09
3) 387 Apphia Donoghue 10 4) 397 Madeline Quigley 12
20 Canton 4:31.27 2
1) 35 Sarah Collins 09 2) 37 Maggie Dunn 10
3) 38 Samantha Koplik 12 4) 41 Lauren Peplau 12
21 Bedford 4:34.97 2
1) 22 Sasha Samarov 10 2) 16 Elizabeth Carter 11
3) 15 Emily Barga 11 4) 17 Sabine Galvis 12
22 Wilmington 4:35.38 1
1) 476 Madison Knibbs 11 2) 480 Taeya Peroni 10
3) 481 Lailoo Perriello 10 4) 483 Taylor Santry 12
Girls 4x800 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 9:34.60 2/15/2013 Narragansett, Narragansett
K Chartier, A Capps, R Capps, K Webb
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Milton 9:45.48 2 10
1) 211 Josie Cousineau 10 2) 225 Elise O'Leary 09
3) 223 Eliza O'Donnell 09 4) 208 Ella Affanato 09
2 East Longmeadow 9:57.76 2 8
1) 83 Lauren Crum 10 2) 96 Morgan Voight 12
3) 94 Abigail Rate 12 4) 88 Abby Laughlin 12
3 Norton 10:10.24 2 6
1) 269 Kambrynn Bowman 11 2) 270 Katie Bradley 10
3) 267 Michelle Belcher 09 4) 274 Julia Palin 10
4 Tewksbury 10:15.36 2 5
1) 376 Lauren Polimeno 11 2) 383 Devyn Veits 09
3) 381 Rachel Sessa 10 4) 372 Holly O’leary 10
5 Watertown 10:16.23 2 4
1) 430 Katherine Tolman 12 2) 429 Janaki Thangaraj 11
3) 427 Elizabeth Powderly 10 4) 425 Emily Koufos 10
6 Wilmington 10:16.67 2 3
1) 469 Alyssa Bernazani 09 2) 472 Julia Gake 12
3) 482 Samantha Pitzi 12 4) 479 Elisabeth Olson 12
7 Pembroke 10:20.59 2 2
1) 285 Tess Nagle 12 2) 290 Sarah Tormey 10
3) 281 Samantha Goodman 10 4) 284 Charlotte Nagle 11
8 Westwood 10:22.66 2 1
1) 462 Ashley Walker 10 2) 453 Kelly Drew 12
3) 455 Tess Healy 10 4) 457 Caroline Kremer 10
9 Nashoba 10:22.77 2
1) 242 Emily Vivanco 10 2) 229 Michaela Bettez 11
3) 232 Allie Kovacs 09 4) 228 Alexandra Bettez 09
10 Longmeadow 10:39.97 1
1) 138 Shannon Bergin 10 2) 146 Margaret Moriarty 10
3) 141 Suzie Elfman 12 4) 142 Erica Horowitz 12
11 Marblehead 10:42.65 1
1) 164 Corinne Mayle 12 2) 155 Ellie Emerick 09
3) 161 Jillian King 12 4) 158 Niamh Healy 10
12 Triton 10:42.68 1
1) 391 Sarah Maggiacomo 11 2) 386 Sophie DeSimone 10
3) 398 Jackie Robert 12 4) 396 Bridget Moran 12
13 Wakefield 10:47.33 1
1) 408 Cassie Lucci 11 2) 413 Amanda Westlake 09
3) 401 Sara Custodio 12 4) 411 Gillian Russell 10
14 Pentucket 10:50.09 1
1) 302 Siobhan Mitchell 11 2) 296 Vivian Burke 11
3) 310 Taylor Walsh 11 4) 305 Siobhan O'Keefe 10
15 Auburn 10:55.07 1
1) 6 Sarah Cavanaugh 11 2) 5 Samantha Boucher 12
3) 8 Carrie Girardin 12 4) 3 Ally Anusauskas 09
16 Swampscott 11:01.07 1
1) 349 Ocean Crawley-Sweeney 10 2) 354 Sara Martin 12
3) 353 Isabella Kornitsky 12 4) 356 Miranda Nocera 12
17 Northampton 11:01.97 2
1) 266 Emma Yount 10 2) 261 Leila Markosian 11
3) 254 Evelynn Burke 11 4) 253 Miaread Blatner 11
18 Medway 11:02.49 1
1) 186 Isabel Babicz 10 2) 193 Katie Mooradd 10
3) 190 Marissa Langille 09 4) 191 Josie McGlynn 09
19 Foxborough 11:04.82 1
1) 98 Meredith Cronin 11 2) 104 Lexi Quinn 09
3) 103 Sophia Mellen 11 4) 105 Christina Rogers 10
Girls High Jump
=================================================================================
Meet: * 5-08 1995 Jen Britz, Hopkinton HS
Meet: * 5-08 2/16/2014 Kerstin Darsney, Triton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 450 Samantha Thompson 12 Weston 5-04.00 1.62m 10
2 376 Lauren Polimeno 11 Tewksbury J5-04.00 1.62m 8
3 348 Michelle Connor 11 Swampscott J5-04.00 1.62m 6
4 216 Jessy Iwuala 11 Milton 5-02.00 1.57m 4.50
4 129 Madison Ward 12 Holliston 5-02.00 1.57m 4.50
6 128 Caroline Ward 10 Holliston 5-00.00 1.52m 3
7 184 Abi Todd 11 Medfield J5-00.00 1.52m 2
8 235 Erin McNemar 11 Nashoba J5-00.00 1.52m 0.50
8 127 Rebecca Stevens 09 Holliston J5-00.00 1.52m 0.50
10 203 Haley Moss 12 Melrose 4-11.00 1.49m
10 318 Julia Cuneo 11 Scituate 4-11.00 1.49m
10 151 Katherine Strain 12 Longmeadow 4-11.00 1.49m
13 392 Audrey Martin 12 Triton J4-11.00 1.49m
13 302 Siobhan Mitchell 11 Pentucket J4-11.00 1.49m
15 183 Eden Ravech 11 Medfield J4-11.00 1.49m
15 54 Katie Holmes 10 Dennis-Yarmo J4-11.00 1.49m
-- 102 Kelsey McDonald 12 Foxborough NH
-- 377 Lauren Ricciardi 11 Tewksbury NH
-- 178 Laura Greenwald 12 Medfield NH
-- 115 Sarah Mullins 10 Groton-Dunst NH
-- 316 Halle Tickell 10 Sandwich NH
-- 275 Danielle Whitman 12 Norton NH
-- 309 Saige Tudisco 10 Pentucket NH
-- 231 Katie Everton 11 Nashoba NH
Girls Long Jump
=================================================================================
Meet: * 19-01.25 2/14/2004 Tiana Riel, HOPKINTON
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 260 Sierra Loomis 12 Northampton 17-01.00 5.20m 10
2 217 Abigail Jean-Bapti 11 Milton 17-00.75 5.20m 8
3 234 Kristina MacLure 12 Nashoba 17-00.00 5.18m 6
4 202 Anne Morrison 11 Melrose 16-07.25 5.06m 5
5 213 Alexis Daly 09 Milton 16-06.75 5.04m 4
6 268 Isabella Berardi 11 Norton 16-05.50 5.01m 3
7 449 Alia Thompson 12 Weston 16-03.75 4.97m 2
8 293 Julieanne Watts 11 Pembroke 16-03.25 4.95m 1
9 106 Shraeya Srinivasan 11 Foxborough 16-01.00 4.90m
10 46 Erin StPierre 12 Danvers 15-08.75 4.79m
11 450 Samantha Thompson 12 Weston 15-08.00 4.77m
12 329 Christine Nasiff 11 Somerset-Ber 15-07.00 4.74m
13 332 Cierra Torres 12 Somerset-Ber 15-05.00 4.69m
14 34 Selena Cho 11 Canton 15-04.75 4.69m
15 10 Obiamaka Igwenagu 09 Auburn 15-04.50 4.68m
16 311 Kathryn Churchill 12 Quabbin 15-02.75 4.64m
17 55 Emmanuel Joseph 11 Dennis-Yarmo 15-02.25 4.62m
18 95 Juliana Templeman 12 East Longmea 15-01.50 4.61m
19 262 Ally McGrath 10 Northampton 15-01.00 4.59m
20 318 Julia Cuneo 11 Scituate 14-11.75 4.56m
21 255 Hazel Ethier 10 Northampton 14-10.25 4.52m
22 307 Sterling Seymour 11 Pentucket 14-09.25 4.50m
23 84 Kayla Fraser 12 East Longmea 14-08.00 4.47m
24 148 Stephanie Perkins 10 Longmeadow 14-07.00 4.44m
25 80 Pallyanna Borrello 10 East Longmea 14-06.00 4.41m
26 442 Christiana Dryden 12 Weston 14-05.25 4.40m
27 22 Sasha Samarov 10 Bedford 14-02.75 4.33m
28 368 Alex Joseph 11 Tewksbury 14-01.50 4.30m
29 316 Halle Tickell 10 Sandwich 13-09.25 4.19m
29 49 Abbie D'Italia 11 Dedham 13-09.25 4.19m
31 374 Samantha Parker 12 Tewksbury 13-07.25 4.14m
32 313 Kiara Felix 11 Randolph 12-03.00 3.73m
Girls Shot Put
=================================================================================
Meet: * 41-05 2/21/1998 Elizabeth Perry, Old Rochester Reg. HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 251 Natalia Phillip 12 New Mission 38-09.00 11.81m 10
2 145 Abbie Mokwuah 10 Longmeadow 37-06.75 11.44m 8
3 81 Elisabeth Cooke 12 East Longmea 35-00.50 10.68m 6
4 382 Krista Stracqualur 10 Tewksbury 34-06.00 10.51m 5
5 47 Elizabeth Balzarin 12 Dedham 34-05.50 10.50m 4
6 120 Kelly Alves 11 Holliston 34-03.00 10.43m 3
7 44 Olivia Bryan 12 Danvers 33-11.00 10.33m 2
8 312 Morgan Giarusso 12 Quabbin 33-03.00 10.13m 1
9 216 Jessy Iwuala 11 Milton 33-02.75 10.12m
10 414 Lexie Calvin 12 Wareham 32-05.00 9.88m
11 371 Tayla LeGrand 12 Tewksbury 32-01.00 9.77m
12 63 Kylie Fletcher 11 Dighton-Reho 31-09.00 9.67m
13 360 Maisie Vasquez 11 Swampscott 31-04.00 9.55m
14 355 Taylor McBurney 11 Swampscott 30-10.50 9.41m
15 399 Eadeen Beck 09 Wakefield 30-05.25 9.27m
16 52 Tiana Blazie 09 Dennis-Yarmo 30-03.50 9.23m
17 23 Sarah Conley 10 Burlington 30-02.50 9.20m
18 336 Alexis Brown 12 Stoneham 30-01.00 9.16m
18 207 Hayden Bagnell-Pet 12 Middleboro 30-01.00 9.16m
20 365 Erin Davis 12 Tewksbury 30-00.75 9.16m
21 298 Grace Dore 12 Pentucket 29-11.50 9.13m
22 156 Chloe Ferrucci 11 Marblehead 29-11.00 9.11m
23 157 Hannah Flores 10 Marblehead 29-09.00 9.06m
24 393 Emma McGonagle 12 Triton 29-08.50 9.05m
24 135 Isabella Lima 12 Hudson 29-08.50 9.05m
26 277 Charlotte Bosworth 12 Pembroke 29-06.00 8.99m
27 288 Jessica Smith 11 Pembroke 29-05.00 8.96m
27 27 Nina Nguyen 12 Burlington 29-05.00 8.96m
27 181 Sydney Joline 11 Medfield 29-05.00 8.96m
27 79 Kharyna Besaw 10 East Longmea 29-05.00 8.96m
27 56 Jasmine MacFarlane 11 Dennis-Yarmo 29-05.00 8.96m
32 58 Sydnie McGee 12 Dennis-Yarmo 29-04.75 8.95m
33 20 Oby Nwodoh 11 Bedford 29-01.00 8.86m
34 215 Erianna Hines 10 Milton 29-00.00 8.83m
34 218 Helene Juzyca 10 Milton 29-00.00 8.83m
34 62 Sophia Burrows 11 Dighton-Reho 29-00.00 8.83m
37 227 Kaitlyn MacAlister 12 Montachusett 28-05.50 8.67m
38 258 Bridget Harrington 12 Northampton 28-04.50 8.64m
39 238 Olivia Perkins 12 Nashoba 28-00.25 8.54m
40 314 Zuleica Monteiro 12 Randolph 27-06.00 8.38m
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 6.52 2/20/2011 Brett Buskey, Blackstone-Millv
Meet: * 6.52 2/12/2016 Evan Lexo, Groton-Dunst
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 865 Abu Ceesay 12 Norton 6.59q 3
2 704 Mike Maggipinto 12 East Longmea 6.65q 1 6.642
3 858 Nikolas Smith 11 Northampton 6.65q 4 6.645
4 810 Smith Charles 09 Milton 6.67q 3
5 821 Dereck Perkins 12 Milton 6.68q 2
6 730 Nathaniel Danti 12 Groton-Dunst 6.75q 3
7 988 Ryan Bonfiglio 12 Wareham 6.78q 1
8 868 Justin Ireland 12 Norton 6.79q 4
9 804 Mackenzie Allioth 11 Middleboro 6.80 2
10 880 Tyler Bryant 12 Pembroke 6.81 2 6.806
10 610 Tom Anderson 12 Auburn 6.81 5 6.806
12 969 Eric Chi 12 Wakefield 6.83 5
13 780 Chris Cervantes 12 Medway 6.84 5
14 1034 Evan Sperlinga 12 Wilmington 6.85 5
15 707 Twayne Clarke 10 Falmouth 6.87 5
16 823 Malike Wallace 12 Milton 6.88 4
17 765 Jaason Lopez 11 Marblehead 6.89 4 6.884
18 773 Andrew Garfield 11 Medfield 6.89 2 6.888
19 702 Eli Johnson 10 East Longmea 6.91 3
20 757 Joe Doherty 09 Marblehead 6.92 1
21 689 Sean Haney 12 Duxbury 6.96 3
22 1025 Brad Aldrich 12 Wilmington 6.97 1 6.961
23 626 Chenet Guerrier 12 Burlington 6.97 1 6.967
24 901 Kiernan Haley 11 Pentucket 7.02 4
25 944 Mike Leung 11 Stoneham 7.03 5 7.028
25 637 Michael Pavao 10 Burlington 7.03 2 7.028
27 618 Yulenny Ortiz 12 Auburn 7.04 2
28 677 Matt Goss 12 Dighton-Reho 7.07 5 7.068
28 680 Dennis Monteiro 10 Dighton-Reho 7.07 3 7.068
30 625 Derek Forte 12 Burlington 7.09 4
31 927 Jimsky St. Hiliare 12 Randolph 7.14 3
32 666 Kevin Michel 12 Dedham 7.15 2
33 682 Jake Salera 12 Dighton-Reho 7.16 1
34 608 Nathan Sylvia 12 Apponequet 7.18 4
35 820 David Perkins 12 Milton 7.61 1
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 6.52 2/20/2011 Brett Buskey, Blackstone-Millv
Meet: * 6.52 2/12/2016 Evan Lexo, Groton-Dunst
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 865 Abu Ceesay 12 Norton 6.47* 10
2 821 Dereck Perkins 12 Milton 6.57 8
3 704 Mike Maggipinto 12 East Longmea 6.60 6
4 858 Nikolas Smith 11 Northampton 6.61 5
5 730 Nathaniel Danti 12 Groton-Dunst 6.64 4
6 810 Smith Charles 09 Milton 6.64 3
7 868 Justin Ireland 12 Norton 6.78 2
8 988 Ryan Bonfiglio 12 Wareham 6.81 1
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 34.82 2/16/2003 Dan Saltzman, Foxboro HS
Meet-yards: 31.37 1989 (=34.31 m) Calvin Davis, Dorchester HS
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 865 Abu Ceesay 12 Norton 34.84 7 10
2 858 Nikolas Smith 11 Northampton 35.33 7 8
3 880 Tyler Bryant 12 Pembroke 35.47 7 6
4 868 Justin Ireland 12 Norton 36.43 7 5
5 773 Andrew Garfield 11 Medfield 36.64 5 4
6 1034 Evan Sperlinga 12 Wilmington 36.82 5 3
7 740 James Fisher 12 Longmeadow 36.82 6 2
8 710 Tristan Leachman 12 Falmouth 37.13 6 1
9 645 Angel Vargas 12 Burlington 37.25 6
10 771 Jakob Wikar 12 Marblehead 37.29 6
11 819 Koby Osazea 11 Milton 37.74 7
12 736 Rick Brown 11 Holliston 37.97 5
13 932 Dylan Klaiber 10 Sandwich 38.01 3
14 941 Nathaniel Schobel 11 Somerset-Ber 38.02 2
15 662 CJ Demeo 11 Dedham 38.08 4
16 906 Billy O'Neil 11 Pentucket 38.12 5
17 737 Michael Blake 09 Hudson 38.18 5
18 709 Nikko Jancatarino 11 Falmouth 38.22 3
19 734 Riley Pattan 10 Groton-Dunst 38.27 4
20 807 Brody Kitson 12 Middleboro 38.33 3
21 607 Matthew Soares 12 Apponequet 38.49 4
22 836 Daniel Oldham 12 Nashoba 38.56 4
23 1024 Matt Wagner 12 Westwood 38.78 1
24 912 Jordan Spaulding 12 Pentucket 38.78 2
25 1022 John Ralph 12 Westwood 38.86 2
26 872 Eddie Mercado Jr. 11 Norton 38.88 3
27 962 Luis Fernandez 12 Triton 39.24 1
28 769 Sam Thorne 11 Marblehead 39.83 1
29 655 Nathaniel Sayon 11 Charlestown 40.51 2
-- 685 Andrew Borg 12 Duxbury DQ 6 Lane violation
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:21.30 2/12/2015 Rodney Agyare-May, Burncoat
Meet-yards: 1:13.00 1984 (=1:19.83 m) Brad Schlypak, Narragansett H
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 647 Rodney Agyare-May 11 Burncoat 1:21.00* 4 10
2 878 Chris Wrenn 12 Norton 1:23.40 4 8
3 742 Logan Haldopoulos 12 Longmeadow 1:24.79 4 6
4 812 Kyle Dempsey 11 Milton 1:25.09 4 5
5 634 Ben Margalit 11 Burlington 1:25.91 3 4
6 862 Sean Cappellini 12 Norton 1:26.99 3 3
7 690 Jake Hesson 11 Duxbury 1:27.71 3 2
8 938 Joel Lara 10 Snowden Inte 1:27.74 4 1
9 852 Liam Flynn 12 Northampton 1:27.87 3
10 851 Jeremy Doele 12 Northampton 1:28.05 2
11 857 Patrick Quinlan 11 Northampton 1:28.36 1
12 957 Brandon Amello 11 Triton 1:28.68 4
13 665 John Keaney 10 Dedham 1:28.71 3
14 1001 Patrick Butler 12 Wayland 1:28.77 2
15 706 Adam Bruce 12 Falmouth 1:28.96 1
16 650 Patrick Hession 12 Canton 1:28.96 3
17 775 Matt Johnson 12 Medfield 1:29.71 2
18 727 Thomas Alden 12 Groton-Dunst 1:30.64 1
19 741 Brody Haldopoulos 10 Longmeadow 1:30.71 1
20 914 Benjamin Morin 10 Quabbin 1:31.53 2
21 1017 Elias Maroun 09 Westwood 1:32.23 1
22 982 Brian Smith 09 Wakefield 1:33.85 2
-- 1036 Ryan Sofoul Holliston DQ 1 Lane violation
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:29.76 1/17/2007 Jeff Moriarty, Westwood HS
Meet-yards: 2:15.1h 1981 (=2:27.75 m) Ross Muscato, Oliver Ames-N.E
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 896 Sam Coppola 12 Pentucket 2:35.90 2 10
2 816 Colin Keally 12 Milton 2:36.71 2 8
3 1000 Amin Touri 12 Watertown 2:37.16 2 6
4 989 Jeremy Breen 12 Watertown 2:38.09 2 5
5 761 Oliver Jacob 11 Marblehead 2:38.12 2 4
6 620 Isak Johnson 11 Bedford 2:38.67 2 3
7 890 Isiah Savage 12 Pembroke 2:38.99 2 2
8 679 Joseph Marcille 12 Dighton-Reho 2:40.54 2 1
9 790 Sean Conlan 11 Melrose 2:40.98 1
10 977 Adam Roberto 11 Wakefield 2:43.05 1
11 886 John McMahon 12 Pembroke 2:43.49 1
12 1015 Jack Herndon 11 Westwood 2:43.60 2
13 972 Matt Greatorex 10 Wakefield 2:43.71 1
14 766 Pete Morrison 12 Marblehead 2:44.48 2
15 692 Matt Leonard 12 Duxbury 2:44.55 1
16 750 Alex Perkins 12 Longmeadow 2:44.85 1
17 943 Alex Censullo 12 Stoneham 2:45.06 1
18 718 Jason Reed 12 Foxborough 2:45.70 1
19 657 Thomas Brennan 12 Danvers 2:49.69 1
20 756 Sullivan Kennedy 11 Ludlow 2:54.65 1
Boys 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 4:16.63 2/16/2014 Paul Hogan, Burlington
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 859 Liam Sullivan 12 Northampton 4:25.86 2 10
2 837 Travis Wold 12 Nashoba 4:32.11 2 8
3 953 Mario Fuchu 12 Tewksbury 4:34.55 2 6
4 764 Adam Linsky 12 Marblehead 4:35.98 2 5
5 763 Jared Kokinos 12 Marblehead 4:38.85 2 4
6 860 Joseph Annand 11 Norton 4:40.80 2 3
7 684 Will Bittrich 10 Duxbury 4:42.19 1 2
8 1020 Sean Murphy 11 Westwood 4:42.57 2 1
9 1018 Ryan Marten 11 Westwood 4:43.27 2
10 974 Nicholas McGee 11 Wakefield 4:43.90 1
11 1011 Zach Conant 09 Westwood 4:43.93 2
12 660 Zachary Powers 12 Danvers 4:44.21 2
13 971 Richard Custodio 12 Wakefield 4:46.22 1
14 648 Phil Malm 12 Burncoat 4:47.44 1
15 965 Bryon Popp 11 Triton 4:48.06 1
16 755 Luis Fialho 12 Ludlow 4:50.74 1
17 958 Ryan Atherton 11 Triton 4:52.18 1
18 768 Ian Strothers 11 Marblehead 4:53.31 1
19 795 Robbie Hanlon 12 Melrose 5:01.39 2
20 663 Dan Emery 11 Dedham 5:03.84 1
21 908 Brett Repke 12 Pentucket 5:06.97 1
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 9:19.20 1965 Dan Moynihan, Malden Catholic HS
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 828 Kyle Cloutier 11 Nashoba 9:45.10 10
2 791 Adam Cook 11 Melrose 9:49.50 8
3 681 Kyle Rendon 11 Dighton-Reho 9:52.30 6
4 905 Nick Murphy 10 Pentucket 9:52.84 5
5 839 Brian Brooks 10 Nauset 9:52.86 4
6 832 Ryan Gillooly 11 Nashoba 10:00.60 3
7 770 Mike Weidenbruch 12 Marblehead 10:05.64 2
8 649 Mark Clancy 12 Canton 10:19.80 1
9 998 Jim Piccirilli 11 Watertown 10:19.93
10 1008 Tyler Morris 09 Weston 10:20.33
11 822 Nick Villard 10 Milton 10:21.14
12 642 Joey Salvucci 11 Burlington 10:25.82
13 782 Drew McGlynn 12 Medway 10:26.53
14 855 Ethan Milsark 11 Northampton 10:36.25
15 1002 Zach Last 12 Wayland 10:39.77
16 913 Josh Walsh 10 Pentucket 10:43.45
17 732 Benjamin Hauk 12 Groton-Dunst 10:44.41
18 676 Hans Foelsche 12 Dighton-Reho 10:48.83
19 973 Tommy Lucey 10 Wakefield 10:51.79
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 7.57 2/19/2010 Nathan Wilson-Braun, WATERTOWN
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 866 Camden Cleathero 12 Norton 7.99q 4
2 957 Brandon Amello 11 Triton 8.09q 3
3 639 Edmund Reis 11 Burlington 8.21q 2
4 829 William Cruikshank 11 Nashoba 8.27q 1
5 738 Pat Boisvert 12 Hudson 8.40q 4
6 863 Alex Carignan 12 Norton 8.48q 3
7 670 Seth Amaral 12 Dighton-Reho 8.53q 2
8 759 George Goetz 12 Marblehead 8.57q 1
9 915 Frantz Bernadotte 11 Randolph 8.62 1 8.611
10 1030 Deven Langenfeld 12 Wilmington 8.70 5
11 760 Thomas Huber 10 Marblehead 8.71 4 8.703
12 884 Aaron Diauto 12 Pembroke 8.71 3 8.705
13 724 Jordan Vining 12 Foxborough 8.72 2
14 723 Hunter Stowell 10 Foxborough 8.77 3
15 882 Andrew Cirillo 11 Pembroke 8.79 4
16 604 Nick Matson 12 Apponequet 8.84 1
17 897 Gary Dwyer 12 Pentucket 8.91 1 8.902
18 951 John Donovan 12 Tewksbury 8.91 3 8.907
19 814 Delens Dushane 12 Milton 8.91 1 8.908
20 635 Kalpit Parekh 11 Burlington 8.95 4
21 713 Jake Hickey 12 Foxborough 8.96 5
22 668 Ryan Giffee 12 Dennis-Yarmo 9.08 2
23 783 Timmy McHugh 11 Medway 9.10 4
24 715 Keith Pham 11 Foxborough 9.13 1
25 1037 Yoel Lignabou Holliston 9.15 3
26 753 Matt Sambor 10 Longmeadow 9.27 4
27 669 Max Parent 12 Dennis-Yarmo 9.33 3
28 830 Keenan Doyle 11 Nashoba 9.36 2
29 739 Jaice Cass 11 Longmeadow 9.44 5
30 1009 Alan Szeto 12 Weston 9.68 5
31 658 Michael Daras 11 Danvers 10.04 2
32 877 Brodey Tinkham 09 Norton 10.11 5
-- 813 Edwin Dupreil 11 Milton DQ 5 Pushed hudles
-- 1021 Jonny Phan 11 Westwood DQ 5 Pushed hurdle
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 7.57 2/19/2010 Nathan Wilson-Braun, WATERTOWN
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 866 Camden Cleathero 12 Norton 8.00 10
2 957 Brandon Amello 11 Triton 8.07 8
3 639 Edmund Reis 11 Burlington 8.26 6
4 759 George Goetz 12 Marblehead 8.27 5
5 829 William Cruikshank 11 Nashoba 8.34 4
6 670 Seth Amaral 12 Dighton-Reho 8.37 3
7 738 Pat Boisvert 12 Hudson 8.39 2
8 863 Alex Carignan 12 Norton 8.44 1
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:32.40 2/12/2015 Norton, Norton
A Ceesay, J Ireland, C Cleathero, A Winiarz
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Norton 1:30.61* 8 10
1) 868 Justin Ireland 12 2) 866 Camden Cleathero 12
3) 874 Andrew Raneri 11 4) 865 Abu Ceesay 12
2 East Longmeadow 1:34.51 8 8
1) 704 Mike Maggipinto 12 2) 702 Eli Johnson 10
3) 703 Ryan Lavelle 10 4) 701 Jacob Giard 10
3 Burlington 1:35.23 8 6
1) 626 Chenet Guerrier 12 2) 637 Michael Pavao 10
3) 641 Alec Rollins 10 4) 645 Angel Vargas 12
4 Longmeadow 1:35.68 6 5
1) 748 Jordan Nunley 12 2) 749 Marquis Nunley 12
3) 745 Will Lukas 12 4) 740 James Fisher 12
5 Groton-Dunstable 1:35.95 5 4
1) 730 Nathaniel Danti 12 2) 734 Riley Pattan 10
3) 733 Tristan Naboicheck 10 4) 727 Thomas Alden 12
6 Auburn 1:36.15 6 3
1) 618 Yulenny Ortiz 12 2) 611 CJ Bernier 11
3) 617 David Nelson 10 4) 610 Tom Anderson 12
7 Marblehead 1:36.33 7 2
1) 771 Jakob Wikar 12 2) 765 Jaason Lopez 11
3) 757 Joe Doherty 09 4) 769 Sam Thorne 11
8 Pembroke 1:36.40 7 1
1) 882 Andrew Cirillo 11 2) 884 Aaron Diauto 12
3) 887 Tyler Mello 12 4) 885 Roman Frattasio 10
9 Pentucket 1:36.82 5
1) 901 Kiernan Haley 11 2) 904 Chris Muollo 11
3) 911 Liam Sheehy 11 4) 912 Jordan Spaulding 12
10 Northampton 1:37.01 7
1) 857 Patrick Quinlan 11 2) 856 Marcus Peterson 12
3) 854 Cole Lavalle 09 4) 851 Jeremy Doele 12
11 Triton 1:37.10 6
1) 960 Austin Clark 11 2) 962 Luis Fernandez 12
3) 966 Hunter Stevens 11 4) 957 Brandon Amello 11
12 Wilmington 1:37.15 4
1) 1025 Brad Aldrich 12 2) 1030 Deven Langenfeld 12
3) 1028 Steve Godfrey 12 4) 1034 Evan Sperlinga 12
13 Somerset-Berkley 1:37.37 5
1) 942 Nicholas White 12 2) 940 Owen Mosher 11
3) 941 Nathaniel Schobel 11 4) 939 Andrew Farias 11
14 Middleboro 1:37.67 7
1) 806 Evan Gwozdz 10 2) 807 Brody Kitson 12
3) 808 Jeremy Soule 10 4) 805 Ben Carey 12
15 Foxborough 1:37.68 5
1) 726 Nick Wright 12 2) 713 Jake Hickey 12
3) 722 Austin Ryan 12 4) 714 Eseosa Omuemu 11
16 Weston 1:37.78 4
1) 1004 Nick Camp 12 2) 1006 Samuel Gardiner 11
3) 1007 Hunter Meyer 12 4) 1010 Miller Ward 12
17 Duxbury 1:37.86 4
1) 685 Andrew Borg 12 2) 686 Zac Chin 11
3) 691 Michael Houghton 10 4) 689 Sean Haney 12
18 Wakefield 1:38.50 6
1) 969 Eric Chi 12 2) 980 Daniel Sallade 11
3) 985 Henry Stikeman 10 4) 979 Kevin Russo 12
19 Nashoba 1:38.61 3
1) 838 Zachary Wright 12 2) 835 Andrew Jowett 12
3) 831 Devon Duggan 12 4) 830 Keenan Doyle 11
20 Randolph 1:38.65 4
1) 917 Tance Bulter 12 2) 929 Fabian Thames 12
3) 927 Jimsky St. Hiliare 12 4) 928 Darius Swinton 11
21 Holliston 1:39.07 1
1) 736 Rick Brown 11 2) 1037 Yoel Lignabou
3) 1036 Ryan Sofoul 4) 1038 Jesse Zanghi
22 New Mission 1:39.18 3
1) 841 Marquis Roderiquez 12 2) 840 Thaddeus Alexis 12
3) 842 Swavaughn Smalls 11 4) 843 Richard Swaby 12
23 Medway 1:39.31 3
1) 785 Brennan Scarlata 12 2) 780 Chris Cervantes 12
3) 781 Ryan Cervantes 12 4) 784 Kevin Roberts 11
24 Swampscott 1:40.06 2
1) 947 Isaiha Bascon 10 2) 945 Jake Baldwin 12
3) 946 Patrick Bartholomew 12 4) 948 Anthony Moschella 10
25 Watertown 1:43.11 1
1) 992 Nicholas Cordeiro 10 2) 996 Daniel McCurley 12
3) 990 Sam Carton 11 4) 991 David Conlon 11
26 Apponequet 1:43.46 2
1) 600 Elijah Aguirre 12 2) 603 Alexander Lopes 11
3) 607 Matthew Soares 12 4) 606 Andrew Peterson 09
27 Melrose 1:44.00 3
1) 789 Nick Chan 11 2) 793 Rey Guity 10
3) 800 James Talbot 10 4) 798 Liam Rittenburg 09
28 Charlestown 1:44.07 1
1) 652 Devonte Diaz-Herrera 10 2) 653 Frammy Llavaria 11
3) 655 Nathaniel Sayon 11 4) 656 Vaughn Skinner 11
29 Nipmuc 1:45.17 2
1) 847 Kevin Hack 12 2) 844 Michael Davidshofer 10
3) 845 John Dias 12 4) 846 Collin Flanagan 10
-- Milton DQ 8 Lane violation
1) 819 Koby Osazea 11 2) 820 David Perkins 12
3) 810 Smith Charles 09 4) 821 Dereck Perkins 12
-- Falmouth DQ 2 Interference
1) 711 Aidan Washington 09 2) 707 Twayne Clarke 10
3) 708 Davaine Humphrey 11 4) 710 Tristan Leachman 12
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:26.24 2/12/2015 Northampton, Northampton
A Siegel, A Nortonsmith, I Shaw, N Smith
Meet-yards: 3:27.40 1984 (=3:26.3 m) Narragansett Reg.
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Pembroke 3:30.56 3 10
1) 888 Dan O'Neil 11 2) 884 Aaron Diauto 12
3) 890 Isiah Savage 12 4) 880 Tyler Bryant 12
2 Norton 3:33.49 3 8
1) 875 Nick Reynolds 11 2) 862 Sean Cappellini 12
3) 867 Parker Cleathero 12 4) 878 Chris Wrenn 12
3 Northampton 3:33.51 3 6
1) 856 Marcus Peterson 12 2) 858 Nikolas Smith 11
3) 851 Jeremy Doele 12 4) 854 Cole Lavalle 09
4 Bedford 3:38.37 2 5
1) 620 Isak Johnson 11 2) 621 Jonathan McCabe 11
3) 622 Taiga Okada 11 4) 623 Zachary Stevens 11
5 Burlington 3:39.78 2 4
1) 632 Greg Lamb 11 2) 633 Peter Lynch 11
3) 634 Ben Margalit 11 4) 641 Alec Rollins 10
6 Watertown 3:39.94 3 3
1) 989 Jeremy Breen 12 2) 991 David Conlon 11
3) 992 Nicholas Cordeiro 10 4) 993 Vasken Kebabjian 11
7 Longmeadow 3:40.43 2 2
1) 743 Carlin Joyal 11 2) 745 Will Lukas 12
3) 747 Ben Muhlmann 12 4) 741 Brody Haldopoulos 10
8 Dedham 3:41.15 1 1
1) 662 CJ Demeo 11 2) 665 John Keaney 10
3) 667 Tommy Nolan 11 4) 664 Brendan Hart 11
9 Dighton-Rehoboth 3:41.75 1
1) 672 Dominic Berthiaume 11 2) 679 Joseph Marcille 12
3) 673 Dean Bullock 11 4) 671 Zach Andrade 12
10 Westwood 3:42.08 2
1) 1015 Jack Herndon 11 2) 1022 John Ralph 12
3) 1018 Ryan Marten 11 4) 1024 Matt Wagner 12
11 Pentucket 3:42.55 3
1) 902 Andrew Klosowski 10 2) 899 Drew Fenton 12
3) 898 Ian Eichel 11 4) 906 Billy O'Neil 11
12 Wilmington 3:44.59 1
1) 1026 Dave Bell 11 2) 1027 Justin Ekstrom 11
3) 1033 Raymond Russell 11 4) 1035 Tyler Von Kahle 12
13 Wakefield 3:44.60 3
1) 968 Joe Boudreau 12 2) 981 TJ Sellers 11
3) 987 Daniel Summers 11 4) 983 Carmen Sorrentino 11
14 Weston 3:45.19 1
1) 1004 Nick Camp 12 2) 1006 Samuel Gardiner 11
3) 1003 Rob Armstrong 11 4) 1010 Miller Ward 12
15 Triton 3:47.61 2
1) 963 Gunnar Gustafson 10 2) 964 Ben Hall 10
3) 966 Hunter Stevens 11 4) 958 Ryan Atherton 11
16 East Longmeadow 3:50.82 2
1) 699 Connor Ashe 10 2) 700 Ryan Dutille 11
3) 701 Jacob Giard 10 4) 703 Ryan Lavelle 10
17 Randolph 3:54.01 1
1) 925 Cyprian Phillip 10 2) 924 Alec Milford 12
3) 918 Nathaniel Carmen 10 4) 926 Kevin Ramos 10
18 Foxborough 3:55.40 1
1) 719 Will Regan 09 2) 712 Brendan Foley 11
3) 716 Mike Platt 12 4) 718 Jason Reed 12
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: * 8:05.18 2/16/2014 Burlington, Burlington
M Ackerman, P Hogan, E Salina, C Raposo
School Finals Points
=======================================================================
1 Northampton 8:19.97 10
1) 853 Benjamin Gordon-Sniffen 09 2) 852 Liam Flynn 12
3) 855 Ethan Milsark 11 4) 859 Liam Sullivan 12
2 Tewksbury 8:22.56 8
1) 952 Rory Foley 12 2) 953 Mario Fuchu 12
3) 954 Alec Hirtle 10 4) 950 Jacob Cofer 11
3 Milton 8:24.72 6
1) 812 Kyle Dempsey 11 2) 817 John Lenane 12
3) 818 Tim Lynch 12 4) 816 Colin Keally 12
4 Pentucket 8:28.85 5
1) 895 Morgan Capener 11 2) 905 Nick Murphy 10
3) 907 Andrew Peterson 11 4) 896 Sam Coppola 12
5 Wakefield 8:39.05 4
1) 972 Matt Greatorex 10 2) 977 Adam Roberto 11
3) 978 Alec Rodgers 12 4) 986 Ryan Sullivan 11
6 Longmeadow 8:39.60 3
1) 751 Zach Posnik 12 2) 752 Jake Roy 12
3) 742 Logan Haldopoulos 12 4) 750 Alex Perkins 12
7 Duxbury 8:40.94 2
1) 684 Will Bittrich 10 2) 690 Jake Hesson 11
3) 692 Matt Leonard 12 4) 698 Tyler Wyatt 11
8 Pembroke 8:45.20 1
1) 886 John McMahon 12 2) 881 Colton Cappa 10
3) 879 Cameron Anderson 10 4) 892 Alex Wengryn 10
9 Melrose 8:47.76
1) 790 Sean Conlan 11 2) 795 Robbie Hanlon 12
3) 796 Will Hanlon 10 4) 797 Ryan Nagle 10
10 Nashoba 8:47.93
1) 828 Kyle Cloutier 11 2) 832 Ryan Gillooly 11
3) 827 Matt Buttiglieri 11 4) 837 Travis Wold 12
11 Apponequet 8:50.53
1) 608 Nathan Sylvia 12 2) 609 Owen Tower 12
3) 604 Nick Matson 12 4) 605 Zack Pannagio 12
12 Burlington 8:53.83
1) 634 Ben Margalit 11 2) 643 Jovan Sematimba 12
3) 632 Greg Lamb 11 4) 644 Matthew Tierney 11
13 Marblehead 8:59.85
1) 761 Oliver Jacob 11 2) 763 Jared Kokinos 12
3) 766 Pete Morrison 12 4) 764 Adam Linsky 12
14 Norton 9:15.15
1) 860 Joseph Annand 11 2) 864 Austin Carroll 09
3) 869 Jordan Lach 11 4) 870 Thomas LeClair 11
Boys High Jump
=================================================================================
Meet: * 6-08.25 2/21/2009 Trent Baltzell, Sutton HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 847 Kevin Hack 12 Nipmuc 6-04.00 1.93m 10
2 866 Camden Cleathero 12 Norton 6-02.00 1.87m 8
3 810 Smith Charles 09 Milton J6-02.00 1.87m 6
4 821 Dereck Perkins 12 Milton 6-00.00 1.82m 5
5 789 Nick Chan 11 Melrose 5-10.00 1.77m 4
6 786 Jeff Wenzel 12 Medway 5-08.00 1.72m 1.50
6 956 Brendan Murray 11 Tewksbury 5-08.00 1.72m 1.50
6 673 Dean Bullock 11 Dighton-Reho 5-08.00 1.72m 1.50
6 639 Edmund Reis 11 Burlington 5-08.00 1.72m 1.50
10 798 Liam Rittenburg 09 Melrose J5-08.00 1.72m
10 767 Mitch Norcross 12 Marblehead J5-08.00 1.72m
10 904 Chris Muollo 11 Pentucket J5-08.00 1.72m
10 947 Isaiha Bascon 10 Swampscott J5-08.00 1.72m
10 784 Kevin Roberts 11 Medway J5-08.00 1.72m
15 759 George Goetz 12 Marblehead J5-08.00 1.72m
15 616 Dean Lemansky 12 Auburn J5-08.00 1.72m
-- 1023 Patrick Wade 10 Westwood NH
-- 605 Zack Pannagio 12 Apponequet NH
-- 942 Nicholas White 12 Somerset-Ber NH
-- 774 Noah Garfield 10 Medfield NH
-- 710 Tristan Leachman 12 Falmouth NH
-- 738 Pat Boisvert 12 Hudson NH
-- 931 Jake Carter 12 Sandwich NH
-- 838 Zachary Wright 12 Nashoba NH
-- 637 Michael Pavao 10 Burlington NH
-- 659 Jerry Dixon 12 Danvers NH
Boys Long Jump
=================================================================================
Meet: * 22-08.25 2/16/2003 Roscell Lopez-Pitts, Mashpee HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 661 Sam Beaucejour 12 Dedham 20-10.00 6.35m 10
2 625 Derek Forte 12 Burlington 20-04.50 6.21m 8
3 702 Eli Johnson 10 East Longmea 20-03.50 6.18m 6 2nd best 19'11.5"
4 804 Mackenzie Allioth 11 Middleboro J20-03.50 6.18m 5 2nd best 18'5"
5 688 James Giumetti 12 Duxbury 20-02.50 6.15m 4
6 700 Ryan Dutille 11 East Longmea 19-11.50 6.08m 3
7 778 Cheng Xing 09 Medfield 19-10.00 6.04m 2
8 783 Timmy McHugh 11 Medway 19-09.00 6.01m 1
9 703 Ryan Lavelle 10 East Longmea 19-08.00 5.99m
10 856 Marcus Peterson 12 Northampton 19-07.50 5.98m
11 931 Jake Carter 12 Sandwich 19-07.00 5.96m
11 740 James Fisher 12 Longmeadow 19-07.00 5.96m
13 675 Henry DuBois 12 Dighton-Reho 19-06.00 5.94m
13 888 Dan O'Neil 11 Pembroke 19-06.00 5.94m
15 951 John Donovan 12 Tewksbury 19-04.00 5.89m
16 882 Andrew Cirillo 11 Pembroke 19-03.00 5.86m
17 939 Andrew Farias 11 Somerset-Ber 19-02.25 5.84m
18 967 Marc Biennestin 10 Wakefield 19-01.75 5.83m
19 748 Jordan Nunley 12 Longmeadow 19-00.00 5.79m
20 730 Nathaniel Danti 12 Groton-Dunst 18-06.50 5.65m
21 938 Joel Lara 10 Snowden Inte 18-06.00 5.63m
22 944 Mike Leung 11 Stoneham 18-04.25 5.59m
23 921 Chris Doan 12 Randolph 18-04.00 5.58m
24 924 Alec Milford 12 Randolph 17-09.00 5.41m
25 749 Marquis Nunley 12 Longmeadow 17-07.00 5.35m
-- 714 Eseosa Omuemu 11 Foxborough ND
Boys Shot Put
=================================================================================
Meet: * 61-01.50 2/12/2000 Jeff Chakouian, Seekonk HS
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 630 Matt Jankowski 12 Burlington 50-10.00 15.49m 10
2 949 Billy Bennett 12 Tewksbury 49-07.00 15.11m 8
3 930 Eljon Williams 12 Randolph 49-02.00 14.98m 6
4 636 Michael Pasciuto 12 Burlington 48-04.25 14.73m 5
5 619 Zachary Randall 12 Auburn 45-08.75 13.93m 4
6 975 Cole Mottl 11 Wakefield 45-08.50 13.93m 3
7 674 Jon Delaney 12 Dighton-Reho 45-02.00 13.76m 2
8 631 Joseph Kim 12 Burlington 44-07.00 13.58m 1
9 815 Jamil James 11 Milton 43-06.75 13.27m
10 826 Thomas Bunnell 12 Nashoba 43-05.50 13.24m 43'00.50"
11 805 Ben Carey 12 Middleboro J43-05.50 13.24m 41'10"
12 883 Matt Davis 12 Pembroke 43-05.00 13.23m
13 976 Jared Regan 12 Wakefield 41-09.75 12.74m
14 1032 Kyle Nelson 12 Wilmington 41-04.75 12.61m
15 970 Joe Connell 11 Wakefield 40-10.50 12.45m
16 893 Will Beard 12 Pentucket 39-11.75 12.18m
17 923 Patrick Mette 11 Randolph 39-11.50 12.17m
18 758 Ryan Dumais 10 Marblehead 39-06.75 12.05m
19 614 Alex Hammond 11 Auburn 39-06.00 12.03m
20 1019 Conor McCaul 11 Westwood 38-11.00 11.86m
21 922 Armani Mette 10 Randolph 38-05.75 11.72m
-- 629 Adam Jankowski 12 Burlington ND
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Milton 91.50 2) Tewksbury 70
3) Norton 38 4) Weston 30
5) Holliston 29 6) Nashoba 25.50
7) Pembroke 25 8) Northampton 18
9) East Longmeadow 17 10) Wilmington 13
11) Danvers 12 12) Melrose 10
12) New Mission 10 12) Medway 10
12) Longmeadow 10 16) Westwood 9
16) Foxborough 9 18) Auburn 8
18) Canton 8 18) Pentucket 8
18) Watertown 8 22) Bedford 6
22) Swampscott 6 22) Somerset-Berkley 6
22) Nauset 6 22) Triton 6
27) Dedham 4 28) Medfield 2
28) Duxbury 2 28) Randolph 2
28) Groton-Dunstable 2 28) Stoneham 2
28) Wayland 2 34) Dennis-Yarmouth 1
34) Quabbin 1
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Norton 78 2) Burlington 45.50
3) Milton 41 4) Northampton 39
5) Nashoba 25 6) Tewksbury 23.50
7) East Longmeadow 23 8) Marblehead 22
9) Pentucket 20 9) Pembroke 20
11) Longmeadow 18 12) Watertown 14
13) Dighton-Rehoboth 13.50 14) Melrose 12
15) Dedham 11 16) Duxbury 10
16) Nipmuc 10 16) Burncoat 10
19) Triton 8 19) Groton-Dunstable 8
19) Bedford 8 22) Auburn 7
22) Wakefield 7 24) Medfield 6
24) Randolph 6 26) Middleboro 5
27) Nauset 4 28) Wilmington 3
29) Medway 2.50 30) Hudson 2
31) Falmouth 1 31) Snowden International Sch 1
31) Wareham 1 31) Canton 1
31) Westwood 1
Licensed to Reggie Lewis Track and Athletic Center - Site License
HY-TEK's Meet Manager 2/13/2016 02:02 PM
MIAA Div 5 Indoor Track & Field Championships - 2/13/2016
Reggie Lewis Track - Boston, MA
Results
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 7.47 2/17/2015 Julia Malenchini, Sutton
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 64 Adriana Forcucci 12 Cardinal Spe * 7.39q 3
2 21 Alyssa Zee 11 Ashland * 7.40q 4
3 119 Daniela Garcia 11 Hamilton-Wen 7.52q 2
4 53 Saralynn Spear 11 Blackstone-M 7.57q 5
5 54 Chloe Alfieri 10 Bromfield Sc 7.60q 3
6 404 Ashley Thomas 10 Ursuline Aca 7.61q 1
7 35 Bryanna Peters 12 Ayer Shirley 7.62q 3
8 252 Isabel Soule 11 Newburyport 7.69q 4
9 397 Jackie Hayes 10 Ursuline Aca 7.72 3
10 176 Patricia Adesanya 09 Lowell Catho 7.73 1
11 156 Carolina Ivanov 10 Ipswich 7.75 1
12 284 Jessica Ciesluk 09 Oakmont 7.77 3
13 270 Kristi Morrison 12 Northbridge 7.80 2
14 110 Alicia Palmer 10 Grafton 7.82 5 7.817
14 116 Ajah Farrington 12 Greenfield 7.82 4 7.817
16 389 Kelly Cheevers 7 Ursuline Aca 7.83 4 7.826
17 238 Colleen Byron 10 Newburyport 7.83 5 7.828
18 396 Ashley Haughton 12 Ursuline Aca 7.85 2
19 76 Maureen Grady 09 Douglas 7.86 1
20 134 Elleri Wisner 12 Hampshire 7.87 3
21 236 Latasha Thompson 8 Narragansett 7.88 4
22 154 Lauren Gallant 11 Ipswich 7.89 3
23 225 Kayla Kurland-Davi 12 Mohawk Trail 7.92 3 7.913
24 24 Victoria Bruce 11 Austin Prep 7.92 5 7.915
25 298 Maggie Adams 10 Old Rocheste 7.93 4
26 373 Emma Slysz 11 South Hadley 7.94 2
27 97 Brooke Douglass 11 Fairhaven 7.95 2
28 19 Emily Finnegan 11 Ashland 7.97 2
29 214 Morgan Kane 09 Millis 8.00 5
30 223 Lucy Carr 09 Mohawk Trail 8.03 5
31 322 Devon Roy 12 Pioneer Vall 8.05 1
32 95 Sarah Powers 12 Essex Techni 8.06 2
33 59 Tamara Rodgers 11 Burke 8.09 5
34 181 Katherine Helmer 12 Lunenburg 8.11 2
35 99 Alison Keener 11 Fontbonne Ac 8.15 1
36 368 Emily Herman 11 South Hadley 8.20 5
37 61 Leya Volcy 11 Burke 8.45 4
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 7.47 2/17/2015 Julia Malenchini, Sutton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 64 Adriana Forcucci 12 Cardinal Spe 7.34* 10
2 21 Alyssa Zee 11 Ashland 7.37* 8
3 53 Saralynn Spear 11 Blackstone-M 7.52 6 7.517
4 119 Daniela Garcia 11 Hamilton-Wen 7.52 5 7.519
5 404 Ashley Thomas 10 Ursuline Aca 7.54 4
6 54 Chloe Alfieri 10 Bromfield Sc 7.59 3
7 35 Bryanna Peters 12 Ayer Shirley 7.60 2
8 252 Isabel Soule 11 Newburyport 7.63 1
Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 40.89 2/17/2015 Krista Fernandes, Coyle & Cass
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 289 Alyssa Madden 09 Oakmont 41.11 11 10
2 21 Alyssa Zee 11 Ashland 41.54 11 8
3 155 Michaela Hedderman 12 Ipswich 41.64 11 6
4 169 Kaitlyn Leonard 12 Littleton 41.65 11 5
5 31 Lauren Sablone 8 Austin Prep 42.58 10 4
6 120 Julia Koenig 11 Hamilton-Wen 42.85 10 3
7 54 Chloe Alfieri 10 Bromfield Sc 42.90 11 2
8 270 Kristi Morrison 12 Northbridge 43.02 10 1
9 2 Hannah Black 10 Advanced Mat 43.34 9
10 376 Ashley Consolini 12 Southwick-To 43.61 4
11 50 Madison Machado 12 Bishop Stang 43.80 9
12 49 Emily Smith 11 Bishop Fenwi 43.83 8
13 53 Saralynn Spear 11 Blackstone-M 44.00 10
14 378 Elizabeth Charity 12 Sutton 44.03 10
15 365 Katie Evans 12 South Hadley 44.23 8
16 188 Elizabeth Reed 11 Lynnfield 44.29 9
17 43 Lindsay Donahue 12 Bishop Fenwi 44.37 9
18 146 Rebecca Reynolds 10 Innovation A 44.40 9
19 223 Lucy Carr 09 Mohawk Trail 44.49 8
20 30 Caroline Russell 10 Austin Prep 44.58 7
21 339 Kiley Ronan 8 Saugus 44.59 7
22 110 Alicia Palmer 10 Grafton 44.61 2
23 159 Amanda Recupero 11 Ipswich 44.82 7
24 91 Emily Crispin 12 Essex Techni 45.01 6
25 212 Parousia Cruz 11 Millis 45.13 8
26 275 Anna Roman 09 Norwell 45.16 8
27 135 Jordan Wytrych 11 Hampshire 45.16 5
28 322 Devon Roy 12 Pioneer Vall 45.25 5
29 217 Katie Malewicz 10 Millis 45.37 6
30 10 Emma Richardson 11 Amesbury 45.46 7
31 52 Taylor Kudirka 12 Blackstone-M 45.48 6
32 356 Allison Pereira 12 Seekonk 45.52 5
33 372 Kyra Shoenfeld 11 South Hadley 45.57 3
34 85 Katy Czarniak 12 East Bridgew 45.81 2
35 290 Laura McBride 8 Oakmont 45.82 1
36 326 Lina Lark 11 Pope Francis 45.84 5
37 399 Catherine McCusker 09 Ursuline Aca 45.97 4
38 327 Julie Pirog 11 Pope Francis 46.07 3
39 118 Eliza Campbell 09 Hamilton-Wen 46.22 4
40 95 Sarah Powers 12 Essex Techni 46.25 7
41 180 Laura Stucchi 11 Lowell Catho 46.39 1
42 77 Jenna Keeman 09 Douglas 46.45 1
43 75 Micaela Goldenberg 12 Douglas 46.54 5
44 201 Megan Bubello 12 Marian 46.70 2
45 199 Abby Roundy 11 Manchester E 47.05 3
46 314 Lauren Ovian 12 Old Rocheste 47.20 2
47 406 Anastasia Achiaa 7 Uxbridge 47.34 1
48 98 Bridget Flynn 10 Fontbonne Ac 47.62 3
49 99 Alison Keener 11 Fontbonne Ac 47.65 4
50 398 Caitlin Lewis 10 Ursuline Aca 48.33 6
Girls 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:34.18 2/12/2014 Amy Piccolo, Ursuline Aca
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 390 Kaia Corthell 12 Ursuline Aca 1:38.12 3 10
2 285 Kaylin Ciesluk 11 Oakmont 1:38.66 3 8
3 187 Kate Mitchell 10 Lynnfield 1:39.56 3 6
4 331 Gianna Mastromatte 11 Saint Peter- 1:39.92 3 5
5 383 Jenna Light 12 Sutton 1:41.91 1 4
6 168 Emma Hartzel 10 Littleton 1:43.08 2 3
7 246 Bella Palma 12 Newburyport 1:43.63 3 2
8 216 Hannah MacDonald 12 Millis 1:43.82 2 1
9 215 Julia Krauss 10 Millis 1:43.91 1
10 359 Anne Silveira 12 Seekonk 1:43.96 2
11 428 Holly Benson 12 Winthrop 1:44.05 3
12 80 Lauren Kinchla 10 Dover-Sherbo 1:45.90 1
13 26 Emily Hickey 8 Austin Prep 1:46.37 1
14 197 Charlotte Freed 12 Manchester E 1:46.78 2
15 19 Emily Finnegan 11 Ashland 1:47.25 2
16 209 Katie Wellington 10 Mashpee 1:47.69 1
17 11 Hannah Kelley 10 Archbishop W 1:48.15 1
Girls 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:54.76 2/17/2015 Sarah Edwards, Bellingham
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 37 Sarah Edwards 12 Bellingham 2:54.33* 2 10
2 140 Rita Maurais 12 Hopedale 2:59.13 2 8
3 48 Sydney Packard 12 Bishop Fenwi 3:01.16 2 6
4 104 Sam Carroll 10 Grafton 3:03.03 2 5
5 79 Carly Giacchetti 11 Dover-Sherbo 3:11.58 2 4
6 307 Madisen Martin 10 Old Rocheste 3:13.67 2 3
7 400 Carolyn Recupero 12 Ursuline Aca 3:14.40 1 2
8 301 Nina Bourgeois 12 Old Rocheste 3:14.66 1 1
9 193 Niamh Dalton 11 Manchester E 3:15.36 2
10 20 Kristen Mahoney 11 Ashland 3:16.64 1
11 257 Olivia Esposito 10 North Readin 3:16.81 2
12 51 MaryLyn Sullivan 11 Bishop Stang 3:17.51 1
13 23 Meg Braciska 12 Austin Prep 3:17.72 1
14 102 Emma Bouvier 09 Grafton 3:18.90 1
15 250 Katherine Sheehy 09 Newburyport 3:19.06 2
16 336 Emily Monaco 12 Saugus 3:20.30 1
17 89 Marissa Ortega 10 East Bridgew 3:25.77 1
Girls 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 5:00.51 2/17/2015 Olivia Lantz, Manchester E
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 171 Sarah Roffman 09 Littleton 5:08.67 2 10
2 149 Emily DeMarco 12 Ipswich 5:09.50 2 8
3 395 Lauren Grela 09 Ursuline Aca 5:12.94 2 6
4 261 Meredith Griffin 10 North Readin 5:17.25 2 5
5 170 Kaitlyn Roffman 09 Littleton 5:18.95 2 4
6 371 Jocelyn Rondeau 09 South Hadley 5:26.32 2 3
7 33 Anna Norton 09 Ayer Shirley 5:28.24 1 2
8 137 Isabelle Doran 09 Hopedale 5:33.71 2 1
9 56 Tessa McClain 8 Bromfield Sc 5:34.28 1
10 165 Kaitlyn Pajer 11 Leicester 5:35.07 2
11 46 Grace Foley 09 Bishop Fenwi 5:35.45 2
12 328 Haley Sullivan 11 Pope Francis 5:36.27 1
13 219 Jessica O'Reilly 12 Millis 5:39.94 2
14 101 Alexandra Avery 09 Grafton 5:45.03 1
15 313 Avery Nugent 11 Old Rocheste 5:46.65 1
16 139 Carrie Maurais 10 Hopedale 5:48.84 1
17 418 Connor McCarthy 09 West Bridgew 5:49.23 1
18 72 Alexa VanVoorhis 10 Coyle & Cass 5:49.31 1
Girls 2 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 11:17.60 2/17/2015 Erin Grela, Ursuline Aca
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 394 Erin Grela 12 Ursuline Aca 11:10.57* 2 10
2 25 Stephanie Casalett 10 Austin Prep 11:14.96* 2 8
3 124 Taylor Blow 12 Hampshire 11:16.61* 2 6
4 132 Ally Roessling 12 Hampshire 11:35.81 2 5
5 325 Nicole Julian 12 Pope Francis 11:38.82 2 4
6 224 Meghan Davis 09 Mohawk Trail 11:38.86 2 3
7 196 Holly Fossa 10 Manchester E 11:46.08 2 2
8 195 Eve Feuerbach 09 Manchester E 11:47.25 2 1
9 423 Alison Wyman 12 West Bridgew 11:49.70 1
10 310 Madeline Meyer 12 Old Rocheste 11:52.40 2
11 6 Megan Scott 09 Advanced Mat 11:56.72 2
12 375 Mackenzie Werenski 12 South Hadley 12:01.00 2
13 108 Abby Hamilton 09 Grafton 12:02.63 1
14 393 Katherine Ferrara 12 Ursuline Aca 12:08.30 2
15 136 Katelynn Brunt 7 Hopedale 12:13.95 1
16 117 Amy O'Sullivan 10 Greenfield 12:15.88 2
17 167 Julia Feltus 10 Littleton 12:23.84 1
18 388 Alexis White 10 Sutton 12:32.14 1
19 198 Maura McCormick 11 Manchester E 12:35.24 1
20 142 Alisa Crueger-Cain 8 Innovation A 12:39.94 1
21 8 Hailee Gibadlo 11 Amesbury 12:45.22 1
22 210 Angelina DiDomenic 11 Millbury 12:52.96 1
23 286 Delaney Collins 09 Oakmont 12:55.19 1
24 420 Kathryn Pleach 12 West Bridgew 12:57.26 1
25 14 Jaclyn Shuttlewort 12 Archbishop W 12:58.24 1
26 131 Sophia Prouty 10 Hampshire 13:06.03 1
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 8.49 2/12/2014 Aly Comeau, Gardner
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 269 Julia Valenti 12 North Readin 8.67q 1
2 121 Anna Murphy 12 Hamilton-Wen 8.68q 2
3 319 Zoe Smith 12 Old Rocheste 8.92q 3
4 311 Morgan Middleton 12 Old Rocheste 8.94q 4
5 205 Olivia Smith 11 Marthas Vine 9.02q 5
6 182 Sophia Holman 12 Lunenburg 9.04q 2
7 15 Nikki Doherty 12 Arlington Ca 9.06q 5
8 414 Emily Roxo 12 Uxbridge 9.18q 4
9 323 Alexandra Gonet 09 Pope Francis 9.31 4
10 52 Taylor Kudirka 12 Blackstone-M 9.32 3
11 376 Ashley Consolini 12 Southwick-To 9.40 5
12 16 Jackie Noftle 12 Arlington Ca 9.43 3
13 299 Lexi Afonso 12 Old Rocheste 9.47 2
14 293 Tess Rembetsy-Brow 12 Oakmont 9.50 5
15 267 Jenna Raffael 12 North Readin 9.54 3
16 164 Emma Fiore 12 Joseph Case 9.60 3
17 97 Brooke Douglass 11 Fairhaven 9.61 2
18 55 Anya Begue 10 Bromfield Sc 9.62 2
19 123 Fiona Worsfold 12 Hamilton-Wen 9.66 1
20 421 Olivia Sarantopolo 11 West Bridgew 9.67 4
21 256 Olivia DeMonico 12 North Readin 9.69 2
22 354 Jessica Moszkowicz 12 Seekonk 9.71 5
23 63 Abbie Cooke 12 Cardinal Spe 9.75 4
24 377 Taylor Arthaud 12 Sutton 9.80 1
25 221 Taylor White 11 Millis 9.91 5
26 316 Brooke Santos 11 Old Rocheste 9.93 1
27 211 Mary Martocci 8 Millbury 9.97 3
28 74 Meghan Foley 11 Douglas 10.00 2
29 160 Malak Reyes 11 Ipswich 10.17 3
30 158 Audrey McMorrow 10 Ipswich 10.21 1
31 296 Abigail Tata 10 Oakmont 10.30 4
32 67 Paige O'Keefe 11 Cardinal Spe 10.62 1
33 417 Emma Bedard 11 West Bridgew 11.87 1
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 8.49 2/12/2014 Aly Comeau, Gardner
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 121 Anna Murphy 12 Hamilton-Wen 8.67 10
2 269 Julia Valenti 12 North Readin 8.77 8
3 311 Morgan Middleton 12 Old Rocheste 8.90 6
4 414 Emily Roxo 12 Uxbridge 8.94 5
5 205 Olivia Smith 11 Marthas Vine 9.03 4
6 182 Sophia Holman 12 Lunenburg 9.10 3
7 15 Nikki Doherty 12 Arlington Ca 9.22 2
-- 319 Zoe Smith 12 Old Rocheste FS
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:48.47 2/17/2015 Sutton, Sutton
J Malenchini, E Charity, P Vigliotta, G Watkins
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hamilton-Wenham 1:48.28* 7 10
2 Newburyport 1:51.64 7 8
3 Old Rochester 1:52.19 4 6
4 Saugus 1:52.58 6 5
5 Oakmont 1:52.66 7 4
6 Ursuline Academy 1:53.15 6 3
7 West Bridgewater 1:53.17 2 2
8 East Bridgewater 1:53.18 5 1
9 Millis 1:53.31 6
10 Uxbridge 1:54.35 7
11 Arlington Catholic 1:54.71 4
12 Sutton 1:55.42 5
13 South Hadley 1:55.44 5
14 North Reading 1:55.59 4
15 Lowell Catholic 1:56.05 3
16 Mohawk Trail 1:56.65 3
17 Austin Prep 1:56.71 5
18 Douglas 1:57.27 1
19 Hampshire 1:57.35 3
20 Ayer Shirley 1:57.40 2
21 Narragansett 1:58.20 1
22 Cardinal Spellman 1:58.63 6
23 Marian 1:58.85 2
24 Burke 1:59.79 1
25 Ipswich 1:59.93 1
26 Bellingham 2:00.57 3
27 Bishop Fenwick 2:00.77 2
28 Seekonk 2:01.45 4
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 4:10.16 2/17/2015 Sutton, Sutton
E Charity, J Light, O Reinold, G Watkins
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ipswich 4:13.80 4 10
2 Littleton 4:14.88 4 8
3 South Hadley 4:17.64 4 6
4 Hamilton-Wenham 4:21.12 3 5
5 Millis 4:21.20 4 4
6 Winthrop 4:21.57 3 3
7 Old Rochester 4:22.25 4 2
8 Ursuline Academy 4:23.36 3 1
9 Essex Technical 4:24.23 2
10 Pope Francis 4:24.96 2
11 Seekonk 4:25.05 3
12 Bishop Fenwick 4:26.82 4
13 Saugus 4:31.35 1
14 Mashpee 4:32.12 2
15 Austin Prep 4:32.54 3
16 Sutton 4:34.34 2
17 Notre Dame Academy-Worcester 4:34.71 1
18 Oakmont 4:36.66 3
19 Innovation Academy 4:41.33 1
20 Grafton 4:41.89 1
21 North Reading 4:49.26 2
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet: * 9:50.68 2/12/2014 Narragansett, Narragansett
K Chartier, A Capps, R Capps, R Lucier
School Finals Points
=======================================================================
1 Ursuline Academy 10:09.40 10
2 South Hadley 10:17.86 8
3 Hopedale 10:19.11 6
4 Littleton 10:23.79 5
5 Newburyport 10:26.93 4
6 Old Rochester 10:30.29 3
7 Sutton 10:31.13 2
8 Lynnfield 10:32.30 1
9 Hampshire 10:35.36
10 Grafton 10:39.37
11 North Reading 10:41.81
12 Advanced Math & Science 10:42.51
13 Dover-Sherborn 10:53.63
14 Oakmont 10:55.14
15 Uxbridge 10:55.51
16 Seekonk 11:11.92
Girls High Jump
=======================================================================
Meet: * 5-02 2/12/2014 Julia Witt, Notre Dame A
Meet: * 5-02 2/17/2015 Olivia Reinold, Sutton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 387 Greta Watkins 12 Sutton 5-00.00 10
2 321 Danielle Devine 12 Pioneer Vall J5-00.00 8
3 319 Zoe Smith 12 Old Rocheste J5-00.00 6
4 164 Emma Fiore 12 Joseph Case 4-10.00 3.50
4 272 Amelia Wright 12 Northbridge 4-10.00 3.50
4 334 Gianna Filaretos 11 Saugus 4-10.00 3.50
4 31 Lauren Sablone 8 Austin Prep 4-10.00 3.50
8 204 Madison Moreis 11 Marthas Vine J4-10.00 1
9 293 Tess Rembetsy-Brow 12 Oakmont J4-10.00
10 408 Madison Cahill 11 Uxbridge J4-10.00
10 58 Grace Turnbull 11 Bromfield Sc J4-10.00
12 383 Jenna Light 12 Sutton J4-10.00
12 311 Morgan Middleton 12 Old Rocheste J4-10.00
14 166 Madison Rowland 12 Leicester J4-10.00
14 424 Emily Yeo 12 West Bridgew J4-10.00
16 156 Carolina Ivanov 10 Ipswich 4-08.00
16 73 Alyssa Vieira 12 Coyle & Cass 4-08.00
18 376 Ashley Consolini 12 Southwick-To J4-08.00
18 340 Victoria Sparages 12 Saugus J4-08.00
18 262 Lauren Gulbicki 10 North Readin J4-08.00
18 266 Kerry O'Brien 09 North Readin J4-08.00
18 34 Erin Norton 09 Ayer Shirley J4-08.00
23 290 Laura McBride 8 Oakmont J4-08.00
23 281 Meghan Murphy 11 Notre Dame A J4-08.00
23 77 Jenna Keeman 09 Douglas J4-08.00
-- 51 MaryLyn Sullivan 11 Bishop Stang NH
-- 68 Alison O'Leary 10 Cardinal Spe NH
-- 10 Emma Richardson 11 Amesbury NH
-- 397 Jackie Hayes 10 Ursuline Aca NH
-- 315 Hailey Saccone 12 Old Rocheste NH
-- 256 Olivia DeMonico 12 North Readin NH
-- 308 Michaela Mattson 09 Old Rocheste NH
-- 163 Lauren Davidson 11 Joseph Case NH
-- 216 Hannah MacDonald 12 Millis NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Meet: * 17-03 2/12/2014 Danielle Griffin, Norwell
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 21 Alyssa Zee 11 Ashland 17-09.00* 10
2 205 Olivia Smith 11 Marthas Vine 17-00.50 8
3 35 Bryanna Peters 12 Ayer Shirley 17-00.25 6
4 396 Ashley Haughton 12 Ursuline Aca 16-03.50 5
5 299 Lexi Afonso 12 Old Rocheste 16-01.75 4
6 182 Sophia Holman 12 Lunenburg 16-00.75 3
7 269 Julia Valenti 12 North Readin 15-10.75 2
8 321 Danielle Devine 12 Pioneer Vall 15-08.25 1 15-07.50
9 311 Morgan Middleton 12 Old Rocheste J15-08.25 14-11.50
10 116 Ajah Farrington 12 Greenfield 15-07.25
11 319 Zoe Smith 12 Old Rocheste 15-06.50
12 326 Lina Lark 11 Pope Francis 15-05.00
13 323 Alexandra Gonet 09 Pope Francis 15-04.50
14 64 Adriana Forcucci 12 Cardinal Spe 15-04.00
15 156 Carolina Ivanov 10 Ipswich 15-02.75
16 97 Brooke Douglass 11 Fairhaven 15-02.25
17 267 Jenna Raffael 12 North Readin 15-02.00
18 176 Patricia Adesanya 09 Lowell Catho 15-00.50
19 221 Taylor White 11 Millis 14-08.75
20 190 Caroline Grutchfie 12 Mahar Region 14-07.00
20 151 Zoe Doran 11 Ipswich 14-07.00
22 43 Lindsay Donahue 12 Bishop Fenwi 14-03.25
23 12 Ruth Labranche 11 Archbishop W 14-02.00
24 166 Madison Rowland 12 Leicester 14-01.75
25 135 Jordan Wytrych 11 Hampshire 14-00.00
25 404 Ashley Thomas 10 Ursuline Aca 14-00.00
27 26 Emily Hickey 8 Austin Prep 13-05.50
28 421 Olivia Sarantopolo 11 West Bridgew 10-10.00
Girls Shot Put Adaptive
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 302 Mikayla Chandler 09 Old Rocheste 14-02.25
Girls Shot Put
=======================================================================
Meet: * 40-04.75 2/12/2014 Gaelin Farrell, Narragansett
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 269 Julia Valenti 12 North Readin 36-10.00 10
2 346 Cameron Garabian 09 Seekonk 35-11.50 8
3 349 Erin Langlois 12 Seekonk 34-02.75 6
4 231 Savannah Drowne 12 Narragansett 33-07.50 5
5 432 Gianna Massa 11 Winthrop 33-00.50 4
6 351 Katelyn Leclerc 12 Seekonk 32-07.25 3
7 106 Molly Dewar 12 Grafton 32-06.00 2
8 271 Jill Shenian 12 Northbridge 31-07.50 1
9 330 Ellie Martin 12 Saint Mary's 31-04.75
10 152 Abby Fitzpatrick 11 Ipswich 31-04.50
11 347 Kaitlin Garabian 12 Seekonk 31-02.50
12 392 Mackenzie Enos 10 Ursuline Aca 31-01.50
13 374 Savannah Sudyka 09 South Hadley 30-08.00
14 230 Alyssa LaBrack 11 Murdock 30-06.00
15 335 Ailyn Minaya 11 Saugus 30-04.50
16 426 Tatiana Wiersma 10 Whitinsville 30-04.25
17 329 Victoria DiCenso 11 Saint Mary's 30-01.75
18 361 Audry Wooden 11 Seekonk 30-00.75
19 153 Carina Fronteiro 12 Ipswich 29-02.00
20 307 Madisen Martin 10 Old Rocheste 28-07.00
21 355 Molly O'Halloran 12 Seekonk 28-06.25
22 259 Elizabeth Flett 12 North Readin 28-05.75
23 333 Evelyn D'Amato 12 Saugus 28-05.25
24 71 Monica Walcek 12 Carver 28-03.00
25 13 Julia McRoberts 10 Archbishop W 27-06.50
26 402 Alex Shute 12 Ursuline Aca 26-08.00
27 297 Arianna White 11 Oakmont 26-02.50
28 241 Anastasia Hansen 10 Newburyport 25-06.25
Boys 55 Meter Dash
===================================================================
Meet: * 6.58 2/17/2015 Garrett Morris, Bishop Stang
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 522 Garrett Morris 12 Bishop Stang 6.63q 1
2 650 Hayden Gray 12 Littleton 6.71q 4
3 737 Jackson Hastings 12 North Readin 6.82q 5
4 541 Kierston Griffiths 11 Burke 6.83q 5
5 847 Theodore Campbell 12 Tech Boston 6.84q 3
6 435 Jean-Paul Carbonne 10 Advanced Mat 6.85q 6
7 604 Kevin Mensah 11 Holy Name Ce 6.87q 1
8 853 Nate Beaulieu 12 Uxbridge 6.88q 2
9 502 Nicholas Michaud 11 Bellingham 6.89 2
10 576 Justin Seymour 12 Dover-Sherbo 6.91 2
11 453 Keith Merchant 12 Amesbury 6.92 6 6.914
12 814 Nick Silva 10 Saugus 6.92 1 6.916
13 802 Ian Merry 12 Quaboag 6.93 6
14 733 Angelo DiSanto 12 North Readin 6.94 3 6.932
15 513 Colin Norton 11 Bishop Fenwi 6.94 4 6.933
16 643 Aiden Silva 12 Joseph Case 6.97 5
17 624 Mike D'Agostino 10 Ipswich 6.98 5
18 438 Sterling Kelly 12 Advanced Mat 6.99 1
19 771 Nick Elkalassi 10 Old Rocheste 7.02 4
20 547 Xavier Cato 11 Cardinal Spe 7.07 2 7.062
21 867 Matt Deluca 11 West Bridgew 7.07 1 7.069
22 660 Corey Falardeau 12 Lowell Catho 7.08 5 7.078
23 636 Noah Couitt 10 Joseph Case 7.08 3 7.080
24 834 Darius Webb 11 Southwick-To 7.10 1 7.091
25 580 Eric Duhamel 10 East Bridgew 7.10 6 7.093
26 749 Tim Hannon 10 Northbridge 7.10 4 7.097
27 469 Nick Colavita 12 Ashland 7.10 5 7.099
28 589 Andrew Smith 10 East Bridgew 7.11 2
29 551 Freddy Dauphin 12 Cardinal Spe 7.12 6
30 592 Jared Vargus 12 East Bridgew 7.14 3
31 789 Kenny Cesar 10 Pope Francis 7.15 5
32 533 Damain Carrasquill 11 Bourne 7.16 2 7.156
33 679 Jake Janak 12 Marthas Vine 7.16 3 7.159
34 510 Oliver Botthof 12 Bishop Fenwi 7.17 3 7.162
35 528 Caleb Kinsman 12 Blackstone-M 7.17 4 7.165
36 578 Brooks Walsh 09 Dover-Sherbo 7.18 4
37 499 Zach Levy 11 Bellingham 7.30 4
38 491 James Robinson 09 Ayer Shirley 7.84 6
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
Meet: * 6.58 2/17/2015 Garrett Morris, Bishop Stang
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 522 Garrett Morris 12 Bishop Stang 6.58* 10
2 541 Kierston Griffiths 11 Burke 6.68 8
3 650 Hayden Gray 12 Littleton 6.72 6
4 847 Theodore Campbell 12 Tech Boston 6.77 5 6.761
5 604 Kevin Mensah 11 Holy Name Ce 6.77 4 6.770
6 737 Jackson Hastings 12 North Readin 6.81 3
7 435 Jean-Paul Carbonne 10 Advanced Mat 6.86 2
8 853 Nate Beaulieu 12 Uxbridge 6.92 1
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet: * 36.51 2/12/2014 Charlie Maistrellis, Bishop Fenwi
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 829 Brandon Castor 11 Southwick-To 36.66 4 10
2 554 Bernard Grant 12 Cardinal Spe 37.00 6 8
3 822 Jack Dawson 11 South Hadley 37.11 6 6
4 650 Hayden Gray 12 Littleton 37.11 6 5
5 700 Eli Shearer 12 Mohawk Trail 37.16 5 4
6 484 Matt Liberacki 12 Austin Prep 37.28 6 3
7 802 Ian Merry 12 Quaboag 37.29 4 2
8 514 Mitch Rivers 12 Bishop Fenwi 37.30 6 1
9 752 Brady Bailey 11 Norwell 37.42 2
10 732 Nick Copelas 12 North Readin 37.48 5
11 524 Nicholas Pacheco 12 Bishop Stang 37.68 4
12 859 Corey Moss 11 Uxbridge 37.69 5
13 867 Matt Deluca 11 West Bridgew 37.79 4
14 850 Lamont Haynes 12 Tech Boston 37.87 5
15 869 Colin Swaim 11 Whitinsville 37.92 2
16 689 Alex Wood 11 Mashpee 37.97 1
17 467 Matt Laurendeau 11 Arlington Ca 38.08 3
18 739 Benjamin Hui 12 North Readin 38.11 4
19 757 Johnathan Petit 12 Norwell 38.15 2
20 629 Charlie Gillis 11 Ipswich 38.16 5
21 669 Brendan Arsenault 09 Mahar Region 38.21 1
22 747 Keegan Burchard 12 Northbridge 38.26 1
23 469 Nick Colavita 12 Ashland 38.42 3
24 516 Destin Barboza 12 Bishop Stang 38.48 1
25 453 Keith Merchant 12 Amesbury 38.58 3
26 820 Devin Wyrostek 11 Seekonk 38.60 2
27 679 Jake Janak 12 Marthas Vine 38.83 2
28 622 Max Benford 11 Ipswich 38.98 3
29 566 Zack Eldridge 12 Douglas 39.67 1
Boys 600 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 1:22.95 2/17/2015 Tom Graham, Newburyport
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 511 Shawn Carlson 11 Bishop Fenwi 1:22.34* 5 10
2 682 Nevin Wallis 11 Marthas Vine 1:24.17 5 8
3 850 Lamont Haynes 12 Tech Boston 1:24.23 5 6
4 698 Cam Olynak 12 Mohawk Trail 1:26.33 3 5
5 602 Griffin Marshall 11 Hamilton-Wen 1:27.98 5 4
6 556 Alex Paige 12 Cardinal Spe 1:28.13 5 3
7 558 Josh Dion 11 Carver 1:28.40 4 2
8 620 Nicholas Passarell 11 Innovation A 1:28.56 4 1
9 535 Owen May 12 Bourne 1:28.58 3
10 839 Harry Keefe 10 Sutton 1:28.87 4
11 567 Alec Goldenberg 10 Douglas 1:28.99 4
12 529 Zach Morin 12 Blackstone-M 1:29.33 5
13 487 William Ernst 10 Ayer Shirley 1:29.47 4
14 792 Traevon Martin 10 Pope Francis 1:29.48 3
15 606 Brian Cerow 10 Hopedale 1:29.62 4
16 664 Steven Hoffmann 11 Lunenburg 1:29.83 2
17 763 Matt Davis 11 Oakmont 1:29.92 3
18 720 Parker Hoover 10 Newburyport 1:30.19 1
19 481 Jeff Fernandes 11 Austin Prep 1:30.38 3
20 697 Seth Hoynoski 10 Mohawk Trail 1:30.83 2
21 471 Mason Barrieau 09 Athol 1:31.24 1
22 539 Cole Stecyk 11 Bromfield Sc 1:31.83 3
23 584 Mike Mason 11 East Bridgew 1:32.15 2
24 461 Anand Panigraphy 11 Archbishop W 1:33.28 2
25 751 Jake Murray 11 Northbridge 1:33.89 1
26 583 Dan Lovell 11 East Bridgew 1:35.14 2
27 701 Luke Veins 10 Mohawk Trail 1:35.72 1
Boys 1000 Meter Run
==========================================================================
Meet: * 2:36.28 2/17/2015 Nick Costa, Carver
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 823 Alex Dragon 12 South Hadley 2:36.86 3 10
2 755 Kevin O'Driscoll 12 Norwell 2:37.62 3 8
3 495 Alex Carr 11 Bellingham 2:39.11 3 6
4 574 Erik Linden 10 Dover-Sherbo 2:40.66 3 5
5 478 Peter Blake 12 Austin Prep 2:42.00 3 4
6 758 Ethan Wu 11 Norwell 2:42.21 3 3
7 866 Jackson Wright 12 Uxbridge 2:42.22 3 2
8 634 Kellan Waters 10 Ipswich 2:43.69 2 1
9 704 Michael Capps 11 Narragansett 2:43.93 2
10 531 Zach Taylor 12 Blackstone-M 2:44.75 3
11 595 Justice Graves 12 Gardner 2:44.81 3
12 507 Darius Shubert 12 Bellingham 2:45.36 2
13 601 Jack Gourdeau 11 Hamilton-Wen 2:45.51 1
14 728 Peter Audier 12 North Readin 2:45.61 2
15 675 Jannerro Carreiro 11 Marian 2:45.90 2
16 667 Chris McCauliff 10 Lunenburg 2:45.99 1
17 605 Bryce Brown 10 Hopedale 2:47.38 2
18 444 Zachary Williams 11 Advanced Mat 2:47.55 1
19 611 Thomas Spillers 12 Hopedale 2:48.22 3
20 868 Steve Savoy 12 West Bridgew 2:48.28 1
21 523 Noah O'Toole 11 Bishop Stang 2:48.42 2
22 693 Zach Coburn 11 Mohawk Trail 2:50.12 1
23 538 Will Day 11 Bromfield Sc 2:51.19 1
24 486 Edward Ernst 10 Ayer Shirley 2:51.84 1
25 534 Richard Finnegan 12 Bourne 2:52.17 2
26 548 Joe Concannon 11 Cardinal Spe 2:52.39 1
27 512 Matthew Loehle 12 Bishop Fenwi 2:52.76 1
28 456 Zach Ziomek 10 Amesbury 2:53.24 1
29 748 James Ciras 10 Northbridge 2:53.25 1
30 488 Rudy Graves 12 Ayer Shirley 2:53.97 2
Boys 1 Mile Run
==========================================================================
Meet: * 4:20.23 2/12/2014 Nick Carleo, Newburyport
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 714 Jack Carleo 11 Newburyport 4:26.15 2 10
2 536 Aidan Wieler 09 Bourne 4:34.33 2 8
3 527 Nathan Carroll 12 Blackstone-M 4:34.75 2 6
4 654 Nathan Johnson 11 Littleton 4:36.31 2 5
5 564 Peter Horvath 11 Coyle & Cass 4:36.78 2 4
6 599 Daniel Allara 11 Hamilton-Wen 4:42.25 2 3
7 761 Derek Burrows 11 Oakmont 4:42.67 1 2
8 713 Sam Acquaviva 09 Newburyport 4:42.88 2 1
9 677 Aivaras Gedvilas 11 Marthas Vine 4:43.80 2
10 663 David Gardner 09 Lunenburg 4:44.64 1
11 705 Dylan Chartier 10 Narragansett 4:44.84 2
12 633 Trevor Smith 11 Ipswich 4:46.76 1
13 674 Connor Senay 12 Manchester E 4:47.14 2
14 588 Evan Ross 11 East Bridgew 4:47.17 1
15 436 Jared Fong 12 Advanced Mat 4:47.34 2
16 609 Jake Murray 11 Hopedale 4:48.03 1
17 607 Andrew Doran 10 Hopedale 4:48.49 1
18 738 Tom Helms 11 North Readin 4:48.55 2
19 600 Charles Cring 12 Hamilton-Wen 4:48.57 1
20 537 Paul Chapman 11 Bromfield Sc 4:48.96 1
21 532 Chris Tringali 12 Blackstone-M 4:49.82 2
22 784 Adam Sylvia 09 Old Rocheste 4:50.52 1
23 470 Alex Mariona 11 Ashland 4:50.99 1
24 571 Chris Crosby 12 Dover-Sherbo 4:54.78 2
25 603 Jake Sturim 09 Hamilton-Wen 4:56.78 1
26 565 Mike Norton 10 Coyle & Cass 4:59.55 1
27 517 Ryan Cardozo 12 Bishop Stang 4:59.91 1
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
Meet: * 9:44.71 2/12/2014 Jamison Koeman, Whitinsville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 608 Brandon Hall 10 Hopedale 9:54.33 10
2 703 Jordan Manuel 11 Murdock 9:56.97 8
3 788 Zach Rolfe 12 Parker Chart 9:59.56 6
4 490 Ethan Matthews 10 Ayer Shirley 10:05.72 5
5 756 Steven O'Driscoll 10 Norwell 10:05.77 4
6 730 Brendan Carter 12 North Readin 10:09.62 3
7 563 Joe Celia 12 Coyle & Cass 10:13.31 2
8 612 David Wollensak 11 Hopedale 10:16.87 1
9 798 Max Heaton 12 Quaboag 10:17.40
10 676 Nate` D'Angelo 12 Marthas Vine 10:19.63
11 632 Phil Meneghini 11 Ipswich 10:27.07
12 626 Reed Dolan 11 Ipswich 10:28.34
13 672 Charlie Davis 12 Manchester E 10:31.97
14 795 Tim Sears 11 Pope Francis 10:43.67
15 557 Tim Ryan 10 Cardinal Spe 10:56.43
16 483 Andrew Kazmer 10 Austin Prep 11:06.85
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
Meet: * 7.58 2/17/2015 Kevin Saccone, Old Rocheste
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 651 Hunter Gray 12 Littleton 8.13q 1
2 747 Keegan Burchard 12 Northbridge 8.17q 4
3 776 Will Hopkins 11 Old Rocheste 8.22q 5 8.214
4 782 Eli Spevack 11 Old Rocheste 8.22q 4 8.216
5 731 Antonio Catino 11 North Readin 8.31q 1
6 724 Alec Reduker 12 Newburyport 8.37q 3
7 576 Justin Seymour 12 Dover-Sherbo 8.44q 2
8 552 Vladamir David 12 Cardinal Spe 8.50q 5
9 496 Michael Farrell 12 Bellingham 8.61 2
10 590 Kevin Smith 12 East Bridgew 8.62 4
11 736 George Giunta 11 North Readin 8.64 2
12 506 William Schmith 12 Bellingham 8.65 3
13 712 Bryant Welch 12 Narragansett 8.68 5
14 668 Jake Netter 10 Lunenburg 8.72 2 8.711
15 767 Ben Telicki 10 Oakmont 8.72 1 8.713
16 534 Richard Finnegan 12 Bourne 8.73 2 8.724
16 646 Lucas Ford 12 Leicester 8.73 1 8.724
18 691 Amar Abbatiello 12 Mohawk Trail 8.73 4 8.730
19 550 Cooper Daley 12 Cardinal Spe 8.75 1
20 726 Cullen Sullivan 11 Newburyport 8.77 1
21 678 Tom Irwin 12 Marthas Vine 8.79 4
22 639 Kyle Koehler 10 Joseph Case 8.80 4 8.795
23 530 Alexander Roy 11 Blackstone-M 8.80 5 8.799
24 794 Michael Rucki 12 Pope Francis 8.85 2
25 630 Anthony Marini 11 Ipswich 8.87 4
26 662 Andrew Gardner 12 Lunenburg 8.90 3
27 750 Jason Hardina 11 Northbridge 8.91 3
28 690 Andrew Turco 11 Millbury 8.97 2
29 780 Harry Smith 10 Old Rocheste 9.01 3
30 460 Tyler Kelly 11 Archbishop W 9.05 1
31 583 Dan Lovell 11 East Bridgew 9.15 5
32 598 Silvian Popusoi 11 Greenfield 9.18 5
33 697 Seth Hoynoski 10 Mohawk Trail 9.20 3
-- 493 Adam Sochacki 11 Bartlett FS 3
Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
Meet: * 7.58 2/17/2015 Kevin Saccone, Old Rocheste
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 651 Hunter Gray 12 Littleton 7.91 10
2 747 Keegan Burchard 12 Northbridge 8.02 8
3 776 Will Hopkins 11 Old Rocheste 8.18 6
4 782 Eli Spevack 11 Old Rocheste 8.27 5
5 724 Alec Reduker 12 Newburyport 8.34 4
6 552 Vladamir David 12 Cardinal Spe 8.50 3
7 576 Justin Seymour 12 Dover-Sherbo 8.59 2
8 731 Antonio Catino 11 North Readin 8.64 1
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 1:34.90 2/17/2015 Austin Prep, Austin Prep
J Connolly, M Liberacki, S Vinchesi, M Morgan
School Finals H# Points
==========================================================================
1 North Reading 1:34.85* 8 10
2 Littleton 1:34.98 8 8
3 Bishop Fenwick 1:35.54 8 6
4 East Bridgewater 1:37.58 7 5
5 Dover-Sherborn 1:38.03 7 4
6 Uxbridge 1:38.10 6 3
7 Marthas Vineyard 1:38.27 3 2
8 Quaboag 1:38.34 7 1
9 South Hadley 1:38.61 5
9 Joseph Case 1:38.61 2
11 Mohawk Trail 1:38.64 6
12 Old Rochester 1:38.65 6
13 Advanced Math & Science 1:38.73 4
14 Bellingham 1:38.74 5
15 Southwick-Tolland 1:38.77 1
16 Blackstone-Millville 1:39.43 4
17 Burke 1:39.49 8
18 Ipswich 1:39.52 5
19 Bishop Stang 1:39.53 6
20 Sutton 1:39.75 3
21 Pope Francis 1:40.04 2
22 Tech Boston Academy 1:41.28 3
23 Austin Prep 1:41.48 5
24 Archbishop Williams 1:41.53 4
25 Seekonk 1:42.22 1
26 Oakmont 1:42.91 1
27 Saugus 1:46.43 4
-- Narragansett DNF 2
-- Cardinal Spellman DQ 7 Zone violation
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 3:32.97 2/12/2014 Newburyport, Newburyport
B Byron, J Nutter, T Graham, J Healey
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cardinal Spellman 3:36.78 4 10
2 Bellingham 3:37.31 4 8
3 Norwell 3:38.05 4 6
4 Old Rochester 3:38.98 3 5
5 Bishop Stang 3:39.96 3 4
6 Uxbridge 3:40.37 4 3
7 North Reading 3:40.93 4 2
8 Littleton 3:41.70 3 1
9 Lunenburg 3:42.63 1
10 Austin Prep 3:43.74 3
11 South Hadley 3:43.76 2
12 Sutton 3:44.95 3
13 Douglas 3:45.46 2
14 Pope Francis 3:45.66 1
15 Arlington Catholic 3:46.44 3
16 Dover-Sherborn 3:46.93 2
17 Newburyport 3:47.41 2
18 Athol 3:47.82 1
19 East Bridgewater 3:48.70 2
20 Joseph Case 3:48.77 1
21 Manchester Essex 3:51.59 1
22 Ayer Shirley 3:53.80 1
23 Mashpee 3:55.12 1
24 Mohawk Trail 3:56.17 1
25 Carver 3:57.97 2
-- Tech Boston Academy DQ 4 Lane violation
Boys 4x800 Meter Relay
==========================================================================
Meet: * 8:21.40 2/12/2014 Newburyport, Newburyport
N Carleo, T Newfell, I Black, G Ficht
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Newburyport 8:27.93 2 10
2 Blackstone-Millville 8:34.97 2 8
3 Mohawk Trail 8:37.08 2 6
4 Hopedale 8:37.82 1 5
5 Bellingham 8:39.71 2 4
6 Hamilton-Wenham 8:41.02 2 3
7 Amesbury 8:43.13 1 2
8 Oakmont 8:47.17 2 1
9 Sutton 8:47.38 1
10 Littleton 8:49.30 2
11 Innovation Academy 8:58.76 2
12 Advanced Math & Science 9:00.43 2
13 Marthas Vineyard 9:02.65 1
14 Uxbridge 9:04.28 1
15 North Reading 9:06.66 1
16 Ipswich 9:08.86 1
17 Old Rochester 9:10.63 1
Boys High Jump
=======================================================================
Meet: * 6-04 2/12/2014 Brandon Hoghaug, Douglas
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 724 Alec Reduker 12 Newburyport 6-08.00* 10
2 717 Nick Fay 12 Newburyport 6-02.00 8
3 778 Danny Renwick 11 Old Rocheste J6-02.00 6
4 823 Alex Dragon 12 South Hadley 6-00.00 5
5 639 Kyle Koehler 10 Joseph Case 5-10.00 4
6 553 Henry Esikumo 12 Cardinal Spe 5-08.00 3
7 814 Nick Silva 10 Saugus J5-08.00 2
8 480 Devin Conroy 12 Austin Prep J5-08.00 0.33
8 800 Sam Majewski 11 Quaboag J5-08.00 0.33
8 829 Brandon Castor 11 Southwick-To J5-08.00 0.33
-- 684 Gunnar Ahearn 11 Mashpee NH
-- 570 Nathan Brace 11 Dover-Sherbo NH
-- 594 Noah Barton 09 Fairhaven NH
-- 516 Destin Barboza 12 Bishop Stang NH
-- 555 Josue Medor 11 Cardinal Spe NH
-- 733 Angelo DiSanto 12 North Readin NH
-- 682 Nevin Wallis 11 Marthas Vine NH
-- 598 Silvian Popusoi 11 Greenfield NH
-- 773 Gavin Fox 11 Old Rocheste NH
Boys Long Jump
=======================================================================
Meet: * 22-00.25 2/12/2014 Darion Sadri, Pioneer Vall
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 551 Freddy Dauphin 12 Cardinal Spe 20-11.00 10
2 778 Danny Renwick 11 Old Rocheste 20-03.00 8
3 776 Will Hopkins 11 Old Rocheste 19-08.75 6
4 651 Hunter Gray 12 Littleton 19-08.00 5
5 513 Colin Norton 11 Bishop Fenwi 19-05.50 4
6 678 Tom Irwin 12 Marthas Vine 19-03.00 3
7 480 Devin Conroy 12 Austin Prep 18-11.00 2
8 700 Eli Shearer 12 Mohawk Trail 18-09.75 1
9 791 Christiano Marconi 12 Pope Francis 18-07.00 18-03.00
10 526 Marc Zaknoun 12 Bishop Stang J18-07.00 17-01.50
11 684 Gunnar Ahearn 11 Mashpee 18-06.50
12 658 Matthew Vacca 12 Littleton 18-05.00
13 782 Eli Spevack 11 Old Rocheste 18-04.00
14 510 Oliver Botthof 12 Bishop Fenwi 18-03.00
14 834 Darius Webb 11 Southwick-To 18-03.00
16 742 Liam Rutherford 11 North Readin 18-01.00
16 461 Anand Panigraphy 11 Archbishop W 18-01.00
18 806 Angelo Bellia 12 Saugus 18-00.00
19 619 Jack Panneton 12 Innovation A 17-11.00
20 660 Corey Falardeau 12 Lowell Catho 17-08.50
21 435 Jean-Paul Carbonne 10 Advanced Mat 17-07.00
22 862 Darian Spencer 10 Uxbridge 17-06.50
23 794 Michael Rucki 12 Pope Francis 17-05.00
23 754 Sean Hickey 12 Norwell 17-05.00
25 814 Nick Silva 10 Saugus 17-01.00
26 689 Alex Wood 11 Mashpee 16-11.00
Boys Shot Put Adaptive
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 787 Josh Winsper 12 Old Rocheste 24-09.50
Boys Shot Put
=======================================================================
Meet: * 49-11.50 2/17/2015 John Edward Sagun, Cardinal Spe
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 863 Jon Sylvia 12 Uxbridge 50-04.25* 10
2 623 Josh Brown 12 Ipswich 48-06.00 8
3 593 Brent Campbell 12 Essex Techni 47-11.25 6
4 520 Adam Estes 12 Bishop Stang 46-02.75 5
5 824 James Moriarty 12 South Hadley 44-01.50 4
6 462 Jonathan Pierre 12 Archbishop W 43-09.75 3
7 492 Amadeusz Piwowarcz 12 Bartlett 42-09.50 2
8 628 Jayson Galoski 12 Ipswich 42-02.00 1 42'00.50"
9 596 Jack Fontana 11 Grafton J42-02.00 40'08.75"
10 727 Vitaliy Andrusyshy 11 North Readin 41-09.25
11 815 Zachary DeBlois 12 Seekonk 41-05.75
12 707 Alexander Howard 12 Narragansett 41-05.50
13 833 Dermotheo Walden 11 Southwick-To 41-03.25
14 477 Brendan Barry 11 Austin Prep 41-02.00
15 476 Mike Welcome 12 Athol 40-11.25
16 772 James Estudante 12 Old Rocheste 40-06.75
17 448 Max Cullen 12 Amesbury 40-03.50
18 549 Ryan Cournan 11 Cardinal Spe 40-01.75
19 808 Brendan Grocki 12 Saugus 39-00.00
20 449 Nicholas Fortuna 12 Amesbury 38-10.25
21 579 Nick Bainter 12 East Bridgew 38-09.25
22 734 Shawn DiVecchia 12 North Readin 38-08.00
23 816 Ryan Lamoureaux 11 Seekonk 38-07.50
24 812 Pat Murray 12 Saugus 37-09.00
Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Ursuline Academy 51 2) Littleton 35
3) Hamilton-Wenham 33 4) Old Rochester 31
5) Ashland 26 6) North Reading 25
7) Ipswich 24 8) Oakmont 22
9) South Hadley 17 9) Seekonk 17
11) Sutton 16 12) Austin Prep 15.50
13) Hopedale 15 13) Newburyport 15
15) Marthas Vineyard 13 16) Hampshire 11
17) Bellingham 10 17) Ayer Shirley 10
17) Cardinal Spellman 10 20) Pioneer Valley 9
21) Saugus 8.50 22) Lynnfield 7
22) Grafton 7 22) Winthrop 7
25) Bishop Fenwick 6 25) Blackstone-Millville 6
25) Lunenburg 6 28) Northbridge 5.50
29) Uxbridge 5 29) Narragansett 5
29) Bromfield School 5 29) Millis 5
29) Saint Peter-Marian 5 34) Dover-Sherborn 4
34) Pope Francis 4 36) Joseph Case 3.50
37) Manchester Essex 3 37) Mohawk Trail 3
39) Arlington Catholic 2 39) West Bridgewater 2
41) East Bridgewater 1
Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Newburyport 43 2) Littleton 40
3) Cardinal Spellman 37 4) Old Rochester 36
5) South Hadley 25 6) Bishop Fenwick 21
6) Norwell 21 8) Bishop Stang 19
8) Uxbridge 19 8) North Reading 19
11) Bellingham 18 12) Mohawk Trail 16
12) Hopedale 16 14) Blackstone-Millville 14
15) Marthas Vineyard 13 16) Tech Boston Academy 11
16) Dover-Sherborn 11 18) Southwick-Tolland 10.33
19) Hamilton-Wenham 10 19) Ipswich 10
21) Austin Prep 9.33 22) Burke 8
22) Murdock 8 22) Bourne 8
22) Northbridge 8 26) Essex Technical 6
26) Coyle & Cassidy 6 26) Parker Charter Essential 6
29) East Bridgewater 5 29) Ayer Shirley 5
31) Holy Name Central Catholic 4 31) Joseph Case 4
33) Quaboag 3.33 34) Oakmont 3
34) Archbishop Williams 3 36) Bartlett 2
36) Saugus 2 36) Advanced Math & Science 2
36) Carver 2 36) Amesbury 2
41) Innovation Academy 1
Like·Comment·Share·E-mail·22964 views
History for Massachusetts Indoor Division Championships
Show 7 more
|